Dřevo na zahradě je potřeba chránit a pravidelně natírat

14.6.2018

Pokud chceme, aby dřevěné zahradní stavby, nábytek a terasy vypadaly co nejdéle jako nové, nebyly napadeny škůdci, houbami a plísněmi, musíme o ně pravidelně pečovat. Přinášíme vám několik tipů, jak při péči o dřevo postupovat i jak oživit již zašedlé dřevo a vrátit mu jeho původní krásu.

Zahradní stavby a nábytek ze dřeva jsou neustále vystavovány povětrnostním vlivům. V zimě na ně působí mráz, sníh, vlhkost, v létě sluneční paprsky a sucho. Všechny tyto vlivy způsobují stárnutí dřeva a jeho postupnou degradaci. Do neošetřeného dřeva se rádi pouštějí také škůdci – hmyz, plísně a houby. Jedinou možnou cestou je tedy pravidelná ochrana dřeva – nátěry vhodnými přípravky.

První pomoc – ODŠEĎOVAČ

Pokud máte na zahradě nebo domě dřevěné součásti, o které delší dobu nikdo nepečoval a jsou tudíž už zašedlé, nevěšte hlavu. I pro tento případ existují přípravky, které vyčistí a projasní všechny dřevěné povrchy – terasy, fasády, zahradní nábytek, chatky a domky, pergoly, pískoviště apod. Přípravek se jmenuje ODŠEĎOVAČ a je určen na všechny tuzemské i exotické dřeviny. Vhodný je zejména na místech, kde je znesnadněno klasické broušení. Jak tedy postupovat?

Nejprve je potřeba odstranit všechny staré nátěry, které uzavírají povrch dřeva – povrch tedy zbrousíme nebo použijeme odstraňovat starých nátěrů. Prach a hrubé nečistoty očistíme smetákem nebo kartáčem. Poté povrch namočíme a aplikujeme ODŠEĎOVAČ.

Výhodou ODŠEĎOVAČE je, že působí do hloubky a obnovuje původní krásu dřeva. Na rozdíl od jiných přípravků neobsahuje chlór, který narušuje dřevěná vlákna. Pro dlouhodobou ochranu dřeva před biologickým napadením je vhodné dřevo nejdříve ošetřit vhodným biocidním napouštědlem (např. výrobky řady LIGNOSTOP). Ke konečnému ošetření a ochraně povrchu dřeva použijeme olejové lazury.

Ochrana dřevěných teras

Pokud máte terasu z povrchově neošetřeného dřeva, jsou ideálním přípravkem pro jeho ochranu oleje. Bezbarvé přírodní oleje hloubkově ošetřují, chrání a konzervují povrch dřeva. Lze je použít na nové i staré dřevo. Olej na terasy dřevo regeneruje, poskytuje mu přirozený vzhled a chrání jej proti vodě. Na povrchu vytváří hedvábný film, který kromě vody odpuzuje také nečistoty.

Před aplikací musí být povrch dřeva čistý a suchý. Poté olej aplikujeme štětcem. U nového dřeva se doporučuje nátěr po 5 hodinách opakovat, u starého dřeva je vhodné nanést i třetí vrstvu. Nátěr olejem je dobré pravidelně opakovat (většinou 1x za rok). Dobrým vodítkem je vizuální kontrola povrchu. Pokud povrch dřeva zmatní a kapky vody nezůstávají na povrchu, ale vpíjí se, je vhodný čas k olejování.

Olejové lazury do exteriéru i interiéru

Olejová lazura je vhodná všude tam, kde potřebujeme ochranu v jedné vrstvě. Je určena k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití (dřevěné plochy a konstrukční prvky dřevěných staveb jako jsou domy, chaty, sruby, ploty a pergoly). Olejová lazura poskytuje dřevu vysokou a hloubkovou ochranu proti povětrnostním vlivům a zejména UV záření již v jednom nátěru. Díky speciálnímu složení lazura velmi rychle zasychá a je vhodná i pro nátěry dětského nábytku. Dřevo i po aplikaci lazury dýchá, nátěr je paropropustný. Olejová lazura je dostupná ve 13 přírodních odstínech a také jako bezbarvá, která je však určena pouze do interiérů.

Všechny produkty Colorlak nakoupíte v e-shopu www.aaabarvy.cz.

- PR článek - 

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu