Pěstujeme ženšen pětilistý

19.5.2013

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), někdy nazývaný také jiaogulan, znali již staří Číňané. Již po tisíce let je pro své jedinečné účinky používán v tradiční čínské medicíně. Je přírodním prostředkem zpomalujícím stárnutí a s jeho pomocí lze údajně dosáhnout dlouhověkosti.

Pěstujeme ženšen pětilistý

O tom, že má opravdu příznivý vliv na lidské zdraví, svědčí fakt, že se v oblastech, kde se čaj z něj pravidelně popíjí, lidé často dožívají více jak 100 let. Kromě toho, že je účinným „lékem“ proti stárnutí, má rovněž příznivý vliv na srdce a dokáže v případě potřeby snížit, nebo naopak zvýšit krevní tlak. Dále umí snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi, působí blahodárně na nervový systém a je dobrou prevencí vzniku rakoviny.

Ženšen pětilistý pocházející z horských oblastí v jižní Číně je popínavou rostlinou z čeledi tykvovitých (Cucurbitacae). Je možné jej pěstovat jak venku, tak i v květináči coby pokojovou rostlinu. Je třeba nezaměňovat ženšen pětilistý se ženšenem pravým (Panax ginseng) – obsahuje sice látky zvané gypenosidy, které jsou v obou rostlinách velmi podobné, ale ženšen pravý se dá ve srovnání s ženšenem pětilistým jen velmi obtížně pěstovat. Proto se také ceny výrobků z ženšenu pravého pohybují někde jinde, jsou ve srovnání s ženšenem pětilistým bohužel velmi vysoké.

Vzhledem k tomu, že je jiaogulan popínavou rostlinou, je dobré ji do květináče umístit nějakou oporu, nebo je také vhodné pěstování v převislé formě v závěsném květináči. Než se rozhodneme zasadit semena do hlíny, měli bychom je na cca 24 hodin namáčet v odstáté vodě – budou pak mnohem rychleji klíčit. Při výsevu semen ženšenu pětilistého pak postupujeme obvyklým způsobem. Připravíme si výsevní substrát a do něj je zatlačíme do hloubky asi 0,5 centimetru. Nádobu s výsevem poté umístíme pod skleněný poklop, případně ji můžeme zakrýt igelitovým sáčkem. Zajistíme tak semenům potřebnou vlhkost.

Až budete vybírat vhodné stanoviště, zvolte pro jiaogulan klidně přímé slunce nebo polostín. Substrát je nejvhodnější humózní, ale dostatečně propustný – ideální je tedy písčitohlinitý. V létě hnojíme rostlinu co 14 dní zředěným organickým hnojivem. V průběhu vegetačního období bychom měli udržovat substrát neustále vlhký. Nedostatek, ale i nadbytek závlahy může rostlině způsobit poruchy v růstu. Ženšen pětilistý zaléváme odstátou vodou vždy do misky. Listy je možné sbírat celoročně.

Přezimovat by měla rostlina pěstovaná v interiéru na světlém místě, ideálně při pokojové teplotě, nebo i nižší (max. 10 stupňů). Nutná je omezená zálivka. Ženšen pětilistý je však mrazuvzdorná rostlina, která snáší velmi nízké teploty, vydrží dokonce i 15 stupňový mráz. Pokud máme rostlinu umístěnou venku, kde může dorůstat výšky až 2 metrů a vystavíme ji mrazům, musíme počítat s tím, že její nadzemní výhony uhynou. V takovém případě je dobré omezit zálivku a zeminu udržovat jen mírně vlhkou. Jakmile se ohlásí jaro, můžete si být jisti, že se růst zase obnoví – rostlina totiž přezimuje v kořenech.

Listy ženšenu pětilistého se dají použít na přípravu nejrůznějších zeleninových salátů, ale je možné z nich vařit i čaj, který má nasládlou chuť a příjemně voní.
Utrhneme si několik lístků, které přelijeme teplou (nikoliv vroucí) vodou. Čaj je možné připravovat také ze sušených lístků ženšenu pětilistého. Na jeden šálek potřebujeme asi 1 gram listů, což je asi kávová lžička. Listy poté necháme asi 3 minuty louhovat. Přestože doposud nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky rostliny na člověka a její užívání je dobře snášeno, doporučuje se denně vypít maximálně čtyři šálky.

Pěstovat ženšen pětilistý není nijak náročné, rostlina velmi snadno a téměř bez naší větší snahy dorůstá značných rozměrů. Jeho pěstování se rozhodně vyplatí už jen kvůli obrovskému množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Ne nadarmo bývá ženšen pětilistý nazýván bylinou nesmrtelnosti.

- jpa -

Foto: Inmagine.com

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu