Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku

18.8.2006

Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

Ale to ještě pořád není všechno! Velice důležitá je totiž ještě jedna činnost, na kterou mnozí majitelé pozemků zapomínají, a sice vertikutace neboli provzdušnění. O co jde? Vertikutací trávníku rozumíme v podstatě kypření svrchní vrstvy půdy pomocí speciálních nožů či zoubků takzvaného vertikutátoru.

Jde o to, že během růstu trávy vzniká z neshrabaných zbytků pokosené trávy, plevelů, částí rostlin nebo mechů takzvaná travní plsť. Právě tato plstnatá vrstva zabraňuje správnému růstu trávy, brání jejímu patřičnému zakořenění a také potřebnému dýchání travního porostu. A proto je potřeba se této plsti zbavit.

Vertikutaci je třeba provádět dvakrát do roka. Prvním obdobím vhodným pro tento úkon je jarní období, podruhé je ideální provádět provzdušnění koncem léta, tedy nyní ve druhé polovině srpna, nejpozději pak do konce září. Čím dříve však trávník provzdušníme, tím lépe se nám ještě v této sezóně zazelená. A proto si už nyní naplánujte vhodný termín, kdy tuto očistu vaší chlouby provedete.

Před samotnou vertikutací trávník, který by neměl být ani přemokřený, ani vysušený, posekejte na zhruba čtyřcentimetrovou výšku. Poté nastavte na správnou výšku nože vertikutátoru, který může být ruční nebo motorový. Ideální hloubka úkonu je kolem tří milimetrů u udržované travní plochy, hodně zaplevelená místa je lepší provzdušňovat až do hloubky pěti milimetrů. Je však důležité dávat pozor, abyste nepoškodili kořeny příliš a nevratně.

Vždy jednou ročně stačí vertikutovat v jednom směru, podruhé pak postupovat kolmo. Po zákroku bude trávník vypadat nevzhledně až poničeně, ale nebojte se, tráva brzy opět doroste, a mnohem zdravěji a lépe než předtím. Hodně poškozená místa je vhodné dosít travní směsí a celou plochu pohnojit.

Vzhledem k tomu, že se vertikutace trávníku provádí vždy jen dvakrát ročně a cena přístrojů se pohybuje v řádu několika tisíc korun, mnoho lidí vertikutátor nevlastní. Ideální je zakoupit společně s dalšími zahrádkáři, příbuznými či sousedy jeden stroj a půjčovat si ho nebo si jej vypůjčit jednorázově od některé z firem, které tuto možnost už za 200 až 300 korun na den poskytují.

Autor: efa

Foto: archiv firmy Wolf Garten

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu