Tajemná skříňka STB
05.03.2008
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Zjednodušeně řečeno, set-top box slouží k příjmu digitálního vysílání na běžných analogových televizích. Je to zařízení, které se zapojí mezi stávající anténu (není nutné pořizovat novou) a televizi. Přijímané digitální vysílání se v něm převádí do analogové formy, „stravitelné“ pro jakýkoliv starší televizní aparát.
Digitálním vysíláním se myslí nejčastěji pozemní, označované zkratkou DVB-T. Dají se ovšem koupit také přístroje pro příjem satelitního digitálního vysílání (DVB-S) a dále tzv. komba, umožňující sledování jak DVB-T, tak DVB-S.
Je jasné, že díky STB nedojde k žádnému zázračnému zvýšení kvality obrazu, když televize zůstane stejná. Důvody pro jeho pořízení však přesto jsou. Jednak je to možné rozšíření programové nabídky, samozřejmě jen v místech, která jsou pokryta digitálním signálem. V některých oblastech (Domažlicko) pak již bylo klasické analogové vysílání úplně zrušeno, takže jedinou možností zůstává příjem digitálního signálu. Možná si řeknete, že v tom případě je lepší rovnou investovat do nového digitálního televizoru. Vzhledem k dosud vysokým cenám takových přijímačů, okolnostem nešťastné digitalizace „po česku“, případné budoucí nekompatibilitě kompresních standardů a dalším faktorům se však takový krok prozatím jeví jako unáhlený.
Na co dávat při koupi STB pozor? Řekli jsme si sice, že tento přístroj se dá připojit ke každému televizoru, avšak před koupí se přesvědčte, jakým konektorem je váš přijímač vybaven. Většina boxů pracuje s konektory SCART. Pokud jej televize nemá a je vybavena pouze kulatou anténní zdířkou, potřebujete STB s modulátorem.
Jestliže hodláte spolu s STB využívat i svůj video- nebo DVD rekordér, pořiďte si box se dvěma SCART konektory, přičemž ten druhý slouží právě k připojení záznamového zařízení. Většina běžných modelů STB totiž nahrávat neumí.
Ovšem pozor! Pokud se chcete na jeden program dívat a jiný nahrávat, tedy zdánlivě běžnou věc, potřebujete STB s alespoň dvěma tunery. To platí i tehdy, když chcete k STB připojit více televizorů a na každém sledovat jiný program. Kolik tunerů, tolik programů… Někdy je proto výhodnější pořídit si k více televizorům několik set-top boxů.
Existují ovšem i set-top boxy, které nahrávat mohou. Mají zabudován pevný disk (eventuelně jiné médium) a říká se jim PVR (Personal Video Recorder). Ne každý takový přístroj však umí se záznamem z pevného disku dále pracovat (stáhnout do osobního počítače či jiného zařízení, vypálit na DVD apod.). Takové schopnosti jsou nepochybným plusem.
Při výběru STB není od věci všímat si i méně inzerovaných parametrů. Příkladem je spotřeba, která se u jednotlivých zařízení může dosti lišit. Pro mnoho uživatelů je důležitá rovněž úplná schopnost komunikace v češtině, což také není zcela samozřejmé. Nejde totiž jen o menu, ale i o správné zobrazování teletextu a programového průvodce (EPG). STB by proto měl vyhovovat normě ISO/IEC 6937 pro kódování české diakritiky a nejlépe zároveň normě ISO/IEC 8859-2.
Set-top box by měl být dále vybaven funkčním časovačem (timerem), výhodou jsou rozhraní RS-232 pro aktualizaci software a konektor S/P-DIF pro budoucí zvuk Dolby Digital.
Techničtí hračičkové a nenapravitelní televizní maniaci dají přednost STB s různými doplňkovými funkcemi. Mezi ně můžeme zahrnout třeba rozhraní CI (zařízení umožňující vložení uživatelské karty pro příjem placených programů), možnost zastavení obrazu, podporu MHP (Multimedia Home Platform) pro různé interaktivní aplikace aj.
O tom, jak set-top box správně zapojit, se dočtete například ZDE.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Jak se připojit doma k internetu
Kupujeme plazmovou televizi
Kupujeme LCD televizi
Kdy se dočkáme HDTV?
Plazmová nebo LCD televize?
Článek byl zobrazen 26799 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Elektronika

I Hi-Fi věž má mít své místo
Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?

Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.

Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.

Chraňte se před elektrosmogem!
V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.

Domácí elektrická vinotéka
Ačkoliv nápojem číslo jedna u nás zůstává pivo, spotřeba vína v České republice postupně roste. A nejde přitom jen o kvantitu, zvyšuje se i náročnost spotřebitelů. Stále více lidí si kupuje kvalitní značková vína a rozšiřuje se také jakási vinná kultura, tedy povědomí o tom, jak víno správně konzumovat a uchovávat.

Co všechno umí multimediální centra
Technika jde neustále kupředu a její vývoj je nezadržitelný. Pokud s ní držíte krok, dokážete využívat všech vymožeností, které se objevují na trhu. Hitem poslední doby se stalo například multimediální centrum, které je možné definovat jako malý počítač kombinující hned několik zařízení – přehrávač filmů, hudby, DVD, Blue-ray nebo DVB-T tuner.

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.

Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.