Pohlcovač vlhkosti
27.12.2007
Nadměrná vlhkost v domě je nepochybně velmi nepříjemná. Může mít za následek například narušení omítek, nátěrů, textilií a nábytku, korozi kovových součástí a v neposlední řadě vznik plísní, které mohou negativně ovlivňovat zdraví obyvatel domu či napadat potraviny.
Boj s vlhkostí přitom není lehký, pokud se nepodaří spolehlivě odstranit příčiny – a to je někdy velmi obtížné.
V takových případech se dá uvažovat o použití jednoduchého pohlcovače vlhkosti. Na trhu jich najdete více typů, přičemž většinou je jejich funkce založena na stejném principu. Jakém? Pohlcovač využívá chemikálie (nejčastěji na bázi chloridu vápenatého), která – jak již název napovídá – absorbuje, čili pohlcuje vlhkost ze vzduchu a shromažďuje ji v nádobě ve formě kapalné vody, respektive roztoku aktivní látky. Pohlcovač začíná pracovat ihned po aktivaci a zpravidla během pár hodin již vidíme výsledky – první kapky vody v nádobě. Chemikálie při tomto procesu postupně mizí a jednou za čas, většinou po několika týdnech nebo měsících, je potřeba ji doplnit (nejčastěji se prodává ve formě tablet nebo granulí). Naopak vodu je nutné občas z nádoby vylít do odpadu. Celé zařízení je velmi malé, dá se tedy umístit téměř kamkoliv – pod postel, pod vanu, na parapet apod. A nemusíte se bát, provoz pohlcovače se obejde bez zápachu, hluku a jiných nežádoucích jevů, takže není problém mít jej třeba v ložnici. Do větších místností je někdy nutné umístit pohlcovačů několik.
Jeden z typů pohlcovače vlhkosti nazvaný Ceresit najdete na stránkách www.stop-vlhkosti.cz, existuje však mnohem více výrobků od různých firem (UHU, Ultra Fresh, AK, Ceys Natursystem aj.). Koupíte je poměrně běžně v drogeriích, domácích potřebách, v supermarketech a hobby-marketech.
Kromě těchto jednoduchých zařízení, která fungují na chemické bázi a nepotřebují k provozu žádný zdroj energie, existují také odvlhčovače vzduchu na elektřinu (např. Bionaire, Sinclair apod.), kde si můžete vlhkost v místnosti přesně regulovat. Ty však spadají do zcela jiné kategorie, a to i cenově. Stojí totiž několik tisíc korun, zatímco výše popsaný chemický pohlcovač vlhkosti pořídíte pouze za desítky až stovky korun (většinou cca 200,- až 300,- Kč). Po rozpuštění absorpční látky pak již samozřejmě dokupujete jenom náhradní náplň za pár desítek korun, samotné těleso přístroje zůstává. Náklady na provoz jsou tedy velmi malé. Jedinou starostí během provozu je kontrola a doplňování náplně, respektive vylévání vody ze sběrné nádoby.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Henkel
Články s podobnou tématikou
Větrat lze i se zavřenými okny
Bojujeme s plísněmi
Použití tepelně izolačních omítek
Rekuperace v domácnostech
Izolace oken
Omítky vhodné i do koupelny
Článek byl zobrazen 30922 krát.
Diskuze k článku
Gabriel | 05.08.2024 12:01:58
Pohlcovač vlhkosti je sice dobrá věc, ale z dlouhodobého hlediska neřeší vlhkost a plísně v domě. Když ho tam mít nebudu tak se vlhkost brzy vrátí, to stejné je větrání. Pokud se chci zbavit vlhkosti natrvalo tak to musím řešit s odbornou firmou, která se tím zabývá. Doma jsme na vlhkost zkoušeli co se dalo, ale pomohla nám až firma Chemické injektáže, díky nim vlhkost zmizela a už se hlavně nevrátila.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Vestavné myčky nádobí versus volně stojící – podle čeho se rozhodnout?
Většina majitelů nových kuchyní volí vestavnou myčku nádobí a počítá se s ní již při plánování kuchyně. Jsou ale situace, kdy vestavná myčka nemusí být tím nejlepším řešením a naopak se vám bude lépe hodit myčka volně stojící? Na co všechno byste měli při rozhodování myslet?
Horkovzdušná fritéza – revoluční zdravé fritování
Pokud také nedokážete odolat zlatavým hranolkům či smaženým kuřecím kouskům a poté si vyčítáte, že jste snědli něco tak nezdravého, máme pro vás dobrou zprávu! Své chutě už nemusíte držet na uzdě. Díky horkovzdušné fritéze si můžete pochutnávat na smažených jídlech a vyhnout se přitom přepálenému tuku i zbytečným kaloriím. Nevěříte?
Pořiďte si bezšňůrový vysavač! Usnadní vám práci
Bez klasického vysavače si lze úklid v domácnosti, zvláště pokud jsou na podlahách koberce, představit jen stěží. Někteří již přišli na to, že je dobré mít k ruce také bezšňůrový vysavač a nemusí se jednat pouze o jeho miniaturní ruční podobu.
Vakuová svářečka folií - čerstvé potraviny po dlouhé týdny
Hledáte dokonalou ochranu vašich potravin proti zkáze a plísním? Uvažujete, jak dlouhodobě a ekonomicky skladovat potraviny a nejrůznější předměty? Vyzkoušejte vakuovací svářečku, která vám pomůže uchovat potraviny zdravější a déle čerstvé. Má mnohostranné využití, kromě toho, že prodlouží dobu skladování je vhodná i na marinování nebo vaření ve vakuu.
Lednice z bazaru, použitá nebo zánovní se zárukou?
Koupit si ne úplně novou lednici neznamená, že ji musíte pořizovat na inzerát bez jakýchkoliv záruk. Obchody dnes nabízejí zánovní, použité nebo jen rozbalené zboží se zárukou 12 – 24 měsíců dle konkrétního zboží. Jaké jsou výhody takového nákupu a na co si dát pozor?
Speciální přístroje do kuchyně pro nejmenší
Moderní kuchyňští pomocníci umí vykouzlit řadu oblíbených dětských pokrmů a laskomin, ať už se jedná o domácí zmrzlinu, vafle, popcorn nebo čokoládu. Chytré kuchyňské přístroje nové řady spotřebičů pro naše nejmenší budou zajímavé nejen pro maminky s dětmi, ale jistě i pro ostatní členy rodiny.
Jaké funkce a programy nabízejí dnešní pračky?
Pračka je naprosto běžnou součástí každé domácnosti. Pokud si právě vybíráte novou pračku, možná jste už zjistili, že nabídka je opravdu velká, cenové rozpětí široké a funkce, o kterých jste dříve ani neslyšeli, mají dnes pračky tzv. v základní výbavě. Jak tedy vybírat a jaké funkce by se vám mohly hodit?
Chytré hrnce jdou s dobou – šetří čas a peníze
Návrat k domácímu vaření jsme zaznamenali už asi všichni. Navádí k tomu nejen současná ekonomická situace, ale přicházíme také na to, že stravování v restauracích nepatří k právě nejzdravějším. Samozřejmě si chceme domácí vaření zrychlit a hlavně usnadnit. Novinky na trhu - elektrický tlakový hrnec nebo elektrický pomalý hrnec nám to umožní.