Pergola nebo altán, víte, jaký je v tom rozdíl?

25.1.2018

Pokud právě přemýšlíte nad pořízením altánu nebo pergoly a stále nechápete, jaký je v nich vlastně rozdíl. Poradíme vám, jak je od sebe rozlišit a co si zvolit. Dřevěné zahradní stavby budou ozdobou vaší zahrady a stanou se zároveň i velmi praktickými pomocníky.

Oba zahradní přístřešky vám umí poskytnout skvělé relaxační podmínky a využijí je všechny generace, rodinní příslušníci, přátelé i známí. Každá z uvedených staveb má určité vlastnosti o trochu lepší než ta je má ta druhá. Záleží na tom, k čemu vám má dřevěná stavba sloužit a co má splňovat. Nastíníme vám základní rozdíly mezi altánem a pergolou, které vám pak mohou pomoci při vašem rozhodování, který přístřešek si máte do budoucna pořídit.

Zahradní pergola

Největším rozdílem mezi pergolou a altánem je fakt, že pergola je většině případů umístěna podél vašeho domu. Nese tak výhody třeba při stolování venku nebo během velmi oblíbeného grilování. V tomto případě budete nosit hodně věcí z vaší kuchyně a fakt, že je pergola umístěná blízko domu, je velmi přínosný. Posezení umístěné blízko domu i kuchyně vám zaručí, že nebudete muset odbíhat s nádobím v ruce celou zahradu. Když se vám letní grilování a posezení venku protáhne dlouho do večera, nebudete muset sedět po tmě a snadno sem zavedete světlo. Snadno se také do domu schováte, pokud vás přepadne nečekaný déšť. Pergoly dnes můžete mít i plně zastřešené, takže vám nepřízeň počasí a déšť nepřekazí žádnou rodinnou sešlost a nebudou vás obtěžovat ani prudké paprsky slunce.

Venkovní altán

Venkovní altán není oproti pergole umístěn podél domu, ale naopak stojí na zahradě samostatně. Než se ale definitivně rozhodnete, kam svůj altán umístíte, pořádně si to rozmyslete. Snažte se najít si přesně takové místo na vaší zahradě, ze kterého budete mít příjemný výhled třeba na rozkvetlou zahradu, zahradní jezírko či výhled na přilehlý les. Altán je perfektní zahradní stavba, ve které můžete relaxovat a odpočinout si po vašem náročném dni. Pro altány je typické, že nemají boční stěny, lze ale zakoupit altán i se clonou. Clonu a trámy pak můžete nechat obrůst popínavými rostlinami a mít na zahradě úžasnou dekorativní stavbu a místo pro letní stolování, grilování, setkání s rodinou a s přáteli. Na skladování zahradní techniky a nářadí je pak vhodnější si pořídit zahradní domek na nářadí.

Rozdíl ve střeše a v půdorysu

Střecha po celá staletí patřila především na zahradní pergoly a altány byly porostlé popínavými rostlinami, které vás pod nimi ochránily před sluncem nebo mírným letním deštěm. Dnes si ale můžete pořídit i pergolu zastřešenou třeba polykarbonátem. Rozdíl tkví zejména v použitém materiálu. Altány mívají ještě i dnes standardně střechu vytvořenou ze šindele, což jim dodává osobité kouzlo. Orientovat se můžete při rozlišení obou staveb od sebe i podle tvaru stavby. Tradiční altán má půdorys šestihranu nebo osmihranu, i když si dnes můžete zvolit i jednodušší tvary a půdorysy. Pergoly jsou pak typicky čtvercové nebo obdélníkové. Altán navíc může mít clony, okna a dveře.

Altán nebo pergola

Pergolu si jednoznačně pořiďte k domu a altán do prostoru. Dřevěný altán se nejvíc hodí do dostatečně rozlehlé zahrady. Pergola naopak jednak chrání a navíc i zdobí váš dům. Pokud budete stavět altán, nedávejte jej jen tak na jakýkoli rovný povrch, ale kvalitní podklad, který jej ochrání před vlhkostí. Prodloužíte tak jeho životnost. Nejdříve zvažte, zda vám stojí za to budovat uprostřed vaší zahrady betonovou desku a bude to pro vás praktické, nebo si raději vystačíte s pergolou u domu. Je třeba si pořídit to, co opravdu budete používat.

Dejte na intuici a praktičnost

Když vám uprostřed zahrady bude stát altán a vám se tam nebude chtít chodit a přenášet nádobí, bude vám nakonec k ničemu. V praxi je rozdíl mezi altánem a pergolou sice minimální, ale může být i pro vás podstatný. Důležité je, aby zahradní stavba plnila svůj účel, byla pěkná na pohled a hlavně byla pro vás praktická. Zahradní altány i zahradní pergoly mají své osobité kouzlo. Odpolední siestu i zahradní party můžete uspořádat v altánu i pergole. Pro letní strávené večery si pořiďte i vhodné osvětlení pergoly či altánu. 

Další články o produktech Delta Svratka
Moderní zahradní domky a chatky – unikátní dřevostavby na vaší zahradě
Dřevěné zahradní pergoly a altány – oáza klidu pro celou rodinu
Zahradní domky na nářadí a chatky Ekonomik

- PR článek - 

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy