Postřik stromů – zimní nebo jarní?

9.3.2011

Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.

Postřik stromů – zimní nebo jarní?

Každoročně je nutné ošetřit ovocné stromky insekticidním postřikem proti přezimujícím škůdcům, jako jsou například svilušky, mšice, štítenky, píďalky nebo obaleči. Přípravky, které se používaly na ochranu stromů proti škůdcům v zimních měsících, se dnes již nevyrábějí a z toho důvodu se zahrádkáři věnují spíše postřikům jarním. Může vám připadat, že v tom není až takový rozdíl, odborníci však tvrdí opak. Nejvhodnější dobou pro tuto činnost je přechod mezi zimou a brzkým jarem. Pokud provedete postřik v pravou chvíli, můžete si být jistí, že jste přezimujícím škůdcům dali co proto.

Jestliže v předjaří ošetříte stromy speciálními olejovitými přípravky, zničíte tak přezimující stádia veškerých škůdců. Toto ošetření je spíše preventivní, zabraňující primárnímu napadení stromu škůdcem, který na něm přezimuje. Jelikož se však jedná o živočichy, kteří se v přírodě pohybují, nikdy si nemůžeme být jisti, že jsme se jich nadobro zbavili. Proto je třeba dělat i další zásahy.

V minulosti se postřik prováděl pomocí Arborolu či Nitrosanu, které byly označovány za totální herbicidy. Dnes je jejich použití zakázáno, protože jde o látky toxické a karcinogenní. V tomto předsezónním období je vhodné použít přípravky jako Oleoekol, Frutapon nebo Nissorun, které jsou ekologicky neškodné a velmi dobře se zhostí úkolu likvidace přezimujících stádií škůdců na větvích stromů.

Oleoekol - širokospektrální instekticid, vhodný na ovocné a okrasné dřeviny a vinnou révu. Chrání rostliny před přezimujícími škůdci.

Frutapon – vysoce rafinovaný parafínový olej určený k hubení přezimujících stadií známých škůdců ovocných a okrasných dřevin a vinné révy. Spolehlivě zahubí puklice, štítenky a přezimující vajíčka svilušek a některých dalších druhů škůdců. Vytváří totiž pro kyslík nepropustnou vrstvu, čímž škůdce udusí.

Nissorun – tento ochranný prášek se vyznačuje dlouhodobým účinkem na vajíčka, larvy a nymfy svilušek. Škůdce nehubí přímo, ale sterilizuje je, tzn., že tímto prostředkem zasažené svilušky kladou sterilní vajíčka, ze kterých se již nemůže líhnout další generace. Přípravek velmi rychle proniká skrze listy a hubí tak škůdce na horních i spodních stranách listů.

V době prvního postřiku v žádném případě nesmí mrznout, teplota musí vystoupat nad nulu. Typicky jarní postřiky se pak dají efektivně použít až při teplotách vyšších než 15 stupňů, tedy většinou v měsíci květnu. V tu dobu začínají ovocné stromy rašit, ale stále jsou málo olistěné. Možná se k vám také dostal ten rozšířený mýtus, že jarní postřik je vhodný pouze jako ochrana proti červivosti jablek, což není pravda. Červivění jablek způsobují pilatky a obaleče, které se dají zlikvidovat až ve chvíli, kdy jsou stromy odkvetlé, proto je přesné načasování postřiku rozhodující. Postřiky proti škůdcům je dobré provádět od stádia tzv. myšího ouška až po růžové poupě. Některé z přípravků je možné aplikovat pouze před rozkvetením. Následně už je na škůdce příliš pozdě.

- jap -

Foto: Argobio, Mountfield

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň