Pod modrými paprsky
26.08.2008
Zatímco „dívídýčka“ se stala masovou záležitostí a filmy na DVD se prodávají v supermarketech za 38,- korun, pomalu vyvstává otázka, co dál. Nyní to vypadá, že novým vítězem nosičů videa a dat jsou blu-ray disky, jejichž název je mírně zkráceným „blue-ray“, tedy modrý paprsek.
To proto, že světlo (vlastně laser) modré, ve skutečnosti spíše fialové barvy, se používá k jejich čtení. Ovšem i HD DVD používá (-l) obdobný způsob záznamu „modrým“ laserem.
Blu-ray disky (zkráceně též BD) a jejich první přehrávače se na světový trh dostaly v polovině roku 2006, o pár měsíců později než konkurenční formát HD DVD, ačkoliv již nějakou dobu se s nimi experimentovalo. Po necelé dva roky trvající „válce“ nakonec blu-ray nad formátem HD DVD (HD jako High Definiton, tedy vysoké rozlišení) zvítězil mimo jiné i díky tomu, že si jej jako nosné médium vybraly společnosti natáčející pornografické filmy. Následně firma Toshiba v únoru 2008 oznámila zastavení dalšího vývoje soupeřícího HD DVD. Inu, neviditelná ruka trhu zašmátrala. Ale blu-ray ještě nemá vyhráno, cena disků i přehrávačů je pořád dosti vysoká a prodeje zatím nedosahují takových hodnot, jak by si výrobci představovali. Dost možná, že než se blu-ray stihne rozšířit, přijde zase něco nového. Pro konec roku 2008 však prognózy předpovídají značný nárust prodejů.
Ale nepředjímejme, podívejme se na pár technických podrobností. Technologie blu-ray byla vyvinuta pod vedením japonské firmy Sony ve spolupráci s dalšími značkami, sdruženými do konsorcia BDA (Blu-ray Disc Association). Blu-ray disk má průměr 12 cm, tedy stejně jako CD nebo DVD (v malé variantě 8 cm) a tloušťku 1,2 mm. Data jsou uložena opticky ve spirále s odstupem „drážek“ 0,35 μm v hloubce 0,1 mm pod povrchem disku. Ke čtení slouží laser s vlnovou délkou 405 nm.
Na jednovrstvý blu-ray disk se vejde až 25 GB dat, u dvouvrstvého provedení 50 GB a v případě oboustranného disku dokonce 80 GB. Pracuje se i na čtyřvrstvém a vícevrstvém záznamu. Co se týče rozlišení videa, standardně dosahuje nejvyšší hodnoty 1920 × 1080 pixelů.
První prototypy blu-ray disků měly značné problémy s náchylnosti k mechanickému poškození, což je dáno tím, že záznam je – ve srovnání s DVD – uložen velmi blízko povrchu. Byly proto schraňovány ve speciálních krycích obalech. Později přišly různé technologie odolných ochranných vrstev (hard-coating), přesto však blu-ray principielně zůstává médiem, které je třeba chránit nejen před mechanickým, ale i opticko-tepelným poškozením. To přináší otázku spolehlivosti záznamu dat – budou dnes vypálené blu-ray disky čitelné i za 10 let? A co za 20, 50 či 100 let… Nevíme, ačkoliv výrobci samozřejmě tvrdí, že ano, ovšem bez záruky. Nechme se překvapit…
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 10162 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Elektronika
Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Plazmová nebo LCD televize?
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.
Vyměňte video za DVD rekordér
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?
Doma jako v kině
Pravdou zůstává, že sebelepší domácí kino a televizor nenahradí dojem ze skutečného kina, stejně jako domácí přehrávání opery nenahradí návštěvu divadla. Přesto vyznavačů domácího "promítání" stále přibývá a kvalita zvuku a obrazu se s klasickým televizním vysíláním opravdu nedá srovnat.
Fotorámečky v digitálním věku
Digitální fotografie již pořizování snímků na film jasně vytlačila. Stejně tak se mění i způsoby prezentace fotografií. Někdo už vůbec nemá klasická alba a na fotografie se dívá výhradně na monitoru počítače. Ani na návštěvu ke známým se již nenosí album, ale spíše notebook nebo pouze vhodné paměťové médium.
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
Mikrovlnná trouba s párou má páru
Podle specialistů na výživu je vaření v páře jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Zařízení na vaření párou v mikrovlnné troubě pracuje tak, že mikrovlny ohřívají pouze vodu a pokrm se pak vaří na páře. Tímto způsobem připravíte cokoliv – od ryb, přes maso a brambory až po zeleninu.