Má ještě smysl kupovat klasickou televizi?
07.07.2008
Reklamy to na nás hrnou – televize se superkontrastními LCD displeji, nedostižně dokonalé plazmové obrazovky, HD ready a HDTV… Ale jaká je realita?
Když si dnes půjdete do obchodu kupovat televizi a řeknete, že chcete nějakou kvalitní klasickou CRT, většina prodavačů se na vás bude dívat shovívavě a pobaveně. Asi jako kdybyste v oddělení praček chtěli hezkou moderní valchu. Přesto se klasické televize stále prodávají. Proč?
Důvodů je hned několik. Moderní LCD a plazmové televize mají sice vyšší rozlišení, ale to využijete jen tehdy, když je ve vyšším rozlišení zdrojové vysílání. A s tím se zatím nesetkáváme všude. Navíc obě zmíněné technologie mají své mouchy, například poněkud delší odezvy, dosti velký jas (díky podsvícení) a menší pozorovací úhel u LCD displejů aj. Alespoň tedy u levnějších modelů, ty dražší jsou přece jen „vychytanější“. Ale otázka investice do dražšího modelu je zase diskutabilní z jiných důvodů. Technický pokrok jde v tomto směru rychle dopředu, přičemž se ještě zcela nevyjasnily technické standardy. To se týká třeba metod komprimace obrazu aj. Situaci neprospívá ani odkládaná a podivně probíhající digitalizace vysílání u nás, u plasmových televizorů hraje svou roli i vyšší spotřeba energie a další faktory.
Vezměme si oproti tomu klasické televizní přijímače. Možná jsou morálně zastaralé, ale jejich technologie je dovedena k vrcholu. Podání obrazu i barev je přirozené a dá se říci, že do jisté míry skrývá nedokonalosti současného televizního vysílání. Ty naopak u kvalitních LCD a plazmových TV vyniknou. Když k tomu uvážíme velmi příznivou cenu klasických TV, kdy za pár tisíc koupíte velký a kvalitní přijímač, nejeví se takový nákup zas až tak nesmyslný.
Pár let jistě vydrží, během té doby se snad standardy ustálí, kvalitní digitální vysílání o vyšším rozlišení se stane normou a přijímače s modernější technologií (ať už LCD, plazma nebo jiné) se dostanou na cenovou hladinu dnešních CRT. Pak již nebude nic bránit nahrazení klasického televizoru nějakým novějším, a to rovnou Full HD, ne jen nějakým HD Ready .
Ovšem v případě, že jste náruživými sledovači filmů a doma se vám rozrůstá videotéka nejen s DVD, ale i blu-ray disky, zakoupíte si televizi s vyšším rozlišením již teď. Jinak totiž takový záznam nebudete moci dostatečně využít.
Když to shrneme, jestliže se na televizi díváte občas, nejste příliš nároční a nemusíte mít za každou cenu to „nej“, stojí určitě nákup kvalitní klasické televize (raději 100 Hz) za úvahu, alespoň na přechodné období nejbližších několika let. Poměr cena/výkon je totiž vynikající. Sice si časem budete zřejmě kupovat další, ale v konečném součtu přesto pravděpodobně ušetříte. Jen se teď nebudete moci chlubit před kamarády cize znějícími slovy a úžasnými parametry, jejichž praktické využití je nicméně zatím minimálně sporné…
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Přenosné DVD doma i na cestách
Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Přijímáme televizi ze satelitu
Tajemná skříňka STB
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Kupujeme plazmovou televizi
Kupujeme LCD televizi
Kdy se dočkáme HDTV?
Plazmová nebo LCD televize?
Článek byl zobrazen 11858 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
I Hi-Fi věž má mít své místo
Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?
Přenosné DVD doma i na cestách
Videorekordéry se z domácností pomalu vytrácejí a stále více je nahrazuje nové médium – DVD („Digital Versatile Disc“ nebo „Digital Video Disc“). Ovšem ještě než se „dívídýčka“ stihla mezi lidmi zabydlet, objevili se další kandidáti na nástupnický trůn záznamu a přehrávání obrazu – neúspěšný HD-DVD a prozatím zřejmě vítězný Blu-ray.
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Trendy v oblasti televizí pro rok 2014
Technika se neustále vyvíjí a tak dnes už v oblasti televizí nejsou plazmové, LED či full HD televize ničím neobvyklým. Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 poodhalil, jakým směrem se budou ubírat trendy ve světě televizí. Televizím budou kralovat zakřivené TV, zdokonalené smart TV a velký důraz bude kladen i na kvalitnější obraz.
Není televize jako televize
Výběr nové televize je na první pohled velmi snadná záležitost. Zajdu do obchodu a vyberu si tu, která se mi líbí nejvíc. No jo, ale podle čeho si ji vybrat? Podle velikosti, obrazu, ceny, značky...?
Umřel vám náhle notebook? Nemusí to být tak zlé...
Moderní elektronika se vyznačuje mnohem vyšší spolehlivostí, než tomu bývalo dříve. Přesto se nevyplácí spoléhat se na statistiky, jedná-li se o elektronické přístroje, které používáme ke každodenní práci. Mezi taková zařízení patří například notebooky.
Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?
Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.