Přijímáme televizi ze satelitu
18.03.2008
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Oproti minulosti ale došlo k výrazné technické změně – analogové vysílání bylo ve většině případů nahrazeno digitálním. Jistě, stále se dají koupit analogové satelitní přijímače, a to velmi levně. Stále se také analogově vysílá řada programů. Sice jich postupně ubývá, avšak pomaleji, než se před pár lety očekávalo. Může za to především neopadající zájem o analog v některých zemích. Kromě nízkých pořizovacích nákladů má „analogová cesta“ výhodu v tom, že stanice jsou zpravidla nekódované. Anténa s konvertorem se navíc dá bez úpravy použít i pro digitální vysílání, stačí vyměnit analogový satelitní přijímač za digitální. Digitalizace je však jasným trendem, a tak jestliže myslíte na budoucnost, šáhnete spíše rovnou po digitálním satelitním přijímači.
Před koupí jakéhokoliv satelitu je ovšem důležité si promyslet, zda vůbec máme vhodné místo pro umístění antény. Ta se dá upevnit na střechu, balkón, zahradu apod., avšak tak, aby byla natočena přibližně k jihu, přičemž okolí musí být volné pro dostatečně silný příjem ve směru přijímaného satelitu.
Před satelituchtivým zákazníkem dále stojí rozhodnutí, jaké programy hodlá přijímat – jen volně vysílané (označované zkratkou FTA – Free to Air), nebo i zakódované, tedy placené? Zhruba se dá říci, že volné kanály tvoří jen asi 15% všech programů, zbylých 85% je kódovaných. Rovněž při příjmu pořadů v češtině se bez dekodéru neobejdeme. Podle toho se výběr zužuje buď na nejlevnější „obyčejné“ přijímače pro volný příjem, nebo na zařízení s vestavěným dekodérem (např. CryptoWorks, Conax aj.) pro určitou stanici (stanice) či přístroj se sloty CI s možností vložení libovolného dekódovacího modulu, a konečně přijímače s dekodérem i sloty.
Pro propojení s televizí a videorekordérem by měl mít přijímač alespoň 2 zásuvky SCART. Pro připojení starších typů televizorů slouží UHF modulátor. Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od analogu lze u digitálního satelitního vysílání ke každému satelitnímu přijímači připojit pouze jeden televizor (výjimkou jsou mnohaúčastnické rozvody). Takže žádné rozbočovače apod… Lépe řečeno, k přijímači se sice dají připojit třeba dvě televize, ale na každé poběží stejný program. Pro nezávislé sledování různých programů na dvou televizorech stačí jedna anténa, avšak je nutné mít dva přijímače a konvertor se dvěma výstupy.
Pro příjem signálu z více družic je možné vybavit anténu natáčecím zařízením, nebo na ni umístit několik konvertorů. K přepínání mezi nimi i k ovládání natáčecího zařízení slouží tzv. DiSEqC, nejčastěji umožňující zároveň využívat 2 až 4 konvertory. Jestliže tyto funkci požadujete, zvolte satelitní přijímač, který je podporuje.
Při koupi nesmíte zapomenout ani na snadnost a přehlednost ovládání (např. menu na obrazovce) a pokud neumíte cizí jazyk, také na schopnost komunikace v češtině. Ne všechny digitální přijímače rovněž podporují příjem teletextu, přičemž tato funkce je jistě vítána. Přístroj samozřejmě musí dále mít dostatečné množství předvoleb, tedy pozic pro uložení všech sledovaných televizních a rozhlasových stanic.
Pro připojení věže, Dolby Digital apod. slouží audio výstup. U dražších modelů dále najdeme zabudovaný harddisk, umožňující přímo v přijímači zaznamenávat vysílané pořady. V případě, že chcete jeden kanál nahrávat a na druhý se dívat, musí být přijímač vybaven dvěma tunery.
Výhodné je pořídit si tzv. kombo, tedy přijímač jak pro satelitní vysílání (DVB-S), tak pro pozemní digitální vysílání (DVB-T).
Pro další technické podrobnosti o satelitních přijímačích se doporučuje problematiku nezávisle konzultovat s několika specializovanými prodejci.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 24864 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.
Další články na téma Elektronika

Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.

Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Příznivci novinek možná ani nepřemýšlejí nad tím, proč právě oni si jako první nakupují technické vymoženosti. Novinky s netrpělivostí očekávají a s nadšením nakupují. Ostatní čekají a hledají argumenty, zda právě tato vymoženost stojí za jejich pozornost.

Kupujeme plazmovou televizi
Dnes už bychom u nás jen stěží našli domácnost bez televize. Zábavní technika, nabízející pasivní odpočinek i rozptýlení, doslova pronikla do celého spektra všech sociálních vrstev. A zatímco ti méně majetní se spokojí s „klasikou“, jedinci, sledující trend a vývoj nových technologií, volí mnohem elegantnější řešení – rozměrné plazmové televize.

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.

Top 10 tipů na praktické dárky do domácnosti, které pod stromečkem udělají radost
Pantofle a ponožky jsou klasikou, která pod stromečkem snad nikdy nechybí. Ale takové praktické dárky na mysli tentokrát nemáme. Přinášíme několik nápadů na praktické dárky do domácnosti, které obdarovaný určitě ocení. Jedná se o velké pomocníky a opravdu hodnotné dary, s nimiž vykouzlíte nejeden úsměv. Podívejte se na Top 10 tipů na dárky pro snadný úklid i do kuchyně.

Pod modrými paprsky
Zatímco „dívídýčka“ se stala masovou záležitostí a filmy na DVD se prodávají v supermarketech za 38,- korun, pomalu vyvstává otázka, co dál. Nyní to vypadá, že novým vítězem nosičů videa a dat jsou blu-ray disky, jejichž název je mírně zkráceným „blue-ray“, tedy modrý paprsek.

Vyměňte video za DVD rekordér
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?

Mikrovlnná trouba s párou má páru
Podle specialistů na výživu je vaření v páře jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Zařízení na vaření párou v mikrovlnné troubě pracuje tak, že mikrovlny ohřívají pouze vodu a pokrm se pak vaří na páře. Tímto způsobem připravíte cokoliv – od ryb, přes maso a brambory až po zeleninu.