Tajemná skříňka STB
05.03.2008
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Zjednodušeně řečeno, set-top box slouží k příjmu digitálního vysílání na běžných analogových televizích. Je to zařízení, které se zapojí mezi stávající anténu (není nutné pořizovat novou) a televizi. Přijímané digitální vysílání se v něm převádí do analogové formy, „stravitelné“ pro jakýkoliv starší televizní aparát.
Digitálním vysíláním se myslí nejčastěji pozemní, označované zkratkou DVB-T. Dají se ovšem koupit také přístroje pro příjem satelitního digitálního vysílání (DVB-S) a dále tzv. komba, umožňující sledování jak DVB-T, tak DVB-S.
Je jasné, že díky STB nedojde k žádnému zázračnému zvýšení kvality obrazu, když televize zůstane stejná. Důvody pro jeho pořízení však přesto jsou. Jednak je to možné rozšíření programové nabídky, samozřejmě jen v místech, která jsou pokryta digitálním signálem. V některých oblastech (Domažlicko) pak již bylo klasické analogové vysílání úplně zrušeno, takže jedinou možností zůstává příjem digitálního signálu. Možná si řeknete, že v tom případě je lepší rovnou investovat do nového digitálního televizoru. Vzhledem k dosud vysokým cenám takových přijímačů, okolnostem nešťastné digitalizace „po česku“, případné budoucí nekompatibilitě kompresních standardů a dalším faktorům se však takový krok prozatím jeví jako unáhlený.
Na co dávat při koupi STB pozor? Řekli jsme si sice, že tento přístroj se dá připojit ke každému televizoru, avšak před koupí se přesvědčte, jakým konektorem je váš přijímač vybaven. Většina boxů pracuje s konektory SCART. Pokud jej televize nemá a je vybavena pouze kulatou anténní zdířkou, potřebujete STB s modulátorem.
Jestliže hodláte spolu s STB využívat i svůj video- nebo DVD rekordér, pořiďte si box se dvěma SCART konektory, přičemž ten druhý slouží právě k připojení záznamového zařízení. Většina běžných modelů STB totiž nahrávat neumí.
Ovšem pozor! Pokud se chcete na jeden program dívat a jiný nahrávat, tedy zdánlivě běžnou věc, potřebujete STB s alespoň dvěma tunery. To platí i tehdy, když chcete k STB připojit více televizorů a na každém sledovat jiný program. Kolik tunerů, tolik programů… Někdy je proto výhodnější pořídit si k více televizorům několik set-top boxů.
Existují ovšem i set-top boxy, které nahrávat mohou. Mají zabudován pevný disk (eventuelně jiné médium) a říká se jim PVR (Personal Video Recorder). Ne každý takový přístroj však umí se záznamem z pevného disku dále pracovat (stáhnout do osobního počítače či jiného zařízení, vypálit na DVD apod.). Takové schopnosti jsou nepochybným plusem.
Při výběru STB není od věci všímat si i méně inzerovaných parametrů. Příkladem je spotřeba, která se u jednotlivých zařízení může dosti lišit. Pro mnoho uživatelů je důležitá rovněž úplná schopnost komunikace v češtině, což také není zcela samozřejmé. Nejde totiž jen o menu, ale i o správné zobrazování teletextu a programového průvodce (EPG). STB by proto měl vyhovovat normě ISO/IEC 6937 pro kódování české diakritiky a nejlépe zároveň normě ISO/IEC 8859-2.
Set-top box by měl být dále vybaven funkčním časovačem (timerem), výhodou jsou rozhraní RS-232 pro aktualizaci software a konektor S/P-DIF pro budoucí zvuk Dolby Digital.
Techničtí hračičkové a nenapravitelní televizní maniaci dají přednost STB s různými doplňkovými funkcemi. Mezi ně můžeme zahrnout třeba rozhraní CI (zařízení umožňující vložení uživatelské karty pro příjem placených programů), možnost zastavení obrazu, podporu MHP (Multimedia Home Platform) pro různé interaktivní aplikace aj.
O tom, jak set-top box správně zapojit, se dočtete například ZDE.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Jak se připojit doma k internetu
Kupujeme plazmovou televizi
Kupujeme LCD televizi
Kdy se dočkáme HDTV?
Plazmová nebo LCD televize?
Článek byl zobrazen 25660 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Fotorámečky v digitálním věku
Digitální fotografie již pořizování snímků na film jasně vytlačila. Stejně tak se mění i způsoby prezentace fotografií. Někdo už vůbec nemá klasická alba a na fotografie se dívá výhradně na monitoru počítače. Ani na návštěvu ke známým se již nenosí album, ale spíše notebook nebo pouze vhodné paměťové médium.
Kupujeme LCD televizi
Většina mladých rodin, sledujících poslední trendy ve světě technologií, se dnes již může pochlubit novou generací plochých televizorů. I díky blížící se digitalizaci jsou v domácnostech stále častěji klasické televizní přijímače nahrazovány plazmovými a LCD obrazovkami. A právě na ty druhé jmenované se dnes zaměříme.
Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.
Plazmová nebo LCD televize?
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Veškeré věci podléhají módním trendům a nejinak je tomu i v oblasti spotřební elektroniky. V kurzu je nyní retro, všechny milovníky hudby a starých časů tak jistě potěší retro rádia a přehrávače, které vypadají jako z dob našich dědečků a babiček. Elektronika ukrytá uvnitř už ovšem tak zastaralá není a vy si tak můžete užívat kvalitního zvuku současnosti.
Jak uklízí robotické vysavače?
Trend robotických vysavačů dorazil i k nám. Nová technologie nabízí bezpracný úklid podlahy a robotické vysavače získávají stále více popularity. Nastal čas, přiblížit si robotické vysavače blíže a podívat se, co nám mohou nabídnout.
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
3D televize aneb 3D kino u vás doma
Chodíte rádi do kina na 3D filmy? A chtěli byste mít stejný zážitek jako z 3D kina i při sledování filmů u vás doma? V dnešní době je to již téměř možné, stačí si pořídit speciální trojrozměrnou, tedy 3D televizi, která je mezi televizemi revoluční novinkou. Vyznat se v jejich nabídce je ale téměř nadlidský výkon, proto si o 3D televizích něco povíme.