Jak by mělo vypadat nízkoenergetické okno

25.7.2007

S nabídkou nízkoenergetických domů a bytů se v posledních letech doslova roztrhl pytel a ekologické bydlení se stalo symbolem moderního člověka. Nový, zodpovědnější přístup k přírodě a jejím zdrojům se nevyhnul ani vývoji stavebních materiálů.

Není žádným tajemstvím, že okno patří k nejslabším článkům staveb, alespoň co se týče   izolačních vlastností. Je prokázáno, že jejich podíl na tepelných ztrátách činí v celkové bilanci domu až 30 procent. Proto nejen ekologický přístup, ale i stále rostoucí cena energií nutí mnohé majitele vyměnit stará okna za nová, přičemž poměrně rychlá návratnost investice je téměř garantována.

K tomu, abychom zjistili, jaké izolační vlastnosti má naše okno, slouží tzv. součinitel propustnosti tepla. Ten nám udává, jaké množství tepla uniká jedním čtverečním metrem okna v případě, že vnitřní teplota je o jeden stupeň vyšší než venkovní. U standardních tříkomorových systémů se pohybuje v rozmezí od 1,3 až 1,5 W/m2. Znatelně lepší izolační vlastnosti mají systémy čtyř a více komorové, jejichž hodnoty se dostávají pod úroveň 1,0 W/m2. Tento rozdíl v hodnotách tepelného prostupu se bohužel také citelně promítá do ceny oken, které tak mohou dosáhnout až několikanásobku.

Alfou i omegou tepelné izolace je především dobré zasklení. Nejčastěji se používá dvojsklo, kdy je mezi jednotlivými skly ponechána centimetrová vrstva vzduchu, která již sama o sobě snižuje tepelnou propustnost. U kvalitnějších dvojskel bývá vzduch nahrazen plynem o menší tepelné vodivosti, například argonem. Na čelních příčkách žebříčku nízkoenergetických oken pak stojí trojskla. Je však otázkou, zda jejich tepelně izolační vlastnosti dostatečně vykompenzují poměrně vysokou pořizovací cenu.

Ještě nedávno se mělo za to, že energetické okno musí být za každou cenu plastové. To však dnes již neplatí, ačkoliv nemůžeme upřít plastu jeho výborné izolační vlastnosti. Dřevo jako přírodní a tradiční materiál se stále těší velké popularitě a dřevěná okna v současné době splňují vedle své estetické funkce veškeré energetické nároky.

Při výběru nízkoenergetického okna proto vezměte v úvahu následující parametry:
tříkomorový profil, tepelný koeficient okolo 1,1 W/m2 a případnou možnost přivětrávání při zavřeném křídle, která nám alespoň částečně zajistí dostatečnou ventilaci vzduchu. Nikdy však nezapomeňte na to, že vedle samotného výběřu je zvlášť důležité věnovat dostatečnou pozornost správnému zasazení okna do fasády. Dochází-li k úniku tepla mezi oknem a stavební konstrukcí, ani to nejlepší a nejdražší okno nás nezachrání.

Text: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Dřevo-interiér, Wellokna

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Vybíráme z Okna a dveře

Záclony jsou ozdoba pro naše okna

Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání

Vertikální žaluzie – když hledáte zastínění a dekorační prvek v jednom

Dřevěné žaluzie dodají interiéru pocit tepla a útulnosti

Hliníková okna - odolná, bezúdržbová a ideální pro moderní stavby

Vše o interiérových dveřích - přehled materiálů, typů a funkcí

Vchodové dveře - vše, co potřebujete vědět o konstrukci, materiálu a vlastnostech

Jak vybrat bezpečnostní dveře do bytu - bezpečnostní třídy, komponenty a odolnost přehledně