Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase

22.5.2024

Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.

Co budeme potřebovat? Vhodné nádoby.

V prvé řadě je třeba si obstarat vhodný počet nádob, v nichž chceme zeleninu pěstovat. Je dobré vybírat takové nádoby, které nám usnadní práci. Ideální jsou proto nádoby s rezervoárem na vodu, které zajistí, že rostliny nebudou přesychat a zároveň nebudou ani přemokřené. To se odrazí na kvalitě plodů, které nepraskají. Velká nádoba o rozměrech 50 x 50 cm je vhodná například pro pěstování dvou rajčat, menší s rozměry např. 35 x 35 cm postačí zase kupříkladu na jednu papriku (na rajče je třeba o něco větší).

Mohlo by vás zajímat  Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst

Kromě samozavlažovacích nádob se nemusíme bát použít ani nějakou netradiční nádobu, jako je dostatečně veliký keramický květináč, ale skvěle poslouží i například rozříznutý starý sud. Nádoba samozřejmě musí mít vespod dírky, aby byl zajištěn odtok vody. Jako drenáž poslouží keramzit, štěrk, kamínky, případně i starý rozbitý květináč. V takovýchto nádobách bude potřeba dávat mnohem větší pozor na zálivku – rostlina bude rychleji vysychat a tak bude muset být zálivka pravidelná.

Výběr sazenic rajčat a paprik

Rajčata a papriky se vysazují do nádob až po třech zmrzlých, tedy ve druhé polovině května. Správné sazenice musí být silné, nepoškozené a s nasazenými prvními nerozkvetlými květy. Měly by mít také tmavě zelené listy a zdravé silné kořeny.

Přečtěte si také o Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody

Vysazujeme rajčata a papriky

Do dvou třetin nádoby nasypeme substrát speciálně určený pro pěstování plodové zeleniny. Měl by mít vzdušnou strukturu, protože rostliny tak budou mít možnost brát odspodu neustále vodu. Příliš jemný substrát by se rychle přemokřil. Také obsahuje optimální poměr živin, které zajistí správní kvetení a nasazování plodů. Vhodným pomocníkem může být startovací dávka BIO hnojiva, které rajčatům a paprikám zajistí všechny důležité živiny potřebné na první týdny růstu.

Substrát nasypeme přibližně do 2/3 nádoby, vložíme sazenici, kterou následně dosypeme substrátem až po vrch a lehce přitlačíme. Papriku obvykle sadíme tak hluboko, aby byly hlínou zakryty děložní listy nebo dosahovala po první pravé lístky. Rajčata snadno koření ze stonku, proto je můžeme zasadit o něco níž. V případě, že máme sadbu hodně vytáhlou, můžeme ji bez obav zasadit o něco hlouběji.

K rostlině přidáme vhodnou oporu, protože jak papriky, tak i rajčata jsou dosti vysoké a při větším větru by se nám mohly polámat. Proto je přivážeme k opoře, což může být dřevěná tyčka o výšce nejméně 1 metru. Jakmile máme zasazeno, musíme pro rajčata a papriky vybrat vhodné místo. Ideální je, pokud máme balkon či terasu otočenou na jih, kam po většinu dne svítí slunce, případně můžeme nádoby položit k jižní stěně domu. Tam nejenže budou mít dostatek slunce, ale navíc se bude od stěny domu odrážet teplo, které bude sálat na naši zeleninu.

Pěstování rajčat a paprik v nádobách

Péče o rajčata a papriky

Přesazené rostlinky vydatně zalijeme, zaléváme co nejvíce ke stonkům – snažíme se vyhnout namočení listů, čímž minimalizujeme napadení rajčat plísní bramborovou. Rajčata budeme během jejich růstu pečlivě vyvazovat. U tyčkových rajčat je třeba vylamovat tzv. zálistky, abychom měli vždy jen jeden hlavní vrchol. Rajčata pěstovaná na jeden výhon mají větší plody a dříve dozrávají. Proto bychom u nich měli pravidelně (co 14 dní) vylamovat všechny postranní výhony vyrůstající z hlavního výhonu. Rostlina se tak nebude vysilovat vytvářením nadměrného množství plodů, které by stejně všechny nestihly uzrát.

O papriky není potřeba tolik pečovat, jsou dosti odolné vůči chorobám a není třeba u nich zaštipovat žádné výhony. Avšak pokud se nám na paprice začnou objevovat květy, není vždy důvod k radosti. U mladých rostlin, které jsme zrovna přesadili do nádoby a začínají nám kvést, je dobré první květy záměrně zaštípnout, protože jinak by nám takto malá paprika zbytečně vytvářela plody a vysilovala by se. Kromě pravidelné zálivky je třeba zelenině dopřát občas přihnojení vícesložkovými kapalnými hnojivy. S přihnojováním je vhodné začít za 2 týdny po výsadbě. Jak rajčata, tak i papriky potřebují vápník, který zamezuje různým poruchám, jako je černání plodů rajčat a hniloba špiček paprik.

- jpa -

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu