Podzimní úklid listí

2.11.2006

Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.

Osvědčeným a stále hojně využívaným způsobem práce je ruční hrabání listí pomocí hrábí. Ideální hrábě na listí jsou lehké a snadno ovladatelné takzvané švédské hrábě, u kterých lze nastavit také šířku mezer mezi „prsty“. Hrábě by měly být z dostatečně pružného, přitom však pevného materiálu.

Pro ty, kteří mají na zahradě více než jeden strom, je hrabání listí hráběmi opravdovou noční můrou. A tak nezbývá, než si pořídit pomocníky – stroje. Vybírat můžeme v podstatě pouze mezi dvěma systémy. Buď si pořídíme foukač, pomocí kterého foukáme spadané listí na určené místo, nebo vysavač, který shromažďuje listí v přiloženém vaku.

Každý z těchto strojů má své výhody i nevýhody. Nejprve je potřeba promyslet, zda si chceme pořídit foukač nebo vysavač. Na první pohled by se mohlo zdát, že vysavač je samozřejmě lepší. Pokud ale máme velkou zahradu a listí mnoho, budeme vak vyprazdňovat zhruba každých deset minut. Pro tyto případy je vhodnější použít foukač, se kterým lze bez přerušování přefoukat listí z celé zahrady na jednu velkou hromadu a následně je zpracovat.
Většina přístrojů (i těch nejlevnější) pracuje tak, že je lze použít jako vysavače i jako foukače. Ideální tedy je, pokud si listí sfoukáme na jedinou hromadu a poté vysajeme.

Vysavače se, stejně jako foukače, vyrábějí z odolného omyvatelného plastu. Jsou lehké a práci s nimi zvládnou i ženy a větší děti. Funkcí vysavače není samozřejmě pouze vysávání listí a jiného drobného zahradního odpadu, ale pomocí rotoru jej také drtí. Objem vysátého listí se tak zmenší zhruba na pětinu i více. Při vysávání bychom se měli vyhnout kamínkům, střepům a umělým hmotám, zvláště pokud budeme odpad kompostovat.

Klíčový při výběru vysavače bude jeho výkon. Stejně jako u sekaček trávy bychom měli zohlednit velikost zahrady a četnost použití stroje. Stroj s nízkým výkonem bude mít problém i s mokrým listím. Vyšší výkon bude zase vykoupen hlučností a vyšší spotřebou elektrické energie nebo benzínu.

Vyřešit bychom si měli zdroj energie. Vybírat můžeme mezi elektrickými a motorovými vysavači. U elektrického vysavače nám může překážet přívodový kabel, zvláště na větší zahradě. Benzínové vysavače zase svou hlučností připomínají práci s motorovou pilou a jejich provoz ani příliš nevoní.

Ceny vysavačů jsou příznivé i pro seniory, kteří se starají o zahrádku. Levnější elektrické vysavače pořídíme od dvou tisíc korun, výkonnější stroje potom zhruba za 10 tisíc korun.

Z hlediska ekologie, provozních i pořizovacích nákladů by byl pravděpodobně nejlepší návrat k hrabání. Vysavače a foukače lze ale použít také tam, kde si s hráběmi nevystačíme – na terasách, cestičkách i schodech. Konečné rozhodnutí je na každém z nás.

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň