Zahradní květiny – Frézie

25.7.2010

Léto na zahradě vám svými různobarevnými květy zpříjemní cibulovina zvaná frézie. Nádherně a velice silně vonící květiny, které jsou ideálními rostlinami k řezu, jsou ovšem poměrně náročné, a tak musíme při jejich pěstování dodržet několik zásad.

Cibule frézií vysazujeme do záhonu na jaře. Musíme si dát pozor, aby nám neumrzly, jelikož se jedná o nemrazuvzdorné cibuloviny, a tak je lepší počkat s výsadbou až do dubna nebo května, kdy už máme jistotu, že mrazíky jsou definitivně minulostí. Na podzim pak musíme hlízy zase sklidit a uschovat je před mrazem například ve sklepě.

Při výběru cibulek je potřeba dát si pozor na to, aby byly dostatečně velké a tvrdé a aby se nejednalo o cibule z předchozího roku, které by nám vykvetly snad jen čirou náhodou. Rostliny milují slunce, a tak je sázíme na slunné stanoviště zhruba tři až čtyři centimetry pod zem.

Během následujících měsíců nám vyrostou čtvrt až půl metru vysoké rostliny, které pak uprostřed léta - nejčastěji během června a července - kvetou širokou škálou barev od bílé přes žlutou, oranžovou až po červenou a modrofialovou. Jsou pak nádhernou ozdobou záhonů nebo truhlíků či jiných nádob a vytvořit z nich můžeme také úžasnou kytici do vázy.

Pokud jsou velká sucha, je nutné frézie pravidelně zásobovat přiměřenou zálivkou, přičemž musíme dát pozor, aby zemina nebyla přemokřená, neboť by cibule mohly uhnít. Vzhledem k tomu, že květiny mají rády vzdušnou vlhkost, doporučuje se je také rosit.

Frézie, které můžeme množit dělením hlíz, nejčastěji trápí usychání jejích úzkých, mečovitých listů. Ze škůdců zase mohou rostliny napadnout svilušky nebo mšice. Dvakrát do měsíce je vhodné rostliny pohnojit.

Vedle venkovního pěstování je možné mít frézie i doma, kde je možné zasadit cibule už po Novém roce. Vzhledem k tomu, že však v uzavřeném bytě mívají málo světla, je lepší mít je spíše než v bytě na verandě nebo v zimní zahradě či skleníku, kde je větší šance, že vykvetou.

Nikdy pak nesmíme zapomenout postarat se na podzim o hlízy. Je důležité vyrýt je a uschovat na suchém stanovišti, a to při teplotě nejprve kolem 25°C a pak i nižší, například někde ve sklepě. Nikdy by však cibule neměly být vystaveny teplotě nižší než 10 stupňů Celsia.

Autor: efa

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu