Pokojové rostliny – Bromélie

29.1.2006

Exotická kráska pocházející z deštných pralesů nese název bromélie. Rostlina potřebuje péči a stálou teplotu po celý rok. Odmění nás však bohatým a nevšedním květenstvím.

Většina bromélií pochází z Centrální a Jižní Ameriky. Některé bromélie rostou na suchých, polopustých místech, jiné v deštných tropických pralesích. Většina broméliíí jsou epifyty, tzn. že se zachycují kmenů a větví stromů svými krátkými kořeny, silnými jako drát a živí se atmosférickými srážkami (rostlinným humusem, který se hromadí v trhlinách kůry). Mezi bromélie patří také zemní rostliny (geofyty).

Nezvykle dekorativní je květenství bromélií. Listeny mnohých z nich jsou zbarveny. Květenství má všechny možné tvary a rozměry, jsou to jak "bubnovité hůlky", tak květenství ve tvaru kopí nebo meče, „rozházená košťátka“ na silných barevných stoncích, ale také skryté trsy v růžici s kytičkami, sotva se tyčící nad listovou cisternou.

Nejznámějším typem bromélií je takzvaná bromélie nálevkovitá. Teplomilná bromélie potřebuje po celý rok teplotu nad 18 st. Celsia. Jejich listové pochvy jsou rozšířeny a listová růžice tvoří jakýsi nálevkovitý zásobník - cisternu, v níž se shromažďuje voda a živiny ze vzduchu. Při pěstování v interiéru je nutné důsledně dbát na to, aby v nálevkách bylo vždy alespoň trochu vody. Nejvhodnější je stříkání vody přímo do středu listové růžice každé dva až tři dny odstátou vodou bez vápníku.

Pro bromélie je vhodná směs zeminy s dobrým odvodem vody. Základ tvoří rašelina, přidáme hrubý listový humus, rozdrcenou kůru, perlit nebo hrubozrnný písek.

Hnojení bromélií by mělo probíhat jednou až dvakrát za měsíc speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje. V zimě se potom dávka tekutého hnojiva snižuje na polovinu.

Máme-li dostatek místa ve větších, světlejších a dobře větraných sklenících nebo zimních zahradách, můžeme bromélie pěstovat také epifytně.

Nejčastěji pěstovanými druhy jsou Échmea, Guzmánie, Kryptantus, Nidulárium a Tilandsie. Mezi broméliovité patří také velmi dobře známý ananasovník (Ananas comosus variegatus).

Přesazování
Obvykle přesazujeme po dvou letech do zeminy složené z jednoho dílu lehké drnovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu listovky a 1 dílu humusu, s příměsí písku. Je možné také použít koupenou půdní směs pro orchideje. Nádoba pro sadbu nemusí být příliš hluboká, nejlepší je použít misky.

Rozmnožování
Množíme vedlejšími výhony, které se oddělují, když si vytvoří vlastní kořeny. Také se množí semeny, které se vysévají do kypré půdy (směs tvořená z poloviny pískem a z poloviny listovkou).

Choroby a škůdci
Hnědé skvrny na listech - příčnou bývá většinou popálení sluncem, rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů - nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch, letním období se doporučuje rostlinu rosit, příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny - u nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody, pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz - nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?