Prosinec na zahradě: Práce na zahradě, péče o rostliny a zimní příprava
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.
Prosinec je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale i v tomto období je mnoho činností, které lze provádět. Pokud jsme nestihli některé práce v listopadu, můžeme je nyní dokončit, zejména pokud půda není promrzlá. Příprava zahrady v prosinci nám ušetří práci na jaře.
Práce na okrasné zahradě
V prosinci bychom měli věnovat pozornost okrasným dřevinám. Před prvním sněhem je vhodné stáhnout jejich koruny, aby nedošlo k poškození větvemi pod tíhou sněhu. Sníh pravidelně ze stromů setřásáme. Pokud nemrzne, zaléváme listnaté i jehličnaté stromy. Nově vysazené okrasné stromky na větrných místech chráníme zábranami proti větru. V neohrazených zahradách chráníme stromky pletivem proti okusu zvěří.
Dvouletky a trvalky je třeba zavlažovat a chránit proti chladu netkanou textilií. Trvalky, které potřebují přes zimu přemrznout, můžeme vysévat a v květináčích umisťovat do země. Záhony je dobré zahrnovat sněhem, který rostliny chrání před mrazem a zároveň je zavlažuje. Do misek vyséváme pelargonie, které dáme rašit do teplé místnosti. Měli bychom také zkontrolovat uskladněné hlízy a cibule rostlin, které chceme na jaře sázet.
Růže jsou velmi choulostivé na mráz, často jim uškodí už teploty kolem 4 °C. Pokud jsme tak již neučinili, mírně sestříháme keříky, přidáme k nim kompost a zahrneme je zeminou. Stromkové růže opatrně ohneme, sestříhanou korunku přichytíme háčkem a přihrneme zeminou nebo přikryjeme chvojím.
Pravidelně hrabeme listí, které kompostujeme a vzniklý kompost dáváme okolo obrytých okrasných dřevin. Choulostivé trvalky, vřesy a právě vysazené cibuloviny můžeme chránit listím na záhonech, které je ochrání před zimou. Listí pak shrabeme a zkompostujeme až na jaře.
Práce na ovocné zahradě v prosinci: Řezání stromů, ochrana proti zvěři a sběr roubů
V ovocné zahradě můžeme začít s průklestem stromů. Všechny větší rány zatřeme štěpařským voskem nebo fermežovou barvou. Příznivého počasí využijeme také k ochrannému zimnímu postřiku, který je v této roční době nejúčinnější. V prosinci je ideální čas na provádění ochranných postřiků proti škůdcům, kteří se mohou uchytit na větvích během zimy. Použití přípravků na bázi vápna nebo mědi je v zimě velmi efektivní.
Některé druhy okrasných dřevin, kvetoucí v létě či na podzim, můžeme zmladit či prořezat. Řez provádíme "na krátko" na několik oček, aby se vytvořilo mnoho silných letorostů. Řez lze provádět po celou zimu, pokud nejsou silné mrazy. V prosinci se doporučuje provádět prořezávání růží, fuchsie a některých druhů jasmínů, které mohou během zimy přirůst. Prořezávání těchto rostlin v prosinci podporuje zdravý růst v jarních měsících.
Prosinec je ideální čas pro sběr roubů ovocných stromů. Letorosty by měly být zdravé, dlouhé asi 30 cm a z vnější strany koruny stromu. Přechováváme je v chladu a vlhku – například je položíme vedle stromu a přikryjeme listím a sněhem. Na jaře je pak zapíchneme do roztáté půdy, kde vydrží nerašit až do července.
Z ovocných stromů je třeba odstranit veškeré suché listy, v nichž se mohou držet škůdci, a také scvrklé plody, které jsou zdrojem nemocí.
Kmínky stromků je dobré obalit pletivem proti okusu zvěří. Pokud očekáváme větší sněhovou nadílku, pletivo by mělo být co nejvýš, protože zajícům chutnají větévky vykukující z koruny stromu.
Práce na zeleninové zahradě v prosinci: Sklizeň, ochrana rostlin a příprava záhonů na zimu
V prosinci můžeme mít na záhonech ještě ozimé druhy zeleniny. Sklízet tak můžeme čínské zelí, kadeřavou a růžičkovou kapustu, zimní salát, špenát, listy celeru, natě pažitky, zimní cibule sečky, pastináku a naťovou petržel. Letní pór sklízíme, zatímco zimní můžeme na záhoně nechat i bez ochrany proti mrazům. Zimní cibule sečky je dobré sklízet až po prvních mrazech, kdy mají intenzivnější chuť a lépe se uchovávají.
Do truhlíků si již můžeme vysít kopr, hrášek, čočku, sóju, řeřichu či kerblík. Jestliže pěstujeme nějaké léčivé rostliny, které jsou citlivé na mrazy, ochráníme je chvojím a listím. Před zimou je dobré do truhlíků vysévat také polníček, který má vysokou odolnost proti chladu a v zimních měsících poskytne čerstvou úrodu.
Dokončíme hnojení a rytí záhonů, čímž si je připravíme na nadcházející sezónu. Po dokončení rytí záhonů je vhodné na ně přidat vrstvu kompostu nebo dobře vyzrálého hnoje, který se během zimy rozloží a na jaře obohatí půdu o živiny. Pokud máme záhony s trvalkami nebo dvouletkami, přidejme k nim mulčovací vrstvu, která je chrání před promrzáním a zároveň zajišťuje udržení vlhkosti v půdě na jaře.
Péče o pokojové rostliny v prosinci: Zálivka, světlo a ochrana před mrazem
Největším nepřítelem pokojových květin jsou zimní krátké dny, suchý vzduch a vysoká teplota. Choulostivé jsou zvláště azalky, kamélie a ibišky, kterým opadávají květní poupata a usychají listy. Rostlinám dopřejeme dostatek světla na okenním parapetu, kde není odspodu horko, a rosíme je.
Pokud rostliny umisťujeme na parapet, je důležité je chránit před přímým kontaktem s chladnými okny, což může způsobit spálení listů.
Když si koupíme na vánoční stůl brambořík nebo "vánoční hvězdu", necháme je v chladnější chodbě (v teplotě ne více než 12 °C) a zaléváme spodem. I svěže zelené mechovité polštářky vranečků (Selaginella) a "domácího štěstí" – novoroční jetelíčky – necháme v chladu až do Štědrého dne.
Brambořík je velmi citlivý na přehřátí, a proto je důležité, aby byl umístěn v místnosti, kde není příliš teplo. Příliš vysoká teplota může zkrátit dobu kvetení.
Po Vánocích, pokud chcete, aby vaše vánoční hvězdy (poinsettie) i po svátcích dobře rostly, doporučuje se je přemístit do světlého prostoru, kde nebude příliš horko, a pravidelně je zalévat, ale ne přemokřovat.
Kontrola uskladnění rostlin a zeleniny
V prosinci bychom neměli zapomínat na pravidelnou kontrolu uskladněné úrody a rostlin. Hlízy květin, jako jsou begonie, jiřiny nebo mečíky, je třeba občas prohlédnout, zda nejsou napadeny plísněmi nebo hnilobou. Pokud najdete poškozené hlízy, neprodleně je odstraňte, aby se problém nerozšířil.
U zeleniny, jako jsou brambory, mrkev nebo celer, kontrolujte, zda nejsou měkké, plesnivé nebo jinak poškozené. Plody uskladněného ovoce, například jablek či hrušek, pravidelně prohlížejte a odstraňte ty, které vykazují známky hniloby. Udržujte skladovací prostory čisté a dobře větrané, aby nedocházelo k hromadění vlhkosti a rozvoji chorob.
Správná péče o uskladněnou úrodu vám zajistí, že vydrží v dobrém stavu až do jara, kdy se zahrada opět probudí k životu.