Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně

24.6.2012

Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.

Za broskvovou vůní

Letos už to asi nestihnete, je vyprodáno a není se co divit. Něžný stromek je na jaře obsypán tmavě růžovými, plnými květy a pak vyraší dekorativní, až třicet centimetrů dlouhé listy. Nektarinka Balkonella je sotva metrový stromek s velkými broskvičkami, která se hodí na terasu i prostorný balkón. K pěstování je vhodná každá nádoba o objemu asi 20 litrů. Ve dně však musí mít otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Jako zeminu použijte směs dobré zahradní zeminy a rašeliny v poměru asi 1:1. Hnojení musí být pravidelné, chcete-li dosáhnout dobrého růstu a výnosů. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se v období od vyrašení až do začátku srpna. Nektarinku nechte přezimovat v mrazuprosté místnosti.

Starý dobrý venkovský sad

Na vesnici u chalupy nikdy nechyběla lípa a švestka. První strom byl dárcem voňavého květu na čaj v zimě, druhý dával úrodu pěkně ojíněných plodů na povidla, sušení a slivovičku. Takové úrody se u zakrslé švestky nedočkáme, ale stromek můžeme vysadit do velkého květináče a umístit na slunné stanoviště. První sklizně se dočkáme až za dva roky, zato nám budou odměnou švestky běžné velikosti. Z dalších ovocných druhů si do nádob můžeme pořídit znovuobjevený zimovzdorný rakytník řešetlákovitý nebo mišpuli či mandloň. Ta je však choulostivější, proto pro ni vybereme jižní stranu a na jaře ji geotextilií chráníme před ostrým sluníčkem.

Borůvky na terase

Ne, vůbec to není omyl. Borůvky patří mezi ovocné dřeviny, vždyť jsou to nízké keříky.   Borůvky vyžadují polostinná až slunná, ale ne příliš teplá stanoviště a kyselejší půdy. Balkónovou borůvku Heidi je možné pěstovat v nádobách na terasách a balkónech, Jako zeminu použijte směs dobré zahradní zeminy s vydatným podílem rašeliny, v rovnocenném poměru. Hnojit je potřeba pravidelně vícesložkovým hnojivem již od jara, od vyrašení až po začátek srpna. S přezimováním na balkóně můžeme mít trochu starosti. Keříky jsou sice vůči zimě poměrně odolné, ale přesto je lepší kořenový bal přes zimu chránit. Nádobu zabalit do bublinkové fólie nebo nechat borůvky přezimovat v zahradě na chráněném místě.

Iluze Středomoří

Na osluněné terase se bude skvěle dařit zakrslému olivovníku. V dospělosti dorůstá maximálně sedmdesáti centimetrů a přitom plody dosahují normální velikosti. Olivovník potřebuje,   tak jako v jižní Evropě, teplé a chráněné stanoviště a na podzim budete sklízet chutné olivy.

Na co při pěstování nezapomenout

Rostliny v nádobách vyžadují výživný pěstební substrát (například směs zahradního substrátu a rašeliny, obohacená kompostem) a nádobu o objemu 20 litrů a více. Přihnojujte pravidelně hnojivem určeným pro drobné ovoce. Důležitá je důkladná zálivka, aby vlasové kořínky, které přijímají výživu nezasychaly.   Pamatujeme i na dobrou oporu, aby prudký vítr stromek nepolámal. K doplnění volného prostoru (podsadbu) můžeme použít bylinky nebo remontující jahodník určený k pěstování v nádobách.

Autor: Irena Forejtová

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu