Bezpečná zahrada

7.7.2011

I místo plné dětského smíchu a radovánek se může v jedné vteřině proměnit v místo dětského pláče. Abychom tomu alespoň z části předešli, je nezbytné už při rozvržení zahrady potenciální hrozbu nebezpečí eliminovat.

Bezpečná zahrada

Voda na zahradě

S rostoucím životním standardem roste i počet rodin, jejichž zahrádku zdobí okrasné jezírko či bazén. Bohužel úměrně s tím stoupá i počet dětských utonutí, ke kterým by při zvýšené opatrnosti nemuselo nikdy dojít. Proto nelitujte vynaložené investice do různých bezpečnostních opatření, a to bez ohledu na estetický výsledek. Jedním z nejdůležitějších, byť stále ještě opomíjených kroků je zastřešení venkovních bazénů. Střechu můžeme v případě potřeby odsunout a užívat si vodních radovánek spolu s dětmi. Nejsme-li však v blízkosti, měli bychom dbát na její důsledné zatahování, neboť spoléhat se na koordinaci dětských pohybů se nevyplácí. Z podobného důvodu je vhodné oplotit i malé jezírko. Zde se však nabízí i další řešení v podobě instalace ochranného pletiva. To se upevňuje necelých 10 centimetrů pod hladinu, a tak estetický dojem není nijak narušen. Nezapomínejme však ani na volně stojící sudy či nádrže, obsahující dešťovou vodu na zavlažování. Dětská zvídavost je nevyzpytatelná.

Dětský koutek

Místo, určené dětem na hraní, bychom měli mít neustále na dohled. Jeho nedílnou součástí zpravidla bývá pískoviště, na kterém zdánlivě žádné nebezpečí nehrozí. Přesto bychom údržbu a občasné prosetí písku neměli zanedbávat, a to i v tom případě, že jej pravidelně přikrýváme a chráníme jej tak před znečištěním domácími zvířaty či napadaným listím. Důležitým doplňkem pískoviště je slunečník nebo jakákoliv jiná forma zastínění alesoň jeho části. Snížíme tak riziko úpalu a dalších komplikací, jež hrozí při delším pobytu na slunci.

U houpaček, prolézaček a podobných konstrukcích je nezbytné dbát velký důraz na jejich stabilitu a pevné ukotvení. To, že by měly být vyrobeny z kvalitního a bezpečného materiálu, snad ani netřeba zdůrazňovat. Ačkoliv případnému pádu asi jen těžko zabráníme, můžeme zmírnit jeho následky tím, že pod ně nainstalujeme co nejměkčí povrch a z nejbližšího okolí odstraníme veškeré předměty, o které by se dítě mohlo zranit.

Okrasné rostliny

Zabránit úrazu však zdaleka nestačí. Otrava na pohled lákavými bobulemi může mít mnohdy dalekosáhlejší následky. Jedovaté rostliny na zahradu, kde si hrají i děti, prostě nepatří. Oželet bychom měli ale i druhy s ostrými trny nebo takové, jež mohou vyvolat alergické reakce. Nezapomeňte ani na hnojiva a různé prostředky na hubení škůdců či plevele, které musí mít své místo mimo dosah neposedných dětských ručiček.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu