Imuno H2 vodíkový inhalátor

Reklama

Kam se posouvá příjem televizního vysílání?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

23.05.2008

Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.

1. Klasické analogové pozemní vysílání

Jde o nejstarší a zatím stále nejznámější formu. Principy televizního přenosu jsou známé už z druhé poloviny 19. století, první experimentální vysílání bylo zahájeno ve 30. letech 20. století. V roce 1936 začala pravidelně vysílat BBC. V tehdejším Československu proběhl první televizní přenos roku 1948 v rámci sokolského sletu, od 1. května 1953 pak začalo pravidelné veřejné vysílání. Od roku 1973 se u nás vysílá barevně. Během let se v různých zemích používala řada různých formátů (PAL, SECAM, NTSC…).

Ačkoliv je analogové vysílání na ústupu, stále je v ČR nejrozšířenější a nějakou dobu tomu tak ještě nejspíš zůstane. Postup digitalizace je u nás velmi nešťastný…

K příjmu pozemního analogového vysílání potřebujete televizor a anténu.

 
2. Satelitní analogové vysílání

Rovněž satelitní vysílání má za sebou poměrně dlouhý vývoj. K jeho zahájení došlo v roce 1963 nad Severní Amerikou, komerčně pak roku 1965 z družice Intelsat I. První národní satelitní síť Orbita vznikla roku 1967 v Sovětském svazu.

Tento druh vysílání stále existuje, ačkoliv je postupně nahrazován digitálním. K jeho příjmu je zapotřebí anténa (parabola) s konvertorem, satelitní přijímač a televizor.

 
3. Satelitní digitální vysílání

Zhruba od poloviny devadesátých let přechází satelitní vysílání postupně na „digitál“. V současnosti je používán standard DVB-S s využitím technologie MPEG-2, ve vývoji je DVB-S2 s kódováním MPEG-4. Digitální technologie umožnila mimo jiné zvýšení počtu kanálů a tím i zlevnění vysílání. Přesto je ke sledování většiny kanálů nutné vlastnit některý z dekodérů, takže příjem není zdarma (výjimkou jsou programy označované jako FTA – Free to air). Ze satelitu můžete přijímat také většinu českých programů, avšak rovněž jen s dekodérem (Cryptoworks).

Pro příjem DVB-S je nutné mít anténu s konvertorem (dají se použít i starší z analogu), digitální satelitní přijímač a televizor.

 
4. Pozemní digitální vysílání

Stejně jako je digitální satelitní vysílání obdobou staršího analogového, tak i pozemní digitální vysílání, označované jako DVB-T, je evolucí starého známého pozemního vysílání, jen v digitálním formátu. Abychom jej mohli přijímat, postačí nám zpravidla klasická stará anténa a dokonce si můžeme ponechat i starou televizi, ke které ovšem musíme připojit tzv. set-top-box, převádějící digitální signál na analogový. Další možností je pořídit si rovnou televizi s digitálním tunerem. U nás je digitalizace zatím v plenkách a signál se dá chytat pouze v některých oblastech. Navíc není úplně jisté, zda se bude do budoucna používat zavedený standard kódování MPEG-2, nebo novější MPEG-4, či rovnou novější vysílací formát DVB-T2.

 
5. Kabelová televize

Mnoho domácností přijímá televizní vysílání s pomocí „kabelovky“. Kabelová televize původně vznikla se záměrem přenést televizní signál do míst, kam by bylo z různých důvodů (např. konfigurace terénu) nemožné či obtížné vysílat. Zpočátku šlo o lokální rozvod ze společné antény na vhodném místě, později se záběr kabelové televize rozšířil na větší plochu a v mnoha zemích se stala velmi populární.

Kromě průběžného vylepšování přenosu (optické kabely apod.) dochází i v této sféře k tomu, že analogový signál je nahrazován digitálním (DVB-C).

K příjmu klasické kabelové televize postačí jakýkoliv televizní přijímač a pochopitelně zavedená přípojka, pro digitální DVB-C je třeba mít buď set-top-box, nebo TV přijímač s digitálním tunerem.

 
6. Internet

Poměrně novou formou příjmu televize představuje internet. Sledování televize na internetu může mít řadu podob – od prostého přehrávání vybraných pořadů na stránkách příslušné televizní stanice, až po IPTV, tedy Internet Protocol Television (Televize přes internetový protokol). Posledně jmenovaný systém, založený na šíření TV signálu skrze počítačové sítě, má řadu výhod. Umožňuje např. interaktivitu, různé možnosti propojení s internetem či službu Video on Demand (VoD), což znamená „video na vyžádání“. VoD nabízí uživateli možnost vybrat si on-line požadovaný pořad a jeho okamžité přehrávání.  

Kromě uvedených variant příjmu televize existují ještě další (např. televize v mobilu), které však dosud nedoznaly velkého rozšíření.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 25663 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.

Další články na téma Elektronika

Domovní videotelefon nejen pro pocit bezpečí. Jak vybrat ten správný?

Domovní videotelefon nejen pro pocit bezpečí. Jak vybrat ten správný?

K pocitu bezpečí patří, že víte, kdo se pohybuje kolem vašeho domu. Nastat může například situace, kdy jste sama doma, a v pozdních hodinách vás překvapí nečekaná návštěva. Nebo naopak někoho netrpělivě očekáváte, ale musíte odejít. Jak pak zjistíte, jestli se nakonec ten někdo dostavil? Odpovědi mají společné jedno – domovní videotelefon.

 
Tajemná skříňka STB

Tajemná skříňka STB

Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?

 
Chraňte se před elektrosmogem!

Chraňte se před elektrosmogem!

V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.

 
Vyměňte video za DVD rekordér

Vyměňte video za DVD rekordér

I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?

 
Má ještě smysl kupovat klasickou televizi?

Má ještě smysl kupovat klasickou televizi?

Reklamy to na nás hrnou – televize se superkontrastními LCD displeji, nedostižně dokonalé plazmové obrazovky, HD ready a HDTV… Ale jaká je realita?

 
Doma jako v kině

Doma jako v kině

Pravdou zůstává, že sebelepší domácí kino a televizor nenahradí dojem ze skutečného kina, stejně jako domácí přehrávání opery nenahradí návštěvu divadla. Přesto vyznavačů domácího "promítání" stále přibývá a kvalita zvuku a obrazu se s klasickým televizním vysíláním opravdu nedá srovnat.

 
Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor

Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor

Teď v létě je příjemné osvěžení něčím, bez čeho si nelze představit den. Slunce a teplo k létu patří a venku je třeba si to do sytosti užít, ale mít tropy i v bytě, to už taková pohoda není. Když běžné větrání nestačí, přicházejí na řadu větráky a ventilátory. Jenže je to něco za něco. Běžné větráky sice vzduch ochladí, ale přinášejí s sebou typický hluk. Tomu se lze vyhnout s chytrým spotřebičem, kterým je bezvrtulový ventilátor. Je tichý, nenápadný a zároveň zajistí v bytě příjemný chládek.

 
10x ano pro inteligentní domácnost

10x ano pro inteligentní domácnost

Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.

 

Zpět na předchozí stránku

Náš tip

Robotická sekačka LUBA

Robotické sekačky LUBA. Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie podpora AI Vision, pohon 4x4, silné motory.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ PLISÉ ROLETY

Plisé lze zhotovit i v atypických tvarech. Ve většině případů jej lze na rozdíl od atypických hliníkových žaluzií kompletně stahovat a vytahovat.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je jejich výška a také bezúdržbovost. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

UMĚLÉ ZELENÉ STĚNY

Umělé zelené stěny jsou velmi trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí, kterou se živými rostlinami lze dosáhnout velmi obtížně. Navíc jsou prakticky jediným možným řešením v interiérech s nedostatečným přirozeným světlem nebo s náročnými klimatickými podmínkami.

 

MAMUT GLUE HIGH TACK

Využijete ho všude tam, kde potřebujete něco rychle přilepit a nemůžete předmět z jakýchkoliv důvodů zatížit, než lepidlo vytvrdne. Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

 

KLECE A VOLIÉRY

Praktická a prostorná klec pro kuřata je výbornou volbou, pokud hledáte venkovní ohrádku pro drobná zvířata, ve které budou v naprostém pohodlí. Je také vhodná pro větší ptactvo jako voliéra.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

ELEKTROINSTALACE A MONTÁŽE ezs

H+D elektromontáže nabízí elektroinstalace, návrhy a montáže zabezpečovacích zařízení Jablotron, inteligentní dům LOXONE a výrobu rozvaděčů.

Nejčtenější z této rubriky

Přenosné televize na cesty i na chalupu

Přenosné televize na cesty i na chalupu

Také máte někdy problém dohodnout se s partnerem, na jaký program se budete v televizi koukat? Je vám líto, že během vaření nemůžete sledovat svůj oblíbený seriál? Jedete na chalupu, kde není televize, a víte, že zrovna dávají film, který jste chtěli vidět? Nezoufejte, skvělým řešením je přenosná televize, která může být všude s vámi.

