Jak vybírat čerpadlo do studny

4.1.2007

Mít vlastní studnu je velkou výhodou, v některých lokalitách dokonce nutností. Pokud je voda kvalitní a studna nevysychá, znamená to nezávislost na dodávkách od vodáren a zároveň i úsporu peněz. Jestliže však nechceme nosit vodu ve vědrech jako naši předkové, je nutné použít k její dopravě ze studny čerpadlo.

K zodpovězení této otázky si musíme nejdříve odpovědět na celou řadu otázek dílčích. Tak například: Je studna kopaná nebo vrtaná? Jedná se o spolehlivý zdroj a jaká je jeho vydatnost? Z jaké hloubky a jak daleko budeme vodu čerpat? Jaký je průměr potrubí? Jaká bude odhadovaná spotřeba vody (kolik osob, budeme se jen umývat, nebo máme pračku, myčku…)? Jak často budeme vodu potřebovat, kolik dní v týdnu, kolik hodin denně? Je voda čistá, nebo se v ní mohou objevit mechanické nečistoty? Jaký elektrický zdroj je k dispozici, 220 nebo 380 voltů? Nebo v místě elektřina není a bude nutné použít čerpadlo poháněné spalovacím motorem?

To vše jsou věci, které volbu vhodného čerpadla ovlivňují. Proto je nutné si všechno důkladně promyslet a sepsat, než přistoupíme k výběru. Ideální je pochopitelně vyhledat odbornou firmu, která by na základě výše uvedených údajů měla doporučit vhodný typ. Na trhu se totiž objevují produkty mnoha výrobců v různé kvalitě, takže je třeba postupovat při výběru obezřetně, obzvláště při nákupu v hypermarketu, kde vám většinou nejsou schopni poradit tak, jako u specialistů. Pozor také na zavádějící   reklamu a nepřesné údaje.

Je nutné si například uvědomit, že údaje o výtlačné výšce a průtoku uvedené na čerpadle nebo reklamním letáku jsou maximální možné hodnoty. Znamená to, že při dané maximální výšce bude průtok nulový, naopak maximální průtok bude dosažen jen při nulové výšce. Maximální výška (Hmax) a průtok (Qmax) tedy nebudou nikdy dosaženy současně! Závislost průtoku na výšce se dá vysledovat z grafu, který by každý seriózní výrobce měl v dokumentaci k čerpadlu přikládat.

V zásadě se běžně používají dva druhy čerpadel, ponorná a odstředivá. Odstředivá se hodí jen do klasických studní a zpravidla (kromě typů s ejektorem) mohou čerpat vodu z hloubky maximálně 8 metrů.

Pro větší hloubky nebo vrtané studny se hodí více čerpadla ponorná. Jak již bylo zmíněno, při jejich volbě je důležitá nejen hloubka a vzdálenost, ale i průměr potrubí a vrtu, prostě proto, aby se tam čerpadlo vlezlo, mělo dost prostoru pro svou činnost a dalo se v případě potřeby zase snadno vytáhnout.

Další okolnosti – četnost použití, množství vody, tlak atd. jsou důležité zejména pro určení výkonu čerpadla, ale přemýšlejme i o jiných parametrech, například velikosti tlakové nádoby. Ta určuje, jak často bude zařízení spínat. Bude-li nádoba malá a vaše spotřeba velká, čerpadlo sepne každou chvíli a naopak. Častější spínaní znamená větší spotřebu energie a menší životnost. V souvislosti se spínáním nás může zajímat rovněž hlučnost čerpadla, hlavně pokud bude umístěno v dosahu obývaných prostor a neustále „vrčení“ by mohlo být rušivé.

Dále je důležitá samotná konstrukce a provedení. Pro občasné použití nám postačí levnější typ s plastovými oběžnými koly, avšak pro větší zátěž je vhodnější trvanlivější   čerpadlo s nerezovými koly.

Neberte zkrátka volbu čerpadla na lehkou váhu, ušetříte si čas, nervy i peníze do budoucna. Ujasněte si přesně způsob využití a všechny související okolnosti, nechte si poradit a teprve poté se rozhodněte.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň