Kdy se dočkáme HDTV?
28.03.2007
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.
Existuje několik formátů HDTV s různým rozlišením a prokládáním (respektive neprokládáním), ale dnes se nejčastěji pod označením HDTV rozumí 1080 řádků a 1920 sloupců (jinými slovy, rozlišení 1920x1080), s poměrem stran 16:9. Ideální by byl obraz neprokládaný (označoval by se jako 1080p), ale vzhledem k náročnosti přenosu jde v tomto rozlišení většinou o obraz prokládaný (označovaný 1080i, kde i znamená „interlacing“). Kromě toho se ještě objevuje formát nazvaný 720p, což je neprokládaný (p = „progressive „) obraz o rozlišení 1280x720 bodů. Pro srovnání je vhodné uvést, že dosud používané rozlišení televizní normy PAL je 720x576 obrazových bodů.
HDTV se na rozdíl od klasické televize vysílá digitálně a použitý formát závisí na dané televizní stanici. Obecně se dá říci, že formát 720p je vhodnější pro záznamy obsahující rychlý pohyb (např. sportovní přenosy), zatímco 1080i umožňuje detailnější zobrazení statických či málo pohyblivých obrazů. Jelikož počítačové monitory nepoužívají prokládání, formát 720p se také častěji používá pro distribuci HD videa na Internetu. Pro sledování plnohodnotné HDTV musí být příjemce vybaven příslušným přijímačem schopným vysoké rozlišení zobrazit, ale také je nutné zajistit „neořezané“ vysílání v dostatečné kvalitě, jinak může docházet k „pixelování“ a trhání obrazu.
Ačkoliv v Evropě probíhal dlouhý a nákladný vývoj systémů HDTV, v reálném zavádění do praxe je náš kontinent poněkud pozadu. Teprve od roku 2005 se začaly v západní Evropě objevovat první stanice vysílající systémem HDTV, zatímco třeba v USA a Japonsku je tato technologie již běžná. Delší dobu se z ní však mohou těšit také diváci některých stanic v Austrálii, Koreji, Brazílii, ale i v Číně a jinde.
V České republice se zatím vysílání HDTV omezuje na různé pokusy kabelových televizí, často bohužel znehodnocené nedostatečnou kvalitou přenosu (zjednodušeně řečeno, „nacpáním“ příliš mnoha programů do dané kapacity). Každopádně jde zpravidla o vysílání zahraničních stanic, zatím totiž chybí česky vysílající programy v HD kvalitě. Kdy bude zaveden standard HDTV do běžného vysílání není zatím jasné, ačkoliv probíhají a mají probíhat různé testy a zkušební vysílání. Vše vázne nejen na technických předpokladech, ale zejména na legislativě a jednání parlamentu o tzv. digitální novele. Tato situace se odráží i na trhu přijímačů, kdy se stále vesele prodávají klasické televize a podíl „HD Ready“ či dokonce „Full HD“ zařízení není velký. Ale nemůžeme se tomu příliš divit. Vždyť z velkých stanic se k této otázce zatím vyjádřila jen Česká televize, která očekává pravidelné vysílání HDTV nejdříve v roce 2010…
Další informace najdete například na adrese:
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Plazmová nebo LCD televize?
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Domácí projekce
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Elektronika
Článek byl zobrazen 26132 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
Přenosné DVD doma i na cestách
Videorekordéry se z domácností pomalu vytrácejí a stále více je nahrazuje nové médium – DVD („Digital Versatile Disc“ nebo „Digital Video Disc“). Ovšem ještě než se „dívídýčka“ stihla mezi lidmi zabydlet, objevili se další kandidáti na nástupnický trůn záznamu a přehrávání obrazu – neúspěšný HD-DVD a prozatím zřejmě vítězný Blu-ray.
Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?
Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Výběr telefonního přístroje
Mobilních telefonů jsou na trhu stovky typů. Jaká je možnost výběru telefonu připojeného „na pevno“? Musí se spotřebitel spokojit pouze s nabídkou pronajatého přístroje od operátora nebo si může vybrat sám?
Domácí projekce
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.
Trendy v oblasti televizí pro rok 2014
Technika se neustále vyvíjí a tak dnes už v oblasti televizí nejsou plazmové, LED či full HD televize ničím neobvyklým. Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 poodhalil, jakým směrem se budou ubírat trendy ve světě televizí. Televizím budou kralovat zakřivené TV, zdokonalené smart TV a velký důraz bude kladen i na kvalitnější obraz.
Kdy se dočkáme HDTV?
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.