Atrium – kousek přírody v útrobách domu

6.7.2012

Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu

V dávných dobách byly domy z bezpečnostních důvodů z vnější strany uzavírány plnými stěnami bez oken. Uprostřed domu se pak nacházel dlážděný dvůr tvaru čtverce či obdélníku vybavený zapuštěnou nádrží na dešťovou vodu. Tento dvůr se nazýval atrium a většinou byl obklopen zastřešeným sloupovým ochozem. Z tohoto ústředního prostoru se pak vcházelo do jednotlivých obytných místností a tudy se také do domu dostávalo světlo.

Atrium jako odkaz minulosti

Atrium tak bylo jakýmsi centrem veškerého dění, sloužilo k rozvoji společenského života a právě v něm pán domu přijímal své hosty. Bylo také místem odpočinku, proto v něm nechyběly sochy, dekorativní rostliny, malby na stěnách a další výzdoba. Bazének umístěný uprostřed osvěžoval klima i lidi, kteří se v atriu právě nacházeli. Střecha byla směrem do atria nakloněná a sváděla do nádrže dešťovou vodu. Další možností bylo svádět vodu do cisterny po vnějším obvodu domu.

Ve století devatenáctém se poprvé začaly objevovat dvory, které byly shora kryté zasklenou stříškou. V téměř nezměněné podobě se atria dochovala dodnes, jsou oblíbeným prvkem moderní architektury. Jejich hlavní funkcí je prosvětlení nebo provětrání prostoru. Tyto otevřené nebo zasklené vnitřní dvory někdy mohou přesahovat přes více podlaží – v takovém případě je nazýváme dvoranou. Nejčastěji se s nimi setkáte v kancelářských budovách, školách, nemocnicích, hotelích a dalších veřejných budovách.


Foto: www.redesign.co.il

Význam atria

Prostor uvnitř domu, který je do nebe otevřený, dodnes neztratil nic ze svého půvabu. Atriové domy se dnes staví převážně na malých pozemcích, v jednopodlažní řadové nebo skupinové zástavbě. Nejvhodnější je mít atrium v takových místech, kde okolí nějak narušuje pohodu bydlení. Pokud tedy máte dům v hlučném a prašném prostředí, například v blízkosti rušné komunikace, obchodního centra nebo výrobního provozu, bude pro vás atrium nenahraditelným prvkem. Uplatní se však také v místě s nehezkým výhledem nebo na pozemku, který je vystaven větru. Atrium samozřejmě využijete také u solitérního domu, pokud chcete získat ještě více soukromí nebo mít bezprostřední kontakt s přírodou.

Myslete i na funkčnost

V atriu si sice můžete užívat pohodlí a relaxovat v souladu s přírodou, musíte však myslet také na jisté funkční detaily. Je třeba vyřešit odvádění dešťové vody, způsob, jakým se bude zalévat a ošetřovat zeleň, sekat tráva nebo odklízet sníh. Pokud máte atrium propojeno se zahradou, není s ním příliš starostí, ale když je umístěno uvnitř domu, může být jeho obsluha komplikovanější. Každý projekt atria by tak měl obsahovat i taková praktická řešení, aby byl přístup do atria vždy pohodlný. Jinak by se vám mohlo stát, že byste museli například se sekačkou na trávu projít obývákem, abyste ji mohli uklidit do kumbálu u vstupních dveří.

Jaké atrium zvolit?

Atrium může mít dispozici ve tvaru písmene L nebo U. Získáte tak chráněný vnitřní prostor, jakýsi mikrosvět, oázu klidu, soukromí a intimity. Atrium bude sloužit jako vnější obytný prostor, který navazuje na společenskou část domu, nejčastěji obývák, ale někdy i na ložnici. Pokud atrium vybavíte francouzskými okny nebo prosklenými posuvnými plochami, rozšíříte tím interiér vašeho domu a rozšíříte jej ven. Méně exponované části domu, jako je garáž, kuchyň či vstupní část pak směřují do ulice.


Foto: Hotel Selský Dvůr

Atrium může mít tři řešení – může být shora zasklené, umístěné mezi řadovými domy nebo být umístěno doprostřed dispozice domu. Jako nejpohodlnější se z hlediska užívání jeví atrium shora zasklené. Nejlepší je řešit jej jako klimatizovanou zimní zahradu. Výstavba takového atria i jeho údržba je samozřejmě spojena s vyššími náklady nejen na pořízení, ale i na provoz domácnosti.

Velký význam má orientace

U atria je velmi důležitá jeho orientace ke světovým stranám, nejlepší je, pokud je směrováno na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Pokud byste atrium orientovali směrem na sever, bylo by po většinu dne zastíněné a tak by jeho funkce ztratila smysl. Navíc by docházelo ke zbytečným tepelným ztrátám. Pokud máte dům, jehož část má dvě podlaží, raději si předem pečlivě prověřte oslunění a zastínění pozemku.

- jap -

Titulní foto: University of Michigan Health System

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu