Kuchyň v podkroví – nápady a inspirace na vybavení a uspořádání
Zařizování podkrovní kuchyně je náročné, ale zároveň nabízí možnost vytvořit originální a útulný prostor. Máme pro vás několik tipů, jak efektivně zařídit kuchyň v podkroví, půdní vestavbě nebo jiném prostoru se šikmou střechou, řadu fotografií a další inspirace.
Bydlení v podkrovním bytě je pro mnohé splněným snem o romantice pod šikmou střechou. Při zařizování půdního prostoru vás spíše než romantika bude čekat spousta plánování, improvizace a originálních řešení. Pokud si necháte poradit a využijete prostor účelně, bude se vám v takovém bytě dobře žít a v podkrovní kuchyni i dobře vařit.
Plánování podkrovní kuchyně
Při plánování a návrhu nové kuchyně do podkroví nebo půdní vestavby je velmi důležité vše řádně vyměřit a vymyslet co nejlepší uspořádání s ohledem na sklon šikminy, výšku nadezdívky, umístění a velikosti střešních oken, trámů, sloupů a jiných prvků, které se v podkroví nacházejí a omezují vás při rozmístění nábytku i pohybu v prostoru. Každá podkrovní kuchyň je originál a těžko v ní můžeme uplatnit nějaké univerzální řešení.

Pokud to jde, umístěte pracovní plochu pod okno. Jednak budete mít dostatek denního světla a také využijete místo, kam nelze dát vysoké skřínky. V některých podkrovních kuchyních lze pohodlně umístit pod okno spodní část kuchyňské linky, v jiných je část pod šikminou vzhledem k jejímu sklonu nebo umístění okna až k podlaze nevyužitelná.

Je-li v podkrovní kuchyni alespoň jedna rovná a dostatečně vysoká zeď, využijte jí na maximum. Umístěte na ní vysoké skříňky, které vám v kuchyni zajistí dostatek úložných prostor i místo pro spotřebiče. Možná to také bude jediné místo, kam lze umístit lednici.
Pokud máte opravdu atypickou kuchyň v podkroví, kde jsou šikminy z obou stran, navíc s vysokým sklonem a nízká nebo žádná nadezdívka, budete muset maximálně využít alespoň jednu rovnou stěnu a středový prostor. Skvělým řešením v takové kuchyni může být kuchyňský ostrůvek, který vám poskytne úložné prostory z obou stran i velkou pracovní plochu. Do malé podkrovní kuchyně lze využít i ostrůvek na kolečkách, který se dá odsunout stranou pod šikminu, aby nepřekážel, když jej zrovna nepotřebujete.

Drobné kuchyňské spotřebiče, které by na kuchyňské lince zabíraly místo, můžete umístit na police na zeď. Absenci horních skříněk můžete vyřešit opět otevřenými policemi, na kterých můžou být umístěny talíře, hrníčky a další nádobí, které používáte denně a chcete je mít po ruce.

Kuchyně v podkroví a úložné prostory
V podkrovních kuchyních to s úložnými prostory nebudete mít jednoduché a většinou se také neobejdete bez kuchyňského nábytku vyrobeného na míru. Pokud máte, alespoň jednu rovnou stěnu, kterou můžete využít do výšky, snažte se na ní umístit vysoké skříňky, ideálně až po strop. Pokud máte v podkrovní kuchyni samostatnou spižírnu, máte vyhráno. Do ní uskladníte nejen potraviny a nápoje, ale můžete tam mít i spotřebiče, které používáte občas. V opačném případě myslete při zařizování i na potravinovou skříň, která by měla být opatřena výsuvnými policemi, abyste se pohodlně dostali i k potravinám umístěným vzadu.
Největším oříškem jsou v kuchyních vždy místa v rozích kuchyňské linky. Pokud je kuchyňská linka rohová, můžete v rozích využít výsuvné police, karusely, apod. Řešení už dnes naštěstí nabízejí výrobci kuchyní, nábytkového kování i sami truhláři. Pokud kuchyňská linka v rohu končí a roh je kvůli šikmému stropu hůře přístupný, roh můžete vyplnit otevřenou policí.

Jídelní stůl v podkrovní kuchyni
Pokud chcete umístit do kuchyně v podkroví i jídelní stůl, myslete na to, že ve vzdálenosti 70 centimetrů kolem stolu by měla být výška stropu alespoň 2 metry, pokud máte v rodině vyšší osoby, pak i více. Stůl můžete umístit jednou stranou až ke zdi, abyste maximálně využili prostor v podkroví, v případě šikmého stropu z obou stran, trámů nebo jiných překážek, můžete stůl umístit do prostoru.
Osvětlení kuchyně v podkroví
Stejně jako v každé jiné kuchyni byste měli mít dobře osvětlenou pracovní plochu, nemělo by chybět ani centrální osvětlení a osvětlení nad jídelním stolem. Největším problémem bývá osvětlení pracovní desky pod šikminou s okny. Osvětlení lze vyřešit např. bodovkami zabudovanými přímo do šikmého stropu, nastavitelnými nástěnnými svítidly nebo závěsnou rampou.
