Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě

9.2.2011

Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.

Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě

Pěstování

Plamének má nespornou výhodu a tou je rychlý růst, díky němuž může zdobit vaši zahradu velmi brzy po vysazení a zároveň se také vyznačuje lehkostí, která umožňuje využití rostliny na lehkých konstrukcích i pergolách. Pro správný růst a bohaté květy potřebuje rostlina dostatečně vyživovanou půdu, především pak větší množství vápníku. Pokud jej půda neobsahuje v dostatečné míře, je potřeba jej dodat uměle. Půda, do které chcete zasadit Plamének, by měla mít větší obsah humusu a měla by být dobře propustná. Rostliny potřebují dostatečnou zásobu vody. Aby krásně kvetly, potřebují slunné místo, na kořenech jim ale přímé sluneční paprsky neprospívají. Proto by měla rostlina mít kořeny ve stínu a zbytek na slunci. Existuje dokonce pořekadlo, které praví, že plaménky mají mít nohy v chladu a hlavu na slunci. Docílíte toho správnou orientací rostliny, ideálně by měla směřovat na východ nebo na západ. Ochranu proti slunečním paprskům zajistíte kořenům vrstvou nastýlky, mulčovací kůry nebo jednoduše tím, že kolem rostliny vysadíte další kvetoucí rostliny menšího vzrůstu.
Plamének vysazujte asi metr od podpory a to tak, aby byl ještě alespoň o deset centimetrů hlouběji, než byl zasazen v květináči. Před vysazením je vhodné do vyhloubené jámy dodat poměrně dost kompostu a důkladně jej prolít vodou. Rostlinu po zasazení zastřihněte nad párem silných pupenů na zhruba půl metrovou velikost. Pro správný růst potřebují plaménky podporu v podobě jednoduché konstrukce, okrasného oblouku nebo malé tyče. Vyjímku tvoří některé druhy, které jsou půdopokryvné, a které se nejčastěji využívají jako okrasa záhonů nebo k lemování zděných předělů v zahradě. Za správnou péči se vám Clematis odvděčí bohatými a krásně barevnými květy, které najdete snad ve všech možných i nemožných barvách. Obecně platí, že do stinných míst vysazujte světle kvetoucí rostliny, naopak výrazným barvám se bude dařit na slunném stanovišti. K dostání je více jak čtyři sta druhů s nejrůznějšími typy květů. Existuje celá škála barev, velikostí i tvarů květů. Nejčastěji se setkáte s květy jednoduchými, nicméně k sehnání jsou i neméně krásné plnokvěté druhy. Květy zpravidla nijak výrazně nevoní a listy jsou velmi drobné, oproti květům v podstatě nenápadné.

Stříhání a řez rostlin

Řez plaménků je velmi problematický, především proto, že existuje tak velké a nepřeberné množství nejrůznějších kultivarů, z nichž většina má vlastní nároky a požadavky na řez. Takovým hodně obecným vodítkem vy pro vás mohlo být to, že rostliny, které kvetou od jara do letních měsíců, se stříhají po odkvětu, zatímco rostliny kvetoucí od léta do podzimu se stříhají a seřezávají až na jaře před nasazením pupenů. U starších rostlin je vhodné čas od času provést radikální omlazení a to tak, že je seříznete na zhruba dvacet až třicet centimetrů nad zemí. U mladších rostlin postačí seříznutí výhonů na zhruba půl až jeden metr. Po jarním řezu je vhodné rostlině dodat větší množství živin v podobě hnojení, neboť rostlina je oslabena. Existují ale také druhy, které řez nesnáší. Patří sem například odrůdy Montana, které dorůstají výšky i tří až čtyř metrů. Ty postačí seříznout ve chvíli, kdy dřevnatí a části rostliny usychají. Plaménky jsou rostliny, které nevyžadují přílišnou péči, nejsou náročné na klimatické podmínky a vydrží nám celé roky. Odborníkům se dokonce podařilo vyšlechtit i druh, který na zimu neopadává.

Plamének je možné pěstovat i v nádobách na terase nebo na balkoně. Tady však musíte víc než kdy jindy dát pozor na zajištění stínu kořenům, které mají tendenci se v nádobách přehřívat. Plaménky rostoucí v nádobách jsou podstatně náročnější na péči, než zahradní plaménky a ne vždy se vám za náročnou péči odmění bohatými květy. Jedním z vhodných druhů pro tento způsob pěstování je Clematis tangutica. K tomuto způsobu pěstování jsou docela jistě vhodnější drobnokvěté druhy.

Připravila: Petra Martišková

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu