Akumulátorové pily - tiché, přenosné a přitom výkonné

23.4.2017

Motorové řetězové pily se používají už desítky let, během nichž se vyvinula řada variant. Při výběru obvykle rozlišujeme dvě velké skupiny – pily poháněné spalovacími motory a pily elektrické. Ty první jsou určeny pro častější a intenzivnější použití, zatímco na malou zahrádku pro hobby využití postačí méně výkonná pila elektrická.

Akumulátorové pily - tiché, přenosné a přitom výkonné

Ale co když je zahrádka odlehlá, bez inženýrských sítí, nebo jsou na ní těžko přístupná místa? Tady pomůže pila akumulátorová. Jak už název napovídá, má také elektrický motor, ale poháněný akumulátorem. Dá se tedy vzít kamkoliv s sebou a navíc, přívodní kabel nezavazí při práci, což mimo jiné zvyšuje bezpečnost. Znáte to, když jste vylezení na stromě mezi větvemi, potřebujete jednu uřezat a ten protivný kabel se vám tam pořád plete…

Před koupí řetězové aku-pily zvažujeme podobné parametry, jako u pil ostatních, tedy především výkon motoru a rychlost řetězu. Neznamená to však, že výkonnější pila je automaticky i lepší. Může být třeba natolik těžká, že je pro daného uživatele práce velmi únavná. Tedy, důležitá je i hmotnost, a také to, aby pila dobře padla do ruky. Dá se říci, že ergonomie je jedním z nejdůležitějších faktorů pro příjemnou práci i bezpečnost. Zvažujme také vhodnou délku lišty, přičemž opět neplatí často opakovaný mýtus, že delší lišta je nutně i lepší. Méně zkušenému uživateli se bude obvykle s kratší lištou pracovat lépe, protože je obratnější a snáze se ovládá. U aku-pily vstupuje dále do hry výdrž na jedno nabití, doba nabíjení a životnost akumulátoru. A samozřejmě, jako u všech výrobků, se ptejme na záruku, dostupnost náhradních dílů (především nových řetězů a lišt), možnosti servisu atd.

Ceny akumulátorových řetězových pil začínají už někde u dvou tisíc korun, ovšem v tomto případě jde o levné neznačkové výrobky v hypermarketech (což ale někomu pro nenáročné použití jednou za rok může stačit). Pro serióznější práci bude lépe zaplatit více, a to cenu blížící se deseti tisícům korun. Ostatně, při bližším pohledu zjistíte, že výběr v segmentu aku-pil není tak široký jako v případě pil se spalovacím motorem. Nicméně nabídka značkových i neznačkových pil se neustále rozšiřuje, některé firmy, jako např. Stihl přicházejí s celou ucelenou řadou akumulátorové zahradní techniky. A není se čemu divit. S pilami pracují také ženy a senioři, kteří se nechtějí a ani nepotřebují tahat s těžkou profesionální technikou, když je na zahradě potřeba prořezat strom nebo trochu dřeva do krbu.

Hmotnost aku-pil se pohybuje mezi 3 až 5 kg (některé pily váží ale i 8 kg), pracují s napětím 18, 36 nebo 48 V a akumulátorem o kapacitě až 5 Ah. Před nákupem si ověřte, zda je sučástí balení také akumulátor a nabíječka. U některých výrobů a prodejců je to standard, u jiných právě naopak.  Přitom cena akumulátoru není nijak zanedbatelná a pohybuje se většinou kolem 2 až 3 tisíc korun, cena nabíječky potom kolem 1 tisíce korun. Pohlédněte se také po akčních setech, kdy lze pilu koupit spolu s akumulátorem a nabíječkou za zvýhodněnou cenu. Jako všechny elektrické pily, i ty akumulátorové jsou vhodné také pro použití v interiérech, protože při jejich činnosti nevznikají žádné zplodiny ani nadměrný hluk.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň