Kupujeme vysavač
17.07.2007
Luxování nepatří zrovna k nejoblíbenějším domácím činnostem, a snad právě proto je důležité vybrat takový vysavač, se kterým odvedeme práci rychle a kvalitně. Ani to však není jednoduché. Ze všech stran na nás útočí řada firem, která nás prostřednictvím reklam a poutačů přesvědčuje, že právě ten jejich přístroj je nejlepší. Ještě než uvěříte, přesvědčte se, zda tomu skutečně tak je.
Výkon především
Kdo to zažil, určitě si vzpomene. Se starým vysavačem, který neměl ten správný tah, se i úklid, jež by mohl být záležitostí několika minut, protáhl na dlouhé hodiny. Nemluvě o nechuti a vzteku, se kterým jsme sbírali každý drobeček, který i přes naše nesporné úsilí zůstal na zemi. Chcete-li se podobných scénářů vyvarovat, pořiďte si vysavač, jehož sací výkon se bude pohybovat minimálně od 350 do 475 wattů.
Filtr aneb čistota půl zdraví
Princip, na kterým funguje vysavač je poměrně jednoduchý. Na jedné straně se nasává vzduch, který se na opačném konci vrací zpět do místnosti. Veškeré nečistoty se přitom zachytí na filtrech, umístěných uvnitř těla přístroje. A zatímco starší vysavače jej proženou pouze přes papírový sáček na prach, u novějších typů probíhá filtrace přes mikrofiltry. Mezi nejúčinnější patří takzvané Hepa filtry, které zachytí nečistoty o velikosti až 0,3 mm. Avšak ani ty nejlepší vysavače nezajistí dokonalou čistotu vzduchu. Proto pokud máte doma alergika není od věci zvážit pořízení centrálního vysavače. Jedná se o poměrně nákladnou investici, kterou lze realizovat spíše v novostavbách či při rozsáhlých rekonstrukcích. Na druhou stranu budete mít jistotu, že veškeré nečistoty jsou odvedeny mimo místnost. Další předností je také omezení hlučnosti na minimum, a tak při vysávání můžete sledovat i oblíbený pořad v televizi.
Sáček nebo plast
Veškeré vysáté nečistoty se zachycují ve sběrném sáčku, který je nutné pravidelně vyměňovat. Přitom se nevyhneme určitému kontaktu s roztoči a všelijakými bakteriemi. Na trhu jsou však k dostání i takové vysavače, kde se prach plní přímo do plastové nádoby. Ta se pak vysype přímo do popelnice. Nádoba je upravena tak, že při jejím vynášení člověk s prachem nepřijde vůbec do kontaktu.
Komfort
Mezi nezbytné doplňky dnešních vysavačů patří i speciální hubice na luxování topení, polštářů či sedaček, které umožní vysát i taková místa, kam bychom se jinak těžko dostávali. Pro usnadnění luxování slouží i různé turbokartáče, které ocení zvláště ti, co mají doma chlupaté mazlíčky. Vysavače vyšších cenových kategorií jsou navíc multifunkční, a vedle běžného luxování umožňují i hloubkové čištění koberců či vysávání vody.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Dyson, Solac
Články s podobnou tématikou
Pořiďte si bezšňůrový vysavač! Usnadní vám práci
Uvažujete o „vodním“ vysavači?
Trilobiti nevyhynuli!
Prostředí vhodné pro spánek
Centrální vysavače zjednodušují život a hlavně úklid
Jak se zbavit much a octomilek v bytě či domě?
Úklid bez stresu
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Úklid, údržba a čištění
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 25273 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Robotický vysavač iClebo uklidí za Vás!
Běhání s vysavačem po bytě je málo oblíbená činnost snad každého z nás, ale pokud za nás po bytě běhá robotický vysavač iClebo, to už je jiná zábava. Díky každodennímu vysávání nečistot se robotický vysavač postará o dokonalou čistotu vašeho domova a vy máte čas na rodinu a přátele.
AKU kuchyňské spotřebiče využijete doma i na cestách
Kuchyňské spotřebiče jako mixéry, šlehače nebo sekáčky jsou tradičně elektrické. K jejich provozu potřebujeme po ruce elektrickou zásuvku nebo dostatečně dlouhý kabel. Novinkou jsou aku spotřebiče na bateriový pohon, se kterými můžete pracovat kdekoliv – doma, na chalupě, na zahradě nebo i na dovolené v kempu.
Čapkův „umělý dělník“ v praxi – robotický vysavač TAURUS Striker 2.0
Vztyčenému varovnému prstu Karla Čapka ve hře R.U.R. navzdory, jsem si domů pořídila robotický vysavač Taurus STRIKER 2.0. Dovozce ho doporučuje jako ideální přístroj pro každodenní jednoduché a levné vysávání, bez složitých nastavování a programování. Hurá! Nejsem žádný technologický analfabet, ale kde by byla úspora času, kdybych musela vysávání stejně řídit a dohlížet na něj…
Vybíráme vhodný odšťavovač
K létu neodmyslitelně patří také hromady čerstvého ovoce a zeleniny. Mnohdy v parném horku nemá člověk chuť na klasický oběd a bohatě jej zasytí i jen tyto "lehké" potraviny. Stále větší oblibě se těší zejména výživné ovocné či zeleninové šťávy, a tak by ve vaší kuchyni neměl chybět kvalitní odšťavovač.
Vybíráme tyčový vysavač – bezdrátový aku nebo raději s kabelem?
Tyčové vysavače jsou dostupné v několika variantách – na baterie, s přívodním kabelem, v kombinaci s ručním vysavačem, mopem nebo dokonce parním čističem. Jednotlivé typy a jejich výhody i nevýhody si pojďme rozebrat podrobněji.
Ventilátor – vítané osvěžení pro letní dny
Letní vedra mohou být velmi úmorná, nehledě na to, zda jste v práci nebo doma. Klimatizace se v našich zemích zatím příliš nerozšířila, ať už z důvodů finančních, energetických či zdravotních, neboť přechody z chladu do tepla nejsou pro naše tělo příznivé. Mnohdy je pocit horka v místnosti způsoben prostě tím, že se vzduch nepohybuje. Tady pomůže ventilátor.
Pivo doma čepované…
Chutná česká kuchyně, posezení s přáteli nebo sledování televizního přenosu z fotbalového utkání, to vše jsou příležitosti, ke kterým pivo bezpochyby patří. Jenže představa zakouřené hospody s potácejícími se štamgasty není vždy zrovna lákavá a „lahváče“ ze sousední samoobsluhy prostě nemají ten správný šmak. Pořiďte si domácí minipub a máte vyhráno.
Čisté nádobí bez práce
Myčku nádobí vlastní dnes zhruba 12 % domácností. Přesto je u nově pořizovaných kuchyní již standardem. Důvodů nalezneme hned několik – úspora času, energie, vody a také možnost věnovat se místo mytí špinavého nádobí svým koníčkům, práci či rodině.