Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?

6.9.2018 / PR

Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?


Typický obrázek suchem poškozené trávy.

Regeneraci nebo rovnou obnovu trávníku bychom měli provádět v několika krocích. Zjednodušeně je to posekání, vertikutace, dosetí travním osivem a přihnojení. Jednotlivé kroky si podrobněji rozebereme.

Ve chvíli, kdy teploty trochu poklesnou (přibližně na 20°C) a občas zaprší, je ten správný čas na posekání trávníku benzínovou, elektrickou případně akumulátorovou sekačkou. Výšku sečení nastavíme co nejníže (3-4cm), abychom se již v tomto kroku připravili na následnou vertikutaci.


Výkonná a spolehlivá sekačka STIGA Combi 48 SB se záběrem 46 cm a vlastním pojezdem, určená na středně velké zahrady. Sekačka Combi 48 S má motor Briggs & Stratton o výkonu 4 HP, centrální nastavení výšky sečení: 5 pozic v rozmezí 27-80 mm, sběrací koš 60 l.

Tipy na výběr benzínové sekačky najdete v článku: Benzinové sekačky s elektrickým startérem – startování bez námahy.

Vertikutaci můžeme provádět speciálními vertikutačními hráběmi nebo vertikutátorem. Na střední a větší travní plochy rozhodně zvolíme elektrický nebo benzínový vertikutátor. Výsledky jsou mnohem lepší a práce je mnohem méně namáhavá než s hráběmi. Cílem vertikutace je prořezání trávníku a odstranění plsti, mechu a plevele. Vertikutace by měla být prováděna do hloubky max. 3 mm. Pokud máme vertikutátor se sběrným košem, máme usnadněnou spoustu práce. V opačném případě musíme po vertikutaci shrabat prořezanou plsť ručně. I v případě sběrného koše je ale dobré zbytky staré trávy (tzv. stařinu) vyhrabat a umožnit tak trávníku dýchat.

 

Beznínový vertikutátor a provzdušňovač trávníku Cub Cadet XC1 B40 je určen i pro náročné použití s vestavěnou funkcí 2 v 1. Vertikutátor Cub Cadet nabízí nejkomfortnější možný systém bez výměny válce. Pracovní válec je osazen dvojitými noži a zároveň dvojitými pružnými drátky. Stroj zvládne obě funkce při jednom cyklu.

Po vertikutaci trávník prosejte, ideálně stejnou travní směsí, kterou již máte na zahradě. Vyhnete se tak barevným rozdílům v jednotlivých částech zahrady. Travní osivo a hnojivo nakupujte od prověřených prodejců a nebojte se vše zkonzultovat s odborníkem, který vám doporučí produkty přesně pro vaši zahradu dle umístění, půdy apod.

Po prosetí trávníku přichází na řadu hnojení. Použijeme raději dlouhodobě působící hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který trávníku pomůže překovat zimní mrazíky.


Sypací vozíky a rozmetadla najdou využití na zahradě a kolem domu i v zimě.

Je-li trávník, který obnovujeme, v opravdu špatném stavu, je vhodné nanést na celou regenerovanou plochu vrstvu travního zeminového substrátu, který koupíme jako balený v zahradnictví. Máme-li válec, můžeme plochu nakonec uválcovat.

Pokud se nám podaří celou tuto fázi (sekání, vertikutaci, prosetí a hnojení) naplánovat před deštěm, je to ideální. Pokud je vydatný déšť v nedohlednu, musíme po přihnojení trávník důkladně zavlažit.

S dalším sekáním trávníku počkáme až do doby, než mají původní stébla asi 8 cm a výšku sečení nastavíme maximálně na 5 cm.

Další tipy a rady na údržbu trávníku najdete v článku: Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu