Přijímáme televizi ze satelitu
18.03.2008
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Oproti minulosti ale došlo k výrazné technické změně – analogové vysílání bylo ve většině případů nahrazeno digitálním. Jistě, stále se dají koupit analogové satelitní přijímače, a to velmi levně. Stále se také analogově vysílá řada programů. Sice jich postupně ubývá, avšak pomaleji, než se před pár lety očekávalo. Může za to především neopadající zájem o analog v některých zemích. Kromě nízkých pořizovacích nákladů má „analogová cesta“ výhodu v tom, že stanice jsou zpravidla nekódované. Anténa s konvertorem se navíc dá bez úpravy použít i pro digitální vysílání, stačí vyměnit analogový satelitní přijímač za digitální. Digitalizace je však jasným trendem, a tak jestliže myslíte na budoucnost, šáhnete spíše rovnou po digitálním satelitním přijímači.
Před koupí jakéhokoliv satelitu je ovšem důležité si promyslet, zda vůbec máme vhodné místo pro umístění antény. Ta se dá upevnit na střechu, balkón, zahradu apod., avšak tak, aby byla natočena přibližně k jihu, přičemž okolí musí být volné pro dostatečně silný příjem ve směru přijímaného satelitu.
Před satelituchtivým zákazníkem dále stojí rozhodnutí, jaké programy hodlá přijímat – jen volně vysílané (označované zkratkou FTA – Free to Air), nebo i zakódované, tedy placené? Zhruba se dá říci, že volné kanály tvoří jen asi 15% všech programů, zbylých 85% je kódovaných. Rovněž při příjmu pořadů v češtině se bez dekodéru neobejdeme. Podle toho se výběr zužuje buď na nejlevnější „obyčejné“ přijímače pro volný příjem, nebo na zařízení s vestavěným dekodérem (např. CryptoWorks, Conax aj.) pro určitou stanici (stanice) či přístroj se sloty CI s možností vložení libovolného dekódovacího modulu, a konečně přijímače s dekodérem i sloty.
Pro propojení s televizí a videorekordérem by měl mít přijímač alespoň 2 zásuvky SCART. Pro připojení starších typů televizorů slouží UHF modulátor. Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od analogu lze u digitálního satelitního vysílání ke každému satelitnímu přijímači připojit pouze jeden televizor (výjimkou jsou mnohaúčastnické rozvody). Takže žádné rozbočovače apod… Lépe řečeno, k přijímači se sice dají připojit třeba dvě televize, ale na každé poběží stejný program. Pro nezávislé sledování různých programů na dvou televizorech stačí jedna anténa, avšak je nutné mít dva přijímače a konvertor se dvěma výstupy.
Pro příjem signálu z více družic je možné vybavit anténu natáčecím zařízením, nebo na ni umístit několik konvertorů. K přepínání mezi nimi i k ovládání natáčecího zařízení slouží tzv. DiSEqC, nejčastěji umožňující zároveň využívat 2 až 4 konvertory. Jestliže tyto funkci požadujete, zvolte satelitní přijímač, který je podporuje.
Při koupi nesmíte zapomenout ani na snadnost a přehlednost ovládání (např. menu na obrazovce) a pokud neumíte cizí jazyk, také na schopnost komunikace v češtině. Ne všechny digitální přijímače rovněž podporují příjem teletextu, přičemž tato funkce je jistě vítána. Přístroj samozřejmě musí dále mít dostatečné množství předvoleb, tedy pozic pro uložení všech sledovaných televizních a rozhlasových stanic.
Pro připojení věže, Dolby Digital apod. slouží audio výstup. U dražších modelů dále najdeme zabudovaný harddisk, umožňující přímo v přijímači zaznamenávat vysílané pořady. V případě, že chcete jeden kanál nahrávat a na druhý se dívat, musí být přijímač vybaven dvěma tunery.
Výhodné je pořídit si tzv. kombo, tedy přijímač jak pro satelitní vysílání (DVB-S), tak pro pozemní digitální vysílání (DVB-T).
Pro další technické podrobnosti o satelitních přijímačích se doporučuje problematiku nezávisle konzultovat s několika specializovanými prodejci.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 30369 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Domácí elektrická vinotéka
Ačkoliv nápojem číslo jedna u nás zůstává pivo, spotřeba vína v České republice postupně roste. A nejde přitom jen o kvantitu, zvyšuje se i náročnost spotřebitelů. Stále více lidí si kupuje kvalitní značková vína a rozšiřuje se také jakási vinná kultura, tedy povědomí o tom, jak víno správně konzumovat a uchovávat.
Není televize jako televize
Výběr nové televize je na první pohled velmi snadná záležitost. Zajdu do obchodu a vyberu si tu, která se mi líbí nejvíc. No jo, ale podle čeho si ji vybrat? Podle velikosti, obrazu, ceny, značky...?
Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.
Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor
Teď v létě je příjemné osvěžení něčím, bez čeho si nelze představit den. Slunce a teplo k létu patří a venku je třeba si to do sytosti užít, ale mít tropy i v bytě, to už taková pohoda není. Když běžné větrání nestačí, přicházejí na řadu větráky a ventilátory. Jenže je to něco za něco. Běžné větráky sice vzduch ochladí, ale přinášejí s sebou typický hluk. Tomu se lze vyhnout s chytrým spotřebičem, kterým je bezvrtulový ventilátor. Je tichý, nenápadný a zároveň zajistí v bytě příjemný chládek.
Fotorámečky v digitálním věku
Digitální fotografie již pořizování snímků na film jasně vytlačila. Stejně tak se mění i způsoby prezentace fotografií. Někdo už vůbec nemá klasická alba a na fotografie se dívá výhradně na monitoru počítače. Ani na návštěvu ke známým se již nenosí album, ale spíše notebook nebo pouze vhodné paměťové médium.
Přenosné televize na cesty i na chalupu
Také máte někdy problém dohodnout se s partnerem, na jaký program se budete v televizi koukat? Je vám líto, že během vaření nemůžete sledovat svůj oblíbený seriál? Jedete na chalupu, kde není televize, a víte, že zrovna dávají film, který jste chtěli vidět? Nezoufejte, skvělým řešením je přenosná televize, která může být všude s vámi.
Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?
Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.
Domácí projekce
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.