Použití tepelně izolačních omítek
14.08.2007
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.
Těch je opravdu hodně, takže může být někdy obtížné si vybrat. Jaké místo má mezi nimi termoizolační omítka, či zkráceně termoomítka?
Tak především si povězme, že termoomítka sama o době ke kvalitnímu zateplení nestačí a v žádném případě zateplovací systém nenahrazuje. Používá se buď jako doplňkový či dodatečný izolační prvek v kombinaci s hlavním zateplovacím systémem, nebo v případech, kdy komplexní zateplení objektu není z různých důvodů možné či vhodné.
Proč termoomítka nestačí? Důvod je prostý – její součinitel tepelné vodivosti se pohybuje okolo 0,09 W/K.m, což je sice na omítku hodnota velmi dobrá, ale ve srovnání např. s pěnovým polystyrenem zhruba dvojnásobná. Jinými slovy, k dosažení stejného stupně zateplení jako u zateplovacího systému s polystyrenem by bylo nutné aplikovat na zeď termoomítku o tloušťce přes 20 cm, což, jak sami uznáte, není zrovna rozumné.
K čemu tedy je termoomítka dobrá? Kromě doplňkového zateplení se dá použít např. u staveb zbudovaných z izolačních keramických tvárnic na pero a drážku o tloušťce 44 cm, kde se následně aplikuje termoomítka jak v exteriéru, tak i v interiéru. I v tomto případě však dosáhneme lepšího efektu použitím vnějšího zateplovacího systému. Výhodou termoomítky je její prodyšnost, proto se používá u budov, u kterých potřebujeme zaručit dostatečné odvětrávání vlhkosti. Obecně je nejvhodnější pro použití v interiérech, kde brání kondenzaci vodních par v konstrukci, čemuž se jinak při použití běžných zateplovacích systémů z vnitřní strany jen těžko vyhneme.
V exteriéru ji pak typicky najdeme u objektů, na kterých by zateplovací systém působil rušivě ze vzhledových důvodů, zejména u historických budov.
Tloušťka vrstvy může být pro zvýšení izolační schopnosti větší, než u běžné omítky. V případě vyšší tloušťky se omítka nanese na pletivo přichycené ke zdi, které ji zpevňuje a zabraňuje praskání či odpadávání v důsledku napětí vznikajícího ve spoji tepelně izolační hmoty a původní zdi.
Termoizolační omítky jsou nabízeny v poměrně široké škále typů i barev a pochopitelně se stejně jako běžné omítky dají upravit vhodnými nátěry. Cena takové omítky je ovšem vyšší než u „normálních“ omítek. Náklady na použití tepelně izolační omítky se dají snížit tím, že se použije jen na kritická místa objektu, např. v okolí okenních rámů (u zateplené budovy) apod.
Text: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Havax
Články s podobnou tématikou
Když se řekne omítka...
Co dokáží vnitřní omítky
Zateplení fasády vám ušetří statisíce
Omítky vhodné i do koupelny
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Kabát, který chrání a sluší
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 24404 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace

Foukaná minerální vlna: Nejlepší řešení pro izolaci střechy
Správná izolace střechy minerální vlnou je klíčová pro úsporu energií a komfort v interiéru. Foukaná minerální vlna se vyznačuje vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, snadnou aplikací i dlouhou životností. Přečtěte si, proč je tato metoda ideálním řešením pro novostavby i rekonstrukce.

Jaro klepe na dveře - čas na novou izolaci střechy
Zjistili jste při generální jarní obhlídce svého domu, že se vám během zimy poškodilo zateplení Vaší střechy? Je vhodné pustit se do oprav co možná nejdřív a tentokrát pečlivěji vybírat střešní tašky a vhodný izolační materiál.

Jak správně udělat hydroizolaci v koupelně nebo na terase?
Bez kvalitní hydroizolace se neobejde téměř žádná stavba. V článku se blíže podíváme na nejčastěji využívané způsoby hydroizolace do koupelen, na balkony nebo terasy, které zvládnete i svépomocí.

Zateplovací systém Cemix získal další ocenění
Zateplovací systém Cemix THERM P SILVER získal další prestižní ocenění – Hlavní cenu v soutěži Výrobek roku 2012. Vyhlášení 6. ročníku soutěže Výrobek roku proběhlo dne 27. dubna 2012 v Národním stavebním centru v Brně. Tuto soutěž pořádají vydavatelství Vega s.r.o. a NSC Brno. Hlavním partnerem soutěže byly Veletrhy Brno, odbornými partnery se stalo sedmnáct středních a vysokých škol stavebního zaměření.

Foukaná tepelná izolace - minerální vata do trámových stropů
Výdaje spojené s vytápěním jsou často největším položkou nákladů na bydlení v rodinném domě. Měli bychom proto udělat maximum, abychom zamezili únikům tepla. Nejčastěji jsou to stropy a dutiny bez izolace, kudy odchází nejvíce tepla z vytápěného domu. Zabránit únikům může vhodně zvolená izolace.

Pojistná hydroizolace pro vichr, krupobití a sníh
S blížící se zimou jsme na rozmary počasí zvyklí. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.

Jak na rekonstrukci staré podlahy
V poslední době dostáváme spoustu dotazů ohledně rekonstrukce starých podlah svépomocí. Zateplení domu nebylo v minulosti vždy samozřejmou součástí projektů, a tudíž se do izolace domu v dnešní době pouští čím dál více majitelů objektů. Proč je zateplení podlah tak důležité a jakých chyb se často soukromníci dopouštějí, na to jsme se ptali odborníka Jana Cimburka ze společnosti REFAGLASS.

Nová okna nebo zateplení oken stávajících?
Výměna oken za zcela nová vám zaručí maximální možnou tepelnou izolaci. Téměř stejných výsledků však můžete dosáhnout i při výrazně nižších nákladech – díky výměně skel za izolační dvojskla lepších kvalit. V takovém případě navíc nepotřebujete stavební povolení, řemeslníci nadělají mnohem méně nepořádku, výměna je rychlá a je možné ji provést za běžného provozu.