Pěstujeme lískové ořechy: Kompletní průvodce pěstováním a využitím

5.3.2025 / redakce

Lískové ořechy jsou výživné plody lísky obecné, která roste nejen v přírodě, ale i na zahradách. Jaké odrůdy jsou nejvhodnější k pěstování, jak správně vysadit lísku a jak se o ni starat, aby bohatě plodila? Přinášíme podrobný průvodce pěstováním i využitím těchto lahodných ořechů.

Lískové ořechy jsou plody lísky obecné (Corylus avellana), což je keř z čeledi břízovitých dorůstající výšky okolo 3 až 4 metrů. Jeho domovinou je Evropa, ale vyskytuje se i v severní Africe a Asii. V České republice se líska nejčastěji vyskytuje na okrajích lesů, v křovinách, u vodních toků i v okolí cest.

Lískové ořechy

Líska je dosti rozložitá, její koruna může mít v průměru až 10 metrů. Má opadavé vejčité listy, které jsou střídavě postavené, mírně chlupaté a na konci mají hrot. Líska kvete poměrně brzy, od února až do dubna, ještě předtím, než se objeví první listy. Samčí květy představují 3 až 7 cm dlouhé jehnědy, zatímco samičí nenápadné pupence s fialovočervenou bliznou.

Plody lísky obecné jsou typické kulovité hnědé ořechy, které vyrůstají samostatně, nebo častěji ve skupinkách po max. 5 kusech. Na konci jsou ořechy zakončeny malým hrotem a z druhé strany je kryje zelený či zelenohnědý obal, který tvoří srostlé listeny. Lískové ořechy dozrávají koncem léta.

lískové ořechy

Druhy lískových ořechů

V současnosti existuje několik kultivarů lískových ořechů, které se množí řízkováním nebo roubováním.

Líska Webbova - stará velkoplodá odrůda s podlouhlými oříšky, částečně samosprašná (pro lepší úrodnost je lepší vysazovat dvě různé odrůdy). Dozrává v září a říjnu.

Líska Hallská obrovská – stará odrůda velkoplodé lísky, částečně samosprašná, mrazuvzdorná, plodící oříšky kulatého tvaru. Sklízí se koncem září až začátkem října.

Líska Zellská červená - stará odrůda červenolisté lísky, její název je odvozen od kláštera Zell (Německo), kde byla vyšlechtěna. Oříšek je střední, zraje koncem září až v první polovině října. Lze použít i jako okrasnou.

Líska turecká (Corylus colurna) - stromově rostoucí druh lísky, používaný často jako alejový strom - dorůstá až 20 m. Plody jsou menší a ve větších shlucích. Pochází z jihovýchodní Evropy až jihozápadní Asie. Oříšky jsou použitelné podobně jako u lísky obecné, dřevo se využívá v nábytkářství.

lískové ořechy

Pěstování lískových ořechů

Líska je zejména v době květu velmi choulostivá na mrazíky, které mohou způsobit neúrodu. Je náročná na kvalitu půdy. Vysazuje se do propustných, vlhčích, dobře záhřevných a především hlinitých půd. Nesnáší jílovité půdy. Optimální poměr ročního úhrnu srážek k průměrné roční teplotě je 8°C/700 mm. Líska má ráda vyšší vzdušnou vlhkost a vyhovují ji i větrnější polohy. Pro pěstování lísky je možné použít podnože lísky obecné (C. avellana) a také semenáčů lísky turecké (C. colurna). Takto naroubovaná líska dobře poroste a bude bohatě plodit. Při výsadbě lísku seřízneme mezi třetím a pátým dobře vyvinutým pupenem. Zmlazovací řez provádíme až po deseti letech, udržovací řez se dělá koncem února a měl by být zaměřený na suché větve. Líska plodí na tříletém dřevu. Ořechy dozrávají na přelomu srpna a září, dle odrůdy i v říjnu. Zralost poznáme podle zežloutnutí listenů kryjících oříšek. Plody sbíráme i s těmito listeny a necháváme je dozrát na tmavém místě. Mezi časté choroby a škůdce patří nosatec lískový a vlnovník lískový.

lískové ořechy

Lískové ořechy a účinky na lidské zdraví

Plody lísky obecné obsahují kolem 60 % tuků (převážně mono nenasycené mastné kyseliny), až 20 % cukrů, 13% bílkovin a zhruba stejné množství sacharidů. Z vitaminů převládají vitamíny B3, B6, kyselina listová a hlavně vitamín E. Z minerálních látek pak hořčík, mangan a fosfor. Lískové ořechy dodávají tělu velké množství energie - pouhých 50 gramů ořechů dodá asi 314 kcal. Jsou tak skvělým posilujícím prostředkem pro nemocné, rekonvalescenty, studenty a sportovce. Jsou rovněž velmi prospěšné při neurózách, nervovém a fyzickém vyčerpání, pro zlepšení paměti a uklidnění. Konzumace lískových oříšků se doporučuje také při srdečních a oběhových chorobách.

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu