Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?

21.3.2013

Automatická závlaha se může jevit jako zbytečnost. Ale pokud chcete mít krásně zelený trávník a přitom netrávit celé léto se zahradní hadicí v ruce, je to téměř nutnost. Není však nutné hned pořizovat nákladný zavlažovací systém zabudovaný do země. Závlahu menší zahrady zvládne také hadice napojená na mobilní zavlažovač a počítač.

Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?

Zavlažovací počítač nabízí automatické, spolehlivé a časově nenáročné zavlažování. Jednoduše se připojí k vodovodnímu kohoutku a reguluje tak automatické zavlažování vaší zahrady. Vaše zahrada tak může dostávat pravidelnou spršku, i když zrovna nejste doma nebo odpočíváte. Nejvhodnější je provádět zavlažování brzy ráno nebo večer, protože v tu dobu se vypaří ze země méně vody. Tak dochází k úspoře peněz a zároveň k optimální závlaze.

Flexibilní regulace zavlažování

Pro zavlažování zahrady je možné si vybrat různé zavlažovací programy s trváním od jedné minuty až po několik hodin. Záleží jen na vás, jak dlouho chcete trávník zavlažovat. Například zavlažovací počítač Gardena C 1060 plus nabízí zavlažování v trvání až 9 hodin a 59 minut, zatímco výrobek firmy Extol dokáže zavlažovat až 24 hodin. Počítač nabízí také možnost volně vybírat požadované hodiny i dny zavlažování. Frekvenci zavlažování je tak možné nastavit například v intervalu jedné, dvou či tří hodin, nebo třeba každých 8, 12 a 24 hodin, jak se vám to zdá potřebné. Dále se nabízí možnost zavlažovat každý 2., 3. nebo 7. den a nechybí ani individuální volba zavlažovacích dnů. V případě, že je potřeba začít se zavlažováním okamžitě, je možné spustit závlahu také ručně.

Úspora vody při zavlažování

Pokud se k zavlažovacímu počítači připojí dešťový senzor nebo čidlo půdní vlhkosti, je automatické zavlažování přerušováno v závislosti na počasí. Pokud je zaznamenána vysoká vlhkost půdy způsobená přírodním deštěm, počítač činnost nespustí. Tak dochází k výrazné úspoře vody a tedy i financí. Provozní tlak zavlažovacích počítačů se různí, může být 0,5 – 4 bar nebo také 0,5-12 bar, záleží na typu.

Snadná obsluha i programování

Zavlažovací počítače vynikají moderním designem, snadnou použitelností i jednoduchým programováním – díky tomu se snadno obsluhují. Výrobky jsou vybaveny dostatečně velkým a jasným displejem, který je umístěn na obslužné jednotce. Zavlažovacích počítačů dnes na trhu najdete několik typů a jednotlivé typy se od sebe liší možností nastavení zavlažovacích programů - časů, cyklů nebo dnů zavlažování. Programování je intuitivní a většinou se provádí pomocí otočného knoflíku. Je tak rychlé a není vůbec složité.

Díky ukazateli úrovně nabití akumulátoru je možné sledovat stav nabití akumulátoru a v případě potřeby tak včas akumulátor nabít. Zajistíte si tak spolehlivý provoz zavlažovacího počítače. Některé vyšší modely zavlažovacích počítačů jsou místo klasického akumulátoru (alkalické baterie) vybaveny vysoce výkonnými solárními články a lithium-iontovým vyměnitelným akumulátorem.

- jap -

Foto: Gardena

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu