Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!

15.1.2017

Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Za málo peněz hodně muziky

Hypertufa je cementová směs, která k nám dorazila z Anglie, kde se již mnoho let používá k výrobě účelných zahradních dekorací. Nemusíme být velcí umělci, abychom si vyrobili kamenné zahradní dekorace z tohoto materiálu. Způsob výroby hypertufy podomácku je opravdu jednoduchý a nenáročný a hlavně – výchozí suroviny nezruinují naši peněženku.

Výhodou je, že finální výrobek si můžeme zhotovit na míru dle vlastních potřeb. Například kamenné korýtko může být široké, úzké, vysoké či mělké podle toho, jak se nám právě hodí. Další devizou hypertufy je její vzhled, - struktura a barevnost se neliší od přírodního kamene, a navíc, v průběhu doby hypertufa stárne a získává potřebnou patinu.

Jak vyrobit hypertufu?

Proces formování nádoby či dekorace je v podstatě dvojí: buď se hmota vlévá do šablony či se hypertufa nanáší na obrácenou nádobu, kterou se obalí a zformuje do potřebného tvaru. Hypertufa tak může být formována do mnoha velikostí a tvarů.

Z materiálu se na výrobu hypertufy používá písek, cement, rašelina, kokosové vlákno, perlit a voda. Pro jemnější strukturu je vhodný tento recept:
Smícháme 1,5 dílu písku (hrubost si určujeme podle potřeby), 1 díl cementu, a 2 díly vláknité či obyčejné rašeliny. Po promíchání na sucho opatrně přidáváme vodu. Vody je třeba jen tolik, aby směs byla mírně lepivá ale ne mazlavá či tekutá. Sušší je spíše lepší.

Na větší nádoby, dekorace či plastiky použijeme hypertufu z cementu a perlitu, který hmotnost celé nádoby odlehčí. Cement, perlit a zahradnický substrát (rašelinu) na sucho v poměru 1: 1: 1 smícháme a pak opatrně přidáváme vodu. Rašelinu v obou případech můžeme nahradit například substrátem z kokosových vláken. Po určitém čase a nabytí dovednosti si můžeme poměr jednotlivých složek určovat sami a připravovat tak vlastní směs.

Květináč z hypertufy

Samozřejmě, ne všechno se napoprvé podaří podle našich představ a tak bychom měli začít s něčím jednoduchým. Podle následujícího návodu zkusíme vyrobit jednoduchý hranatý květináč.

1. Základem pro naši výrobu je příprava formy, která může být ze dřeva, plastu, kovu - ale v našem případě postačí dvě pevné kartonové krabice. Vnější krabice musí mít vyšší stěny a obě musí zapadnout jedna do druhé s tím, že mezi nimi musí výt mezera asi pět centimetrů široká. Důležité je vyrobit dno formy květináče. K tomu musíme vyříznout kus z modelářské překližky, nebo jiného pevného materiálu), který zapadne přesně do vnější krabice. K desce ještě připevníme čtyři korkové zátky, které přichytíme k desce odspodu samořeznými šrouby do dřeva. Ty budou sloužit jako drenážní otvory. Celou formu ještě zpevníme z vnější strany silnou širokou lepicí páskou. Pokud chceme, aby náš květináč byl pevný, můžeme si s tenkého pletiva vystřihnout kus, který vložíme před nasypáním hypertufy do formy mezi vnitřní a vnější krabici tak, aby se nedotýkala žádné z bočních stran krabic.

2. Směs na hypertufu naneseme na dno tak, aby nezakryla korkové špunty, určené k drenáži finálního výrobku. Poté vložíme do základní krabice druhou tak, aby mezery mezi jednotlivými stěnami byly přibližně stejné. Nyní můžeme přidat zpevňující pletivo do mezery mezi krabicemi, aby nepřečnívalo přes vrchní část velké krabice a aby se mírně ponořilo do části hypertufu, který jsme již přidali na dno.

3. Mezery mezi krabicemi postupně vyplníme hypertufou a na zhutnění směsi používáme dřevěnou paličku. Ve směsi nesmí zůstat žádné vzduchové mezery! Dílo zakončíme zahlazením a vyrovnáním vrchní části hypertufy, která bude tvořit vrchní okraj květináče. Můžeme ho vyzdobit dekorativními kamínky či oblázky.

4. Čas vysychání hypertufy je poměrně dlouhý, proto je dobré skladovat naplněnou formu tam, kde s ní už nebudeme hýbat. V případě menších květináčů postačí na vyschnutí cca 5 dnů, u větších tvarů počítejme až se šesti týdny. Teprve tehdy jemně odhrneme stěny vnitřní krabice a zjistíme, zda je hypertufa vytvrzena. I po této době nebude květináč ještě dost pevný, takže s ním několik dalších týdnů zacházíme opatrně.

5. Květináč vyjmeme z formy tak, že protlačíme stěny vnitřní krabice dovnitř a opatrně pomalu vytáhneme střídavým tahem. Vnější krabici opatrně odstraníme pomocí nože. Pokud nám po stranách květináče zůstaly kousky papíru, navlhčíme je a nožem či drátěným kartáčem odstraníme. Květináč obrátíme dnem vzhůru, odstraníme papír a odšroubujeme šrouby, držící korkové zátky. Zátky ze ztvrdlé směsi vytáhneme pomocí vývrtky, nebo je odvrtáme.

A pokud nebude tvar květináče úplně přesný, nelamte si s tím hlavu, vzhled bude mnohem přirozenější. Čím déle necháme květináč z hypertufy venku, tím více zvětrá a bude se podobat přírodnímu kameni. Pro urychlení procesu stárnutí můžeme postříkat stěny květináče rozpuštěným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. To podpoří postupné osidlování povrchu lišejníky a mechy a vznikne tak iluze nefalšovaného starého kamenného květináče.

Autor: Irena Forejtová

Foto: lowes.com, woohome.com,allstuffpic.cz

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy