Trampolína aneb jen si tak trochu poskočit…

31.10.2009

Trampolíny jsou výbornou relaxační i cvičební pomůckou, na kterou jakmile jí okusíte, už nedáte dopustit. Její výběr ovšem není jednoduchý a vyžaduje notnou dávku informovanosti.

Trampolína aneb jen si tak trochu poskočit…

Jakou vybrat?

Na trhu jsou k dostání trampolíny s velikostí o průměru od devadesáti centimetrů až do více jak čtyř a půl metru. Jakou si vyberete, záleží nejen na vás samotných, ale také na tom, kam jí hodláte umístit. Pokud máte prostoru dostatek, určitě sáhněte po větší, ale počítejte s tím, že kolem ní budete potřebovat další metr nebo metr a půl jako bezpečnou zónu. Trampolínu si můžete pořídit i do bytu, jen samozřejmě budete muset zvolit menší. Do malého prostoru jsou vhodnou alternativou skládací, na kterých si zaskáčete a pak je jednoduše složíte a uložíte pod postel.

Hodláte-li umístit trampolínu ven, doporučujeme koupit k ní ochrannou fólii nebo plachtu, která zajistí nepropustnost vody při dešti a vůbec zabrání rychlému opotřebení vlivem nepříznivého počasí. U venkovních trampolín je pro zvýšení bezpečnosti odborníky doporučováno zabudování do země. Vhodné je si pořídit také schůdky, které zjednoduší přístup a jako bezpečnostní prvek si docela určitě přikupte ochrannou síť. Stále častěji bývá součástí výbavy a je to jen dobře. Díky ní můžete předejít nebezpečným pádům a nepříjemným úrazům. Síť je ideální protáhnout nebo přikoupit i po obvodu celé trampolíny, čímž zabráníte, aby někdo, ať už neposedné děti, nebo zvídavá domácí zvířata vlezli do prostoru pod ní. Síť k trampolíně můžete dokoupit i samostatně.

Trampolíny mají vždy od výrobce předepsanou povolenou nosnost, podle níž byste také měli vybírat. Ovšem čím je nosnost vyšší, tím hůře se na takové trampolíně bude skákat malým dětem. Ideální je do 110kg.

Před samotnou koupí se přesvědčte, že vámi vybraný druh má platné osvědčení o bezpečnosti i certifikáty, které prokazují zkušební bezpečnostní testy a nezávadnost materiálu.

Bezpečnost především

Ač je skákání více lidí najednou určitě zábavnější, zvláště děti to hodně baví, vždycky byste měli dodržovat od výrobce předepsanou nosnost. Také nikdy a za žádných okolností nesundávejte ochranné polštáře, které zabraňují pádu na pružiny. Před tím, než na trampolínu pustíte děti, vždy zkontrolujte, jestli je polštář dobře upevněný, není posunutý nebo jinak neohrožuje bezpečnost vašich dětí i vás samotných.

Pokud chcete opravdu kvalitní trampolínu, potom se raději vydejte ke specializovaným prodejcům. Rozhodně nedoporučujeme nakupovat na tržišti. Levné trampolíny mají nekvalitní pružiny i jejich uchycení, ochranný polštář se vám může časem rozpadnout a ani poskoková plocha není z jemného materiálu s označením soft, ale z rohože, na níž se vaše děti mohou nepříjemně odřít. Kupujte určitě kvalitu, vyplatí se vám.

 

Máte-li trampolínu umístěnou venku a není-li napevno zabudovaná do země, myslete na pevné uchycení, aby nedošlo k převrácení nebo rozpohybování vlivem silnějšího větru. K tomu se využívají speciální kotvy, které dostanete buď jako součást vybavení, nebo je za zvýhodněnou cenu můžete dokoupit.

A proč vlastně skákat?

Trampolína vám poskytne skvělý odpočinek i sportovní vyžití. Ne nadarmo jí ke své přípravě používají i vrcholoví sportovci. Díky skákání si posilujete všechny svaly v těle, srdce i plíce, dokonce i imunitu. Podle odborníků také napomáháte rozproudění lymfy v těle a tím správnému prokrvování veškerých tkání a buněk. Pro ženy není určitě zanedbatelné, že skákáním na trampolíně mohou zatočit s nepříjemnou celulitidou.   Ale na druhou stranu, jde také o zátěž kloubů, takže přepadne-li vás při skákání nebo po něm bolest, minimálně si dejte několik dní pauzu, popřípadě se raději o dalším hopsání poraďte se svým lékařem.

Autor: Petra Martišková

Foto: trampolina.sk, zabavaprodeti, cz, Kettler

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň