Jak správně připravit sekačku na jaro

12.4.2016

„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.

Klíčem k úspěchu je dodržování sledu čtyř základních kroků: výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva. Tyto kroky je třeba opakovat pravidelně během celé sezóny, ale i po jejím skončení.

Kontrola celkového stavu

Po dlouhé zimě v garáži či kůlně může sekačka vykazovat velké nedostatky. Nejprve odstraníme ty zjevné, kterých si všimneme na první pohled. Tupý nůž je třeba nabrousit, protáčející se kolečka dotáhnout či vyměnit. Rovněž odstraníme zaschlou trávu či bahno a vazelínou dle potřeby promažeme pohyblivé šroubové součásti či spoje, aby konstrukce nevrzala. Jedná se zejména o lanovody, ložiska, táhla apod.

Srdce sekačky - motor

Stěžejním místem každé sekačky je motor. Po důkladném očištění stroje zvenku můžeme přistoupit k revizi vnitřní části, tedy motoru.

Prvním krokem k údržbě motoru je výměna filtru, což je jedna z nejexponovanějších částí. Jeho zanešení brání přívodu čistého vzduchu do motoru, který se tak zanáší a opotřebovává. Současně se zvyšuje spotřeba paliva. Tomuto zbytečnému důsledku se dá snadno předejít. Výměnu filtru můžeme provést i několikrát za sezónu v závislosti na frekvenci používání sekačky. Filtry mohou být pěnové, papírové či kombinací obojího. „Spolehlivým ukazatelem nám může být vlastní úsudek a selský rozum - zanesený filtr je prostě třeba vyměnit a nehledíme přitom na to, že jsme ho vyměňovali před půl rokem”, vysvětluje princip výměny Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.

Druhou nezbytnou činností je výměna motorového oleje, resp. jeho doplnění. Pomocí měrky zjistíme, kolik ho ještě v nádržce je. V případě potřeby olej dolejeme. Stejně jako v případě výměny motorového oleje v automobilu, i u sekačky máme dáno, kdy se olej má vyměnit: alespoň jednou za sezónu nebo jednou za 25 hodin provozu. U nové sekačky se doporučuje vyměnit olej po prvních pěti hodinách a pak již standardním způsobem.

Dále je třeba zkontrolovat či vyměnit zapalovací svíčky. Bez nich by motor vůbec nenastartoval. Je třeba opět dbát na výměnu alespoň jednou za sezónu.

Doplnění paliva

Posledním krokem před prvním sečením je doplnění paliva do motoru. Pokud necháte sekačku stát déle než měsíc, můžete mít problémy s vodou, kterou do sebe palivo přes zimu natáhne, což znemožní jeho startu. Je tedy dobré nádrž buď zcela vyprázdnit, nebo naplnit až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Další variantou může být použití stabilizátoru, který se přidává rovnou do paliva.

Pokud chcete „odzimováním“ sekačky strávit co nejméně času, doporučujeme na podzim sekačku řádně „zazimovat“. Kromě již výše uvedeného postupu, který je stejný, je třeba dbát jejího řádného uskladnění. Tento krok nám pomůže prodloužit životnost sekačky a na podzim vydaná práce se nám na jaře vrátí.

Autor: Martina Gillichová

Foto: Briggs&Stratton

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu