Hybridní televize a převrat v televizní zábavě
29.11.2012
Pod pojmem hybridní televize si toho řada z nás moc nevybaví. Není to však nic tak složitého, jak by se mohlo zdát. Hybridní televize je zjednodušeně řečeno zařízení, které v sobě spojuje televizi a počítač a údajně způsobí převrat na poli televizní zábavy. V čem je tedy hybridní vysílání tak jedinečné a co konkrétně je možné od hybridní televize očekávat v praxi?
Snahou výrobců televizorů, komunikačních a počítačových zařízení je vrátit k televizím ty diváky, kteří dávají přednost internetu, tabletům či chytrým telefonům. Řadě z nás stačí sledovat v televizi program a v případě, že potřebujeme zjišťovat nějaké informace, nebo chatovat, vezmeme si na pomoc notebook či smartphone. Ale dva nejsilnější informační a zábavní kanály dneška, tedy televize a internet, už nemusí stát proti sobě a přetahovat si vzájemně klienty. Dnes již mohou fungovat jako jeden celek. To umožňuje právě hybridní televize (Hybrid Broadcast Broadbad TV) - zkráceně HbbTV.
Ideální pro sportovní přenosy
Běžná televize nabízí klasický program, který jde od vysílatele k divákovi a nedává mu možnost jakkoliv s ní komunikovat nebo interaktivně jednat. Jak bylo zjištěno, tak velká část diváků by ráda během sledování programu nějak komunikovala a třeba vyjádřila svůj názor k danému tématu. Je to podobné, jako když sledujete například nějaké sportovní utkání v menší uzavřené skupině lidí. Přítomní mají možnost společně fandit, vyjadřovat svou nespokojenost, nadšení, případně radit rozhodčím – zkrátka prožívat dění s více lidmi. Z tohoto důvodu také chodíme sledovat sportovní přenosy do hospod, sportbarů, ke známým nebo třeba na náměstí. Drtivá většina z těch, které to zajímá, pak souběžně ještě komentuje aktuální dění na sociální síti.
Možnost tohle všechno prožívat a přitom nevystrčit nos z baráku nabízí právě hybridní televize. Samozřejmě se to dá vyřešit také tak, že budeme koukat na klasickou televizi a v ruce držet chytrý telefon nebo tablet. Podle nedávno zveřejněného průzkumu vyšlo najevo, že celých 49 % respondentů využívá při sledování televize ještě právě chytrý telefon nebo tablet. Člověk je ale tvor nejen tvořivý, ale také hravý, proto možnost zapojit se do dění přímo v televizoru prostřednictvím nějaké novinky je velmi potěšující.
Pro komunikaci stačí zmáčknout tlačítko
Hybridní vysílání nabízí kromě běžného televizního programu také tolik potřebné informace a zprávy. HbbTV jsou tedy jako stvořené pro sportovní přenosy, ale hojně jsou využívány také pro rozšíření zpravodajství, filmy i jinou kulturní zábavu. Hybridní televize se zkrátka snaží zkombinovat vysílání televize se širokopásmovým internetem – ten je třeba mít samozřejmě zavedený. Nejde o vysílání přes telefonní linku, klasické internetové vysílání a pochopitelně to není ani satelitní nebo kabelová televize. Hybrid Broadcast označuje vysílání a Broadband zase širokopásmový internet. Poprvé byla tato platforma předvedena ve Francii v roce 2009 na veletrzích IFA a IBC. Francouzská společnost France Télévisions tehdy prezentovala přenosy z tenisového turnaje Roland Garros.
Cílem HbbTV je, aby veškeré interaktivní služby byly již zahrnuty v televizorech různých značek a divák nemusel při nákupu přístroje pátrat, co všechno mu bude fungovat a která služba pro něj bude dostupná. Univerzálnost použití by mělo zaručit logo HbbTV. Co vše je tedy potřeba k příjmu HbbTV? Především tedy televizor nebo externí set-top-box s podporou HbbTV a také připojení k internetu. Nabídka veškerých služeb se aktivuje jednoduše stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Tím se dostanete do úvodní nabídky, v níž pak můžete dále vybírat z aktuální nabídky aplikací a služeb, jako je předpověď počasí, aktuální zprávy, upoutávky na filmy, online reportáže a další. Pro pohyb v nabídce slouží kurzová (křížová) tlačítka na dálkovém ovladači. Divák může sledovat pořad a zároveň ve výřezu obrazovky získávat další informace, které jej zajímají. Během sportovního utkání tak má možnost vyhledat si výsledky jiných zápasů apod.
Je možné již dnes sledovat hybridní vysílání?
V květnu 2012 zahájila interaktivní vysílání Česká televize a to na všech čtyřech programech. Je možné v následujících distribucích – satelitní digitální vysílání ČT, tuzemské digitální vysílání sítě 1 a zemské digitální vysílání komerčních sítí – pouze v multiplexu 3 (multiplex 4 je v jednání). Ještě širší a uživatelsky jednodušší nabídku mají klienti kabelové televize. Přijímat hybridní vysílání HbbTV však nezvládají všechny televizory, jejich seznam je dostupný na stránkách České televize (www.ceskatelevize.cz/hbbtv/). Převládají televizory značek LG, Panasonic, Samsung, Sharp a Sony, které byly většinou vyrobeny až v roce 2012.
Nepleťte si Smart TV s HbbTV
Smart TV je tzv. chytrá televize, která je připojitelná k internetu, což ale neznamená, že automaticky podporuje příjem HbbTV. Většina Smart TV doposud potřebovala ještě speciální jednoúčelové aplikace nazývané „widgety“, jež byly vyvíjeny vždy pro určitou značku přijímačů. Widgety slouží pro zpracování formátů dat jednotlivých portálů, ve kterých jsou vysílány např. videotéky různých televizí. Formáty se však liší a tak přijímače některých výrobců zobrazují jen videotéku jedné a žádné další televize. Smart TV tak jsou schopny zobrazovat pouze omezené množství vybraných internetových portálů. Smart televizory jsou považovány za jisté předchůdce HbbTV.
Odpověď na otázku, zda se bude HbbTV úspěšně rozšiřovat a jestli ji český trh přijme, prozatím není známá. Přesto se zdá, že HbbTV má i u nás jistý potenciál. Divák, který býval vždy jen pasivním sledovatelem jednosměrného vysílání tak může být aktivně zapojen do komunikace či interaktivity.
- jap -
Článek byl zobrazen 21065 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Antény a satelitní technika
Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.
Přenosné televize na cesty i na chalupu
Také máte někdy problém dohodnout se s partnerem, na jaký program se budete v televizi koukat? Je vám líto, že během vaření nemůžete sledovat svůj oblíbený seriál? Jedete na chalupu, kde není televize, a víte, že zrovna dávají film, který jste chtěli vidět? Nezoufejte, skvělým řešením je přenosná televize, která může být všude s vámi.
Přijímáme televizi ze satelitu
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Co všechno umí multimediální centra
Technika jde neustále kupředu a její vývoj je nezadržitelný. Pokud s ní držíte krok, dokážete využívat všech vymožeností, které se objevují na trhu. Hitem poslední doby se stalo například multimediální centrum, které je možné definovat jako malý počítač kombinující hned několik zařízení – přehrávač filmů, hudby, DVD, Blue-ray nebo DVB-T tuner.
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Inteligentní dům ovládaný pomocí iPad nebo iPhone
Kdo z vás by si nepřál, abyste měli doma vždy uklizeno, když ráno vstanete, abyste měli připraveno čerstvé pečivo a svoji oblíbenou kávu, když začne pršet, tak abyste měli jistotu, že jsou zavřena všechna okna, když je nedostatek vláhy, abyste měli zalitu zahradu, když začne silný vítr, aby byly zataženy venkovní markýzy a vytaženy všechny žaluzie nebo aby byl váš dům v bezpečí, když nejste doma.
Hybridní televize a převrat v televizní zábavě
Pod pojmem hybridní televize si toho řada z nás moc nevybaví. Není to však nic tak složitého, jak by se mohlo zdát. Hybridní televize je zjednodušeně řečeno zařízení, které v sobě spojuje televizi a počítač a údajně způsobí převrat na poli televizní zábavy. V čem je tedy hybridní vysílání tak jedinečné a co konkrétně je možné od hybridní televize očekávat v praxi?
Kdy se dočkáme HDTV?
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.