Dětské hřiště za domem

8.5.2005

Mít vlastní hřiště na zahradě je snem nejen dětí, ale i všech starostlivých rodičů, kteří chtějí mít své ratolesti na dohled, v bezpečí a přitom plné radosti a života.

Každý z nás si zcela jistě pamatuje dominanty dětských hřišť – oprýskané prolézačky fádních tvarů, kde při pohledu na hrající si děti až mrazilo. Tyto nebezpečná monstra naštěstí z našeho okolí již pomalu mizí, a hlavně je na trhu dostatek výrobků, za které se nemusíme stydět ani na vlastní zahradě. Na tomto místě by bylo vhodné varovat všechny šikovné tatínky-kutily, aby výrobu domácích prolézaček a houpaček raději svěřili odborníkům. V sázce je zdraví a bezpečí jejich vlastních dětí i jejich kamarádů, zejména při použití nevhodných materiálů nebo neověřených postupů.

I přesto, že si herní prvky na zahradu objednáme u specializované firmy, měli bychom se přesvědčit o několika důležitých parametrech. Výrobky by neměly obsahovat žádné nebezpečné otvory, kde mohly děti nebo jejich končetiny uvíznout, ani otvory, kterými by děti mohly někam nečekaně propadnout. Dřevo by nemělo vytvářet třísky, nejčastěji se proto používá akát. Prodejce by měl novému majiteli výrobku předat podrobný český návod na užívání a údržbu a nabídnout odbornou montáž a servis. A co je nejdůležitější, vždy bychom měli požadovat záruku a certifikát o tom, že výrobek splňuje všechny bezpečnostní normy.

Důležitým kritériem pro výběr hřiště je věk dítěte – do tří let, od tří do šesti let a od šesti do čtrnácti let. Starší děti už by mohly svou váhou a silou některou součást poškodit. Ve vzdálenosti jeden a půl metru kolem hřiště by měl měkký povrch tlumící dopad (písek, dřevěné hobliny nebo mulčovací kůra) a žádné pevné překážky.   Velmi důležité je dbát na kvalitní ukotvení všech dílů sestavy. Pokud je součástí hřiště i pískoviště, mělo by být opatřeno dřevěným okrajem takové šíře, aby na něm mohlo dítě sedět, a umístěno na místě, kde nepraží slunce po celý den. Během doby, kdy je pískoviště nevyužíváno, je dobré jej zakrýt poklopem. Písek pravidelně proplachujte vodou a za slunného dne jej zakryjte černou folií, pod kterou se písek nahřeje natolik, že zničí případnou kontaminaci a parazity.

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů