Čím osadit balkón: Nejhezčí květiny, inspirace a tipy pro krásné truhlíky

26.4.2025 / redakce

Chcete mít balkon plný barevných květin? Poradíme, jaké druhy vybrat podle orientace a jak o ně pečovat, aby vydržely krásné celou sezonu. Inspirujte se našimi tipy pro slunná i stinná místa.

Květiny na balkon nebo terasu dokážou proměnit každý venkovní prostor v příjemnou oázu barev, tvarů a vůní. Správný výběr balkonových květin nejen zkrášlí váš domov, ale také přinese radost po celé léto. V článku najdete tipy na nejvhodnější rostliny do truhlíků podle světových stran, inspiraci pro pěstování květin na balkoně i rady, jak o rostliny správně pečovat. Poradíme vám, jaké květiny vybrat, aby váš balkon rozkvetl a prospíval i v náročnějších podmínkách.

čím osadit balkón

Výběr rostlin podle světových stran

Výběr správných rostlin na balkon závisí především na tom, na kterou světovou stranu je váš balkon orientován. K výzdobě doporučujeme volit květiny se stejnými nebo podobnými nároky na světlo a vláhu. Slunné balkony orientované na jih, východ nebo západ poskytují rostlinám dostatek tepla a slunce, což vyhovuje většině oblíbených balkonových květin, jako jsou pelargonie, surfinie, gazánie nebo million bells. Naopak pro severní či stinnější stanoviště jsou vhodné například fuchsie, begónie nebo netýkavky, kterým vyhovuje spíše rozptýlené světlo. Výběrem správných druhů zajistíte, že budou vaše květiny prospívat a balkon zůstane krásně rozkvetlý po celou sezonu.

Gazánie a další odolné letničky pro slunná místa

Slunné balkony přímo vybízejí k pěstování barevných a nenáročných letniček. Mezi nejoblíbenější patří gazánie (Gazania rigens), které zaujmou krásnými květy v odstínech žluté, oranžové, červené či bílé o průměru 5 až 7 cm.. Kultivar Gazoo s jedinečnými červenými květy lemovanými černým prstencem je vhodný do větších nádob díky své mohutnosti. Všechny gazánie milují slunečnou polohu a jsou velmi odolné vůči suchu – bez problému zvládnou i víkend bez zálivky, po kterém se rychle zotaví.

Čím osadit balkón - oblíbené jsou gazánie
Oblíbené jsou gazánie

Kromě gazánií doporučujeme na slunná místa i další odolné letničky, jako jsou surfinie, million bells, portulaka, verbena nebo sanvitálie. Tyto druhy snesou přímé slunce, horko a jsou skvělou volbou pro květinové truhlíky na jižní a západní balkon. Pro pestrý a bohatě kvetoucí efekt lze tyto květiny mezi sebou kombinovat.

čím osadit balkón

Nestařec: Barvy a snadná péče

Mezi spolehlivé a nenáročné letničky na balkon patří také nestařec (Ageratum), který vyniká kompaktním vzrůstem a pestrými barvami květů. Nestařec je vhodný pro slunné i polostinné balkony, snáší výkyvy počasí a díky samočistící schopnosti není nutné pravidelně odstraňovat odkvetlé květy – nové květy postupně zakrývají ty staré. Odrůda Artist vyniká odolností a dlouhou dobou kvetení, zatímco Ageratum Alto je vhodné pro milovníky vyšších rostlin s bohatým modrým květenstvím. Kompaktní typ Basso pak nabízí širokou škálu barev od modré přes purpurovou až po růžovou. Nestařec je ideální do smíšených truhlíků i jako samostatná solitéra a ocení jej jak začátečníci, tak zkušení pěstitelé.

Čím osadit balkón - Nestařec americký
Nestařev americký je vhodný pro slunné i polostinné balkóny

Bidens: Záplava žlutých květů na balkoně

Na osluněné balkony, kde můžete rostlinám zajistit dostatek vody, patří mezi nejoblíbenější letničky převislý bidens (Bidens ferulifolia), známý také pod obchodním názvem Balkongold. Tato odolná květina během krátké doby vytvoří bohaté převisy dlouhé až dva metry, které doslova září množstvím drobných žlutých,, bílých či oranžových kvítků.. Bidens je ideální nejen do okenních truhlíků, ale také do závěsných košů či samostatných nádob. Vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku, jinak rychle uvadá. Pro usnadnění péče lze využít samozavlažovací truhlíky nebo mulčovat povrch zeminy. Díky záplavě květů přitahuje bidens včely a další opylovače, takže kromě dekorativního efektu podpoříte i biodiverzitu na vašem balkoně.

Čím osadit balkon - bidens
Dvouzubec prutolistý - Bidens ferulifolia

Květiny vhodné pro polostín a stín

Ani stinné nebo polostinné balkony nemusí zůstat bez květů. Pro severně orientovaná či zastíněná stanoviště se skvěle hodí hlíznaté begónie, fuchsie a balzamíny, jejichž měkké a křehké listy potřebují filtrované světlo a nesnášejí přímý sluneční úpal. Doporučit lze také další květiny vhodné do stínu, jako jsou netýkavky (Impatiens), lobelky, hortenzie, mimulus nebo převislý břečťan, které vytvoří zajímavé kombinace v truhlících i závěsných koších. Díky správnému výběru rostlin může být rozkvetlý i balkon, na který slunce svítí jen pár hodin denně.

Pnoucí rostliny pro originální balkon

Pnoucí rostliny jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí na balkoně vytvořit přirozenou zástěnu, příjemný stín nebo zajistit více soukromí. Mezi osvědčené druhy patří například povíjnice, lichořeřišnice, hrachor, plamének, okrasné fazole nebo převislý břečťan. Tyto rostliny rychle pokryjí zábradlí či oporu a v kombinaci s letničkami vytvoří barevně bohaté aranžmá.

Dorotheanthus bellidiformis Mezoo patří mezi zajímavé a stále oblíbenější balkonové rostliny. Zaujme atraktivními zelenobílými panašovanými listy, které připomínají plectrantus. Mezoo je velmi nenáročný na zálivku a upřednostňuje spíše sušší stanoviště. Díky pomalejšímu růstu se nemusíte obávat přerůstání nebo nechtěného rozšíření. Dekorativní listy vyniknou jak v samostatných nádobách, tak v truhlících či závěsných koších, kde Mezoo snadno zkombinujete i s dalšími letničkami pro atraktivní vzhled po celou sezonu.

Větší nádoby a pěstování keřů a exotických rostlin

Pokud máte na balkoně dostatek místa, můžete jej ozvláštnit většími nádobami s keři nebo exotickými rostlinami. Mezi oblíbené druhy patří olivovníky, oleandry, palmy a citrusy, které dodají balkonu středomořský nádech. Tyto rostliny vyžadují prostorné nádoby s kvalitním, dobře propustným substrátem a pravidelnou zálivku, zejména během léta. Na podzim je potřeba je přesunout do bytu nebo do zimní zahrady, aby bezpečně přezimovaly.

Stále větší popularitu si získává hořcový stromek (Plumbago auriculata), jehož šplhavé výhony jsou celé léto obsypány světle modrými kvítky. Plumbago potřebuje pravidelné přihnojování, na podzim zpětný řez a chladnější místo na přezimování. Velké nádoby s exotickými rostlinami lze doplnit drobnějšími letničkami, které zakryjí půdu a zvýrazní krásu solitéry. Díky správné kombinaci rostlin získáte na balkoně skutečně reprezentativní zákoutí.

Čím osadit balkon - Plumbago
Plumbago je celé léto obsypáno světle modrými kvítky

Péče o balkonové květiny: zálivka, hnojení a údržba

Aby vaše balkonové květiny bohatě kvetly po celou sezónu, je důležité pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství. Tím podpoříte tvorbu nových poupat a zabráníte rostlině v nadměrném vytváření semen. Dále doporučujeme přibližně dva týdny po výsadbě začít s přihnojováním tekutým hnojivem s obsahem stopových prvků, například Kristalonem nebo AB extra. Hnojivo aplikujte jednou za 7–10 dní během hlavní sezóny a vždy podle doporučeného dávkování.

Zálivku je vhodné provádět ideálně ráno nebo večer, kdy není slunce nejvýš, a používat spíše odstátou nebo dešťovou vodu. Na slunných a větrných balkonech se osvědčily samozavlažovací truhlíky, které udrží optimální vlhkost i během horkých dní. Správnou péčí docílíte, že vaše balkonová výsadba bude dekorativní a zdravá až do podzimu.

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu