Jak fungují samočistící pyrolytické trouby?
30.11.2014
Rádi a často pečete, ale nebaví vás troubu po každém použití složitě čistit a zbavovat ji připečených zbytků jídla? Řešením mohou být moderní pyrolytické trouby vybavené samočistícím systémem. Díky schopnosti spálit při vysoké teplotě všechny nečistoty bude vaše trouba stále jako nová a vy se nebudete muset o její údržbu vůbec starat.
V případě, že se čištění trouby věnujeme pravidelně a po každém pečení se snažíme odstranit nečistoty, které na ní ulpěly, pak jsme s prací většinou hotovi raz dva. Ale pokud čištění odkládáme a rozhodneme se jednou za uherský rok pro generální očistu, tak můžeme u trouby strávit s houbičkou a čisticím prostředkem dost času a stejně se nemusíme dočkat nijak valného výsledku. Trouba, která se sama vyčistí, je proto snem každé hospodyňky. Dokáže nás před touto nepříjemnou činností uchránit a udělá vše za nás. Stačí jen stisknout pár tlačítek.
Co je pyrolýza?
Termín pyrolýza pochází z řečtiny a jde o složeninu slov „pyr“, což znamená „oheň“ a „lysis“, což je překládáno jako „rozpuštění“. Jde o fyzikálně-chemický děj, při němž dochází k rozkladu organických i anorganických látek za působení tepla a k tepelnému štěpení. Při pyrolytickém procesu je možné v závislosti na dosažené teplotě pozorovat různé děje. Teplota se při pyrolytickém procesu pohybuje mezi 300 až 2000 stupni Celsia. Při nižších teplotách dochází fyzikálním odštěpením vody k sušení a tvorbě vodní páry. Při teplotách středně vysokých, od 200 do 500°C nastává tzv. suchá destilace, což je přeměna makromolekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík. Za nejvyšších teplot od 500 stupňů Celsia výše jsou pak produkty, které vznikly suchou destilací, ještě dále štěpeny a transformovány. V případě pyrolytických trub se teplota uvnitř během čištění pohybuje do 500 stupňů Celsia.
Jak tedy moderní pyrolytické horkovzdušné trouby fungují?
Tyto trouby jsou na vnitřních stěnách vybaveny samočisticími vložkami nebo panely a mají speciální mikroporézní smaltovaný povrch, který vstřebává veškeré nečistoty, jež při pečení vznikají. Pečící trouby při přípravě pokrmů pracují s vysokými teplotami, ale při procesu pyrolýzy jsou teploty uvnitř ještě mnohem vyšší. Pyrolytické trouby jsou založeny na principu zahřátí pečicí komory na teploty dosahující téměř 500 °C. Při takto vysoké teplotě se veškeré připečené zbytky jídla spálí na popel. Pak už stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo. Celý cyklus samočištění trvá okolo 90 minut, ale v případě potřeby může být prodloužen. Pyrolytická trouba je tedy trouba samočisticí - čistí se sama pomocí horkého vzduchu. Pyrolytické čištění je tak nejjednodušším, nejefektivnějším a nejšetrnějším způsobem čištění, který je navíc plně automatický.
Jak je to s bezpečností?
U pyrolytických trub je velmi důležité, aby se nezahřívala místa, kterých by se člověk mohl dotknout a popálit se. Povrch dvířek je tak dokonale izolován, aby během pečení, ani v průběhu pyrolytického čištění trouby nedocházelo k jejich zahřívání. Aby nemohlo dojít k otevření trouby během procesu pyrolýzy, jsou u těchto trub po zapnutí funkce pyrolytického čištění automaticky uzamknuty dvířka trouby. Otevřít je je možné až po dokončení celého čisticího cyklu a jakmile teplota poklesne na bezpečnou úroveň. Pyrolytické trouby jsou tak naprosto bezpečné.
Jakou troubu vybrat?
Na trhu dnes najdete hned několik modelů moderních samočisticích horkovzdušných pyrolytických trub od různých výrobců. Tyto trouby bohužel nepatří zrovna mezi nejlevnější a je proto třeba počítat s cenou v řádech desítek tisíc korun. Pokud si však chcete ušetřit spoustu drahocenného času, který byste jinak trávili při čištěné umaštěné trouby a připečených zbytků jídla na jejích dvířkách, pak se vám takováto investice rozhodně vyplatí. Nenechejte se však unést pouze tím, že má trouba funkci pyrolytického čištění, nejdůležitější je to, jak dobře umí péct, proto si přeci troubu pořizujeme. Zaměřte se proto především na to, jestli nemá problém upéct křupavé kuře, křehké cukroví, případně, jak efektivní je její gril apod.
Pyrolytické čištění je rychlým a pohodlným způsobem údržby trouby a navíc je až o 50 % úspornější než ruční čištění. Moderní pyrolytické trouby si díky této funkci dokáží udržet svůj původní lesk po dlouhou dobu a navíc si zachovávají nízkou energetickou náročnost A třídy.
- jpa -
Foto: Hotpoint
Další články z rubriky Kuchyně
Parní čističe zničí bez chemie zažrané nečistoty i bakterie
Trendy v kuchyních - modulární kuchyně
Vaření v mikrovlnné troubě
Spotřebiče do rustikální kuchyně
Energetické třídy a úspora energie v domácnosti
Článek byl zobrazen 52201 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Co všechno umí elektrický mlýnek na maso?
Elektrické mlýnky na maso toho zvládnou mnohem víc, než ruční mlýnky, za zlomek času, pouze stisknutím tlačítka. Jejich ceny přitom nejsou o tolik vyšší než ceny kvalitních ručních mlýnků. Co všechno tedy umí elektrický mlýnek na maso a jaký další spotřebič může nahradit?
Vybíráte ledničku? Zásobník na led je již překonán
Nedávno převratná novinka, úžasná funkce No Frost - neboli ledničky bez nutnosti odmrazování - je dnes již téměř samozřejmostí. A co je tedy u chladicích skříní hitem číslo jedna letos? Jsou to plně elektronicky ovládané spotřebiče nabízející co největší pohodlí.
Jak si vybrat mrazničku?
Dříve než se vydáte koupit mrazničku, měli byste si rozmyslet, co od ní očekáváte, a podle toho si teprve vybírat. Základní kritéria při nákupu mrazničky jsou spotřeba energie, užitný objem, kvalita, značka a samozřejmě cena.
Vestavné versus volně stojící lednice
Mohlo by se zdát, že v nových kuchyních je vestavná lednice tzv. jasnou volbou. Ovšem nebývá to vždy pravidlem, protože volně stojící lednice mají i funkce, které ty vestavné nabídnout nemohou a mnohdy jsou designově velmi zdařilé.
Tipy na vánoční dárky – praktické, designové, měkké i voňavé
Každý rok pro vás připravujeme několik článků s tipy na vánoční dárky pro vás a vaše blízké. Ani letos tomu není jinak, a tak se můžete opět těšit na příval inspirace a dobrých nápadů. Našli jsme pro vás tipy na dárky ryze praktické, ale i ty, které potěší vaše tělo a smysly, zkrášlí váš domov nebo mu dodají příjemnou atmosféru. A nezapomněli jsme ani na vše domácí mazlíčky.
Energetické třídy a úspora energie v domácnosti
V každé domácnosti se nachází velké množství nejrůznějších elektrických spotřebičů, které dohromady spotřebovávají poměrně hodně elektřiny, jejíž cena navíc neustále roste. Provoz těchto domácích spotřebičů se tak nepříjemně odráží na obsahu našich peněženek. Jak ušetřit a co dělat proto, aby byla spotřeba co nejnižší? Kupujte energeticky úsporné spotřebiče!
Chladničky, které rychle vychladí a ještě zničí bakterie
Pokrok, inovace a moderní technologie se nevyhýbají ani domácím spotřebičům, a tak fanoušky technických novinek nepřekvapí, že dnešní chladničky mají, kromě klasických funkcí a úložných prostor, také filtry ničící bakterie, výrobníky ledu, rychlochladící přihrádky, dokovací stanici pro iPod nebo dokonce vestavěnou televizi. Vše s minimální spotřebou energie.
4 doplňky do domácnosti, které vaši blízcí opravdu využijí
Teplota na teploměru nenávratně klesla a reklamní sdělení začínají odpočítávat dny do vánočních svátků. Abyste se vyhnuli nakupování zbytečností na poslední chvíli, připravili jsme pro vás několik tipů na domácí pomocníky, které vaši blízcí rozhodně využijí.