 

Co všechno umí multimediální centra

Co všechno umí multimediální centra

Technika jde neustále kupředu a její vývoj je nezadržitelný. Pokud s ní držíte krok, dokážete využívat všech vymožeností, které se objevují na trhu. Hitem poslední doby se stalo například multimediální centrum, které je možné definovat jako malý počítač kombinující hned několik zařízení – přehrávač filmů, hudby, DVD, Blue-ray nebo DVB-T tuner.

 

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.

 

I Hi-Fi věž má mít své místo

I Hi-Fi věž má mít své místo

Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?

 

Přijímáme televizi ze satelitu

Přijímáme televizi ze satelitu

„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.

 

Vybíráme elektrický zubní kartáček

Vybíráme elektrický zubní kartáček

Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.

 

Ideální prostor pro televizi

Ideální prostor pro televizi

Je jen velmi málo domácností, ve kterých by chyběla televize. Kde má své místo nyní? V minulosti jsme byli zvyklí, že televizní přístroj příliš neměnil tvar, ale najednou se objevily ploché obrazovky. Změna tvaru přináší i nová řešení interiéru, která nabízejí netušené možnosti, ale také nová úskalí.

 

Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami

Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami

Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.

 

Další z této rubriky

Nepodceňujte akustiku místnosti

Nepodceňujte akustiku místnosti

Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.

 

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?

Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.

 

Hybridní televize a převrat v televizní zábavě

Hybridní televize a převrat v televizní zábavě

Pod pojmem hybridní televize si toho řada z nás moc nevybaví. Není to však nic tak složitého, jak by se mohlo zdát. Hybridní televize je zjednodušeně řečeno zařízení, které v sobě spojuje televizi a počítač a údajně způsobí převrat na poli televizní zábavy. V čem je tedy hybridní vysílání tak jedinečné a co konkrétně je možné od hybridní televize očekávat v praxi?

 

Ideální prostor pro televizi

Ideální prostor pro televizi

Je jen velmi málo domácností, ve kterých by chyběla televize. Kde má své místo nyní? V minulosti jsme byli zvyklí, že televizní přístroj příliš neměnil tvar, ale najednou se objevily ploché obrazovky. Změna tvaru přináší i nová řešení interiéru, která nabízejí netušené možnosti, ale také nová úskalí.

 

Centrální vysavač HUSKY - neviditelný pomocník pro Váš dům

Centrální vysavač HUSKY - neviditelný pomocník pro Váš dům

Pomocník, který Vám pomůže s úklidem domácnosti, zbaví ji prachu, alergenů a vlhkosti. Přitom nepřekáží a neomezuje provoz domácnosti. To je centrální vysavač HUSKY s unikátní zárukou 25 let.

 

Hrající žárovka nebo svítící reproduktor - poslouchejte oblíbenou hudbu, internetové rádio

Hrající žárovka nebo svítící reproduktor - poslouchejte oblíbenou hudbu, internetové rádio

Dnes jsme si již pomalu zvykli, že vše musí být multifunkční, nikoho už nepřekvapí výrobky typu 2 nebo ještě lépe 3 v 1. S něčím podobným přichází i francouzský výrobce Awox, jehož hrající LED žárovky - Awox StriimLIGHT už zaskočily nejednoho spotřebitele.

 

Zdravější domov s centrálním vysavačem

Zdravější domov s centrálním vysavačem

V souvislosti s různými drobnými elektrospotřebiči pomáhajícími s provozem domácnosti, bývají diskutovány rozličné kvality. Například schopnost nepoznamenat činností stroje hygienické limity, především pokud jde o míru případného znečištění a také hlučnost provozu. Když se v tomto směru prokáže nezávadnost, je vlastně vyhráno a výrobce i spotřebitel si spokojeně oddychnou.

 

Centrální vysavače a speciální příslušenství

Centrální vysavače a speciální příslušenství

Není pochyb o tom, že centrální vysavače jsou zařízení, která výrazně zjednodušují úklid v domácnosti. Je nad slunce jasná jejich nejdůležitější výhoda, že všechen prach a nečistoty jsou vysáváním odvedeny mimo obytný prostor. Pokrok jde dopředu neuvěřitelným tempem, a tak i příslušenství vysavačů nabízí stále nové vychytávky a užitečné doplňky.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.