Koupací jezírko v zahradě

6.2.2009

Pokud máte dostatečně velkou zahradu a uvažujete, že ji doplníte o vodní plochu, která bude vhodná i pro koupání a přitom nenaruší vzhled zahrady, pak koupací jezírko je právě tím správným řešením.

Koupací jezírko v zahradě

Kladete si otázku proč je jezírko vhodnější než „obyčejný bazén“ a čím se od něho odlišuje?   Nádrž na koupání je něco jako zmenšenina přírodního rybníka s vlastním systémem částečného samočištění. To je právě jeho největší výhodou - oproti klasickému bazénu jsou náklady na provoz koupacího jezírka výrazně nižší, neboť chemická dezinfekce vody se vůbec nepoužívá, což je výhodné zvláště pro alergiky. Křišťálově čistá voda je udržována pomocí biologického filtračního systému, kterému však musí být vyčleněno alespoň dvacet procent z celkové plochy jezírka. Ušetřené náklady nejsou jediným plusem. Jednak koupací jezírka nabízí velkou variabilitu tvarových řešení a velikostí, a jednak se voda v jezírku rychle ohřívá díky mělké zóně. Koupací sezóna se tím prodlouží téměř o měsíc, a když přijde chladnější období a jezírko osiří, plní v zahradě estetickou funkci.

Při stavbě jezírka se používá speciální pružná hydroizolační fólie, která je odolná proti UV záření, proti proražení a prorůstání kořenů rostlin. Aby byla nádrž vhodná na koupání, musí být jeho plocha nejméně o velikosti 50 m2. Kromě hluboké části jezírko tvoří i mělká část osázená vodními rostlinami, které tvoří filtrační zónu. Hlubší část je samozřejmě koupací, která může mít hloubku od 150 až 250 cm a délku minimálně 4 až 5 m. Obecně platí: čím větší je jezírko, tím jsou životní podmínky pro rostliny a živočichy příznivější, ale aby mohly ryby bez problémů přezimovat, měla by hloubka jezírka být minimálně osmdesát centimetrů a při chovu kaprů až metr osmdesát.

 >

Pro koupání je nejdůležitější kvalita a čistota vody, kterou, jak již bylo naznačeno, zajišťují vodní rostliny a filtrační samočistící systém. V průběhu čištění voda prochází následujícím procesem: z jezírka je nasávána skimmerem, který zadržuje hrubé nečistoty, potom ji v technické šachtě nasaje čerpadlo, odkud proudí do filtrační zóny, kde je přefiltrována přes různé oblázkové a minerální čisticí zóny a takto vyčištěná vytéká zpět do jezírka. Pokud vodní koloběh funguje tak jak má, voda v jezírku dosáhne biologické rovnováhy – nastane ideální stav, kdy je potřeba o čistotu vody pečovat naprosto minimálně. Veškerá údržba koupacího jezírka spočívá v doplnění odpařené vody, a na jaře a na podzim zbývá jen odstranit vrstvu usazených řas a napadané listí. Přebujelé rostliny je potřeba jednou za dva roky probrat, očistit a případně prořezat či rozsadit. Úplná výměna vody se provádí po pěti letech.

Cena koupacího jezírka je vždy zakázková a individuální, neboť neexistují dva stejné typy. Orientačně se pořizovací náklady pohybují od 3600 do 5800 Kč za metr čtvereční vodní plochy a zpravidla zahrnují návrh koupacího jezírka, dodávku a montáž hydroizolačních fólií s geotextilií, skimmer, čerpadlo, rozvodové šachty, potrubí, filtrační vrstvy a říční štěrk. Ke kompletní dodávce patří i vodní rostliny, vysavač hloubkových nečistot, síťka, kartáček, dekorační materiály, vodní osvětlení, a dvouletá až pětiletá záruka. A pak už jen aby svítilo sluníčko a hurá do vody!

>

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Jena, Zelené kolo.cz, Rybnikar.cz

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu