Jarní příprava zahrady. Do čeho se pustit nejdříve?

11.3.2018

Zahrádka to je jedno velké téma. Poctiví zahradníci nám jen přitakají. Pro ty ostatní tu máme pár základních rad, jak se postarat o zahrádku v jarním období. Udělejte si seznam úkolů. Ještě je čas!

Jaro ťuká na dveře, a to je ten nevyšší čas na přípravu zahrádky. Sluníčko už vykukuje mnohem víc, a tak se můžete pustit do práce...

Suché listí

Nejprve vás čeká menší úklid. Je potřeba vyhrabat suché listí, trávu, případně i mech z trávníku. Je to, jako když si umyjete hlavu. Přesně tak se bude váš trávník cítit. Provzdušní se a odstraní se z něj zbytky chorob. To, co shrabete, dejte klidně na kompost.

Péče o stromy

Máte-li v zahradě stromy, zkontrolujte jejich správnou oporu. Týká se to zejména mladých stromků. Odborníci radí uvolnit úvazky, aby se nezařízly při růstu do větví. V březnu se doporučuje dokončit řez angreštu, rybízu a vinné révy. Měly byste také začít s řezem jádrovin (jabloně a hrušně). Nejprve se však věnujte starým stromům. Velké stromy snesou vyřezání celých větví. Nejdůležitější je, aby se tzv. prosvětlila koruna.

Postřik ovocných stromů ještě odložte

Zahrádkáři bývají nedočkaví, ale pro postřik ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům platí, že se provádí až v dubnu. Použijte k tomu přípravky na bázi oleje s insekticidem. Např. Zdravé jablko. Nevynechejte dva postřiky. První ve fázi tzv. myšího ouška (jde o vyrašené pupeny) a druhý po odkvětu. Peckoviny se prořezávají také v dubnu, kdy už se zelenají. Stromy je možné i přihnojit kompostem nebo minerálním hnojivem. Staré a nemocné stromy raději vykopejte a nahraďte je novými.

Maliny, jahody a jiné dobroty

Jestli jste zapomněli nebo nestihli na podzim odstříhnout odplozené větve maliníku nebo ostružiníku, udělejte to teď v březnu. Nebojte se ostříhat je více - těsně nad zemí. Výhony ponechejte a jen trochu zkraťte. Konec března je rovněž čas na nové jahodníky. Pokud sázet nebudete, očistěte ten starý. Odtrhejte staré listy a těšte se na letní úrodu.

Záhony a zelenina

Na jaře je dobré zrýt záhony. Sázení kořenové zeleniny je ovlivněno pěkným počasím. Po vysázení je ochraňte bílou netkanou textilií. Do skleníku můžete už teď vysázet cibuli, ředkvičky i salát.

Krása našich zahrádek - květiny

Na jaře vás nejspíš čekají výsevy letniček do pařníku. Jak jinak byste chtěli rozzářit vaší zahrádku pestrými barvami. Nezapomeňte, že i balkon je malou zahrádkou. Pusťte se proto směle do otužování balkónových květin. Péči věnujte i trvalkám na záhonech. Nebojte se je trochu seřezat, očistit a následně přihnojit. Máte-li živý plot nebo jakýkoli okrasný keř, určitě ho ostříhejte do požadovaného tvaru.

Svou péči potřebují na jaře i pokojové květiny. Tak na ně ve víru venkovního zahradničení nezapomeňte!

Autor: Michaela Čapková

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň