Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
23.05.2008
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.
1. Klasické analogové pozemní vysílání
Jde o nejstarší a zatím stále nejznámější formu. Principy televizního přenosu jsou známé už z druhé poloviny 19. století, první experimentální vysílání bylo zahájeno ve 30. letech 20. století. V roce 1936 začala pravidelně vysílat BBC. V tehdejším Československu proběhl první televizní přenos roku 1948 v rámci sokolského sletu, od 1. května 1953 pak začalo pravidelné veřejné vysílání. Od roku 1973 se u nás vysílá barevně. Během let se v různých zemích používala řada různých formátů (PAL, SECAM, NTSC…).
Ačkoliv je analogové vysílání na ústupu, stále je v ČR nejrozšířenější a nějakou dobu tomu tak ještě nejspíš zůstane. Postup digitalizace je u nás velmi nešťastný…
K příjmu pozemního analogového vysílání potřebujete televizor a anténu.
2. Satelitní analogové vysílání
Rovněž satelitní vysílání má za sebou poměrně dlouhý vývoj. K jeho zahájení došlo v roce 1963 nad Severní Amerikou, komerčně pak roku 1965 z družice Intelsat I. První národní satelitní síť Orbita vznikla roku 1967 v Sovětském svazu.
Tento druh vysílání stále existuje, ačkoliv je postupně nahrazován digitálním. K jeho příjmu je zapotřebí anténa (parabola) s konvertorem, satelitní přijímač a televizor.
3. Satelitní digitální vysílání
Zhruba od poloviny devadesátých let přechází satelitní vysílání postupně na „digitál“. V současnosti je používán standard DVB-S s využitím technologie MPEG-2, ve vývoji je DVB-S2 s kódováním MPEG-4. Digitální technologie umožnila mimo jiné zvýšení počtu kanálů a tím i zlevnění vysílání. Přesto je ke sledování většiny kanálů nutné vlastnit některý z dekodérů, takže příjem není zdarma (výjimkou jsou programy označované jako FTA – Free to air). Ze satelitu můžete přijímat také většinu českých programů, avšak rovněž jen s dekodérem (Cryptoworks).
Pro příjem DVB-S je nutné mít anténu s konvertorem (dají se použít i starší z analogu), digitální satelitní přijímač a televizor.
4. Pozemní digitální vysílání
Stejně jako je digitální satelitní vysílání obdobou staršího analogového, tak i pozemní digitální vysílání, označované jako DVB-T, je evolucí starého známého pozemního vysílání, jen v digitálním formátu. Abychom jej mohli přijímat, postačí nám zpravidla klasická stará anténa a dokonce si můžeme ponechat i starou televizi, ke které ovšem musíme připojit tzv. set-top-box, převádějící digitální signál na analogový. Další možností je pořídit si rovnou televizi s digitálním tunerem. U nás je digitalizace zatím v plenkách a signál se dá chytat pouze v některých oblastech. Navíc není úplně jisté, zda se bude do budoucna používat zavedený standard kódování MPEG-2, nebo novější MPEG-4, či rovnou novější vysílací formát DVB-T2.
5. Kabelová televize
Mnoho domácností přijímá televizní vysílání s pomocí „kabelovky“. Kabelová televize původně vznikla se záměrem přenést televizní signál do míst, kam by bylo z různých důvodů (např. konfigurace terénu) nemožné či obtížné vysílat. Zpočátku šlo o lokální rozvod ze společné antény na vhodném místě, později se záběr kabelové televize rozšířil na větší plochu a v mnoha zemích se stala velmi populární.
Kromě průběžného vylepšování přenosu (optické kabely apod.) dochází i v této sféře k tomu, že analogový signál je nahrazován digitálním (DVB-C).
K příjmu klasické kabelové televize postačí jakýkoliv televizní přijímač a pochopitelně zavedená přípojka, pro digitální DVB-C je třeba mít buď set-top-box, nebo TV přijímač s digitálním tunerem.
6. Internet
Poměrně novou formou příjmu televize představuje internet. Sledování televize na internetu může mít řadu podob – od prostého přehrávání vybraných pořadů na stránkách příslušné televizní stanice, až po IPTV, tedy Internet Protocol Television (Televize přes internetový protokol). Posledně jmenovaný systém, založený na šíření TV signálu skrze počítačové sítě, má řadu výhod. Umožňuje např. interaktivitu, různé možnosti propojení s internetem či službu Video on Demand (VoD), což znamená „video na vyžádání“. VoD nabízí uživateli možnost vybrat si on-line požadovaný pořad a jeho okamžité přehrávání.
Kromě uvedených variant příjmu televize existují ještě další (např. televize v mobilu), které však dosud nedoznaly velkého rozšíření.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Přijímáme televizi ze satelitu
Tajemná skříňka STB
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Jak se připojit doma k internetu
Kupujeme plazmovou televizi
Kupujeme LCD televizi
Článek byl zobrazen 24662 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Kupujeme LCD televizi
Většina mladých rodin, sledujících poslední trendy ve světě technologií, se dnes již může pochlubit novou generací plochých televizorů. I díky blížící se digitalizaci jsou v domácnostech stále častěji klasické televizní přijímače nahrazovány plazmovými a LCD obrazovkami. A právě na ty druhé jmenované se dnes zaměříme.
Domácí elektrická vinotéka
Ačkoliv nápojem číslo jedna u nás zůstává pivo, spotřeba vína v České republice postupně roste. A nejde přitom jen o kvantitu, zvyšuje se i náročnost spotřebitelů. Stále více lidí si kupuje kvalitní značková vína a rozšiřuje se také jakási vinná kultura, tedy povědomí o tom, jak víno správně konzumovat a uchovávat.
Vybíráme elektrický zubní kartáček
Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.
10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.
Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami
Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.
Radiobudík dnes umí mnohem více než jen budit
Radiobudíky dávno nejsou nevzhledné krabičky s agresivními červenými číslicemi a nekvalitním tunerem. Dnešní přístroje skvěle vypadají a umí toho mnohem více, než si dokážete představit - nabíjet telefon, zobrazit fotky, promítnout čas na zeď, měřit a zobrazit teplotu nebo třeba přehrávat hudbu z pamětové karty nebo flash disku.
Elegantní stojany na CD a DVD
Už vás také přestává bavit, jak se vám doma hromadí kupy nejrůznějších CD a DVD nosičů, které jste nasbírali za posledních pár let? Mnohdy ani nevíme, jestli jsou naše nebo od někoho půjčené, co je na nich nahráno a už vůbec nás nenapadá kam je všechny uložit. Jestliže si jich chcete v budoucnu ještě užít, pořiďte si vhodný stojan nebo pořadač, který jednou pro vždy zatočí s nepořádkem.