Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze

22.6.2021

Vodu z vodáren nemají k dispozici zdaleka všichni majitelé zahrádek a rodinných domů. Cena vody se navíc neustále zvyšuje a její kvalita je s ohledem na vysoký obsah dezinfekcí mnohdy nízká. Zdroje kvalitní vody zcela zdarma mají přitom všichni přímo na zahradě – v podobě vlastní studny nebo jímky na dešťovou vodu. Jak čerpat a upravit tuto vodu pro různé účely?

K čemu se hodí studniční voda a dešťovka?

Neupravená studniční a dešťová voda rozhodně není vhodná ke konzumaci. O to víc ale prospívá zeleni – tato voda neobsahuje žádné chemické příměsi, které rostlinám škodí. Studniční voda a dešťovka proto skvěle poslouží k zalévání a vaše zahrádka bude vzkvétat, aniž by zatěžovala životní prostředí.

Studniční vodu i dešťovku můžete po profiltrování od mechanických nečistot použít také na úklid nebo splachování WC, čímž ušetříte až 50 % veškeré spotřebované vody v domácnosti. Pokud chcete užitkovou vodu používat i pro osobní hygienu a ušetřit tak dalších 40 % vody, budete muset navíc vodu vhodně dezinfikovat. Na vaření a pití se spotřebují pouhá 4 % vody.

Studniční voda a dešťovka jsou navíc zcela zdarma. Průměrná spotřeba vody 4členné domácnosti je 500 litrů denně, při plném využití studniční a dešťové vody tak můžete ušetřit až 15,000 Kč ročně.

Ovšem pozor, pokud chcete užitkovou vodu využívat v domácnosti, nesmíte propojit rozvody studniční a dešťové vody s vodovodním řadem, musíte mít vždy 2 oddělené rozvody. Za vodu odváděnou do kanalizace se musí platit stočné, a proto nezapomeňte na rozvody osadit vodoměr.

Bola - filtry na dešťovou vodu
Dešťová voda je ideální k zalévání. 

Jak na čerpání, filtraci a úpravu užitkové vody

Dešťová voda se sbírá do akumulačních nádrží nebo barelů, z nichž se pak voda odtáčí kohoutkem nebo čerpá čerpadlem. Kohoutek ale nemá dostatečný tlak a nelze na něj připojit hadici nebo potrubí. Podzemní akumulační nádrže jsou sice dražší i náročnější na instalaci, ale díky tomu, že na ně nesvítí slunce a voda zde nezamrzá, je kvalita této vody mnohem vyšší, nekazí a nešpiní se a lze ji využívat celoročně.  

Voda ze studny se čerpá ponorným čerpadlem. Čerpadlo by v obou případech mělo být opatřeno systémem pro hlídání hladiny, aby se zabránilo jeho suchoběhu. Sací koš zajistí, že se bude čerpat voda pouze z hladiny.

Mechanická filtrace je základ

Jak vybrat filtr na dešťovou vodu? V případě obyčejného sudu nebo barelu na dešťovku, kterou využíváte pouze na zálivku a vodu odtáčíte kohoutkem, si vystačíte s filtračním košem na hrubé nečistoty, který se instaluje na okap. Ten zabrání vniknutí větších nečistot či hmyzu do barelu. Nasbíraná dešťová voda by se totiž mohla kvůli organickým nečistotám znehodnotit.

Pokud ovšem vodu čerpáte z akumulační nádrže nebo studny čerpadlem, případně ji používáte i v domácnosti, je nezbytné použít jemnější filtr mechanických nečistot.

Bola - filtry na dešťovou vodu
Triplex jemný filtr na dešťovou vodu Honeywell. Zdroj: Bola.cz 

Systém čištění šedé vody pro využití v domácnosti

Další možností, která značně rozšíří využití užitkové vody, je tzv. systém čištění šedé vody, který vodu upraví na kvalitu vhodnou i na mytí a úklid. Tento systém je vhodný pro úpravu dešťové vody i odpadní vody z domácnosti vyjma splašků. Díky čištění šedé vody tak můžete navíc znovu využít až 50 % spotřebované vody.

Dezinfekce a úprava studniční vody k přímé konzumaci

Pokud rozbor vody prokázal ve vaší studni vysokou kvalitu vody, můžete ji využít i k přímé konzumaci, ovšem po nezbytné úpravě vody. Úprava vody se přitom musí odvíjet od konkrétního složení, v tomto případě rozhodně není možné zobecňovat. Studniční voda může kromě mechanických nečistot a různých mikroorganismů obsahovat i zbytky hnojiv a dalších nebezpečných látek. Způsob úpravy vody ke konzumaci proto vždy konzultuje s odborníky.   

Srážková voda může pokrýt až 95 % veškeré spotřeby vody v domácnosti. Jde o velice ekologické a levné řešení, přičemž návratnost počáteční investice se odhaduje na 10 let. Využijte státní dotace na dešťovku, které vám ušetří až 50 % vstupních nákladů.

- PR článek - 

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň