Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
23.05.2008
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.
1. Klasické analogové pozemní vysílání
Jde o nejstarší a zatím stále nejznámější formu. Principy televizního přenosu jsou známé už z druhé poloviny 19. století, první experimentální vysílání bylo zahájeno ve 30. letech 20. století. V roce 1936 začala pravidelně vysílat BBC. V tehdejším Československu proběhl první televizní přenos roku 1948 v rámci sokolského sletu, od 1. května 1953 pak začalo pravidelné veřejné vysílání. Od roku 1973 se u nás vysílá barevně. Během let se v různých zemích používala řada různých formátů (PAL, SECAM, NTSC…).
Ačkoliv je analogové vysílání na ústupu, stále je v ČR nejrozšířenější a nějakou dobu tomu tak ještě nejspíš zůstane. Postup digitalizace je u nás velmi nešťastný…
K příjmu pozemního analogového vysílání potřebujete televizor a anténu.
2. Satelitní analogové vysílání
Rovněž satelitní vysílání má za sebou poměrně dlouhý vývoj. K jeho zahájení došlo v roce 1963 nad Severní Amerikou, komerčně pak roku 1965 z družice Intelsat I. První národní satelitní síť Orbita vznikla roku 1967 v Sovětském svazu.
Tento druh vysílání stále existuje, ačkoliv je postupně nahrazován digitálním. K jeho příjmu je zapotřebí anténa (parabola) s konvertorem, satelitní přijímač a televizor.
3. Satelitní digitální vysílání
Zhruba od poloviny devadesátých let přechází satelitní vysílání postupně na „digitál“. V současnosti je používán standard DVB-S s využitím technologie MPEG-2, ve vývoji je DVB-S2 s kódováním MPEG-4. Digitální technologie umožnila mimo jiné zvýšení počtu kanálů a tím i zlevnění vysílání. Přesto je ke sledování většiny kanálů nutné vlastnit některý z dekodérů, takže příjem není zdarma (výjimkou jsou programy označované jako FTA – Free to air). Ze satelitu můžete přijímat také většinu českých programů, avšak rovněž jen s dekodérem (Cryptoworks).
Pro příjem DVB-S je nutné mít anténu s konvertorem (dají se použít i starší z analogu), digitální satelitní přijímač a televizor.
4. Pozemní digitální vysílání
Stejně jako je digitální satelitní vysílání obdobou staršího analogového, tak i pozemní digitální vysílání, označované jako DVB-T, je evolucí starého známého pozemního vysílání, jen v digitálním formátu. Abychom jej mohli přijímat, postačí nám zpravidla klasická stará anténa a dokonce si můžeme ponechat i starou televizi, ke které ovšem musíme připojit tzv. set-top-box, převádějící digitální signál na analogový. Další možností je pořídit si rovnou televizi s digitálním tunerem. U nás je digitalizace zatím v plenkách a signál se dá chytat pouze v některých oblastech. Navíc není úplně jisté, zda se bude do budoucna používat zavedený standard kódování MPEG-2, nebo novější MPEG-4, či rovnou novější vysílací formát DVB-T2.
5. Kabelová televize
Mnoho domácností přijímá televizní vysílání s pomocí „kabelovky“. Kabelová televize původně vznikla se záměrem přenést televizní signál do míst, kam by bylo z různých důvodů (např. konfigurace terénu) nemožné či obtížné vysílat. Zpočátku šlo o lokální rozvod ze společné antény na vhodném místě, později se záběr kabelové televize rozšířil na větší plochu a v mnoha zemích se stala velmi populární.
Kromě průběžného vylepšování přenosu (optické kabely apod.) dochází i v této sféře k tomu, že analogový signál je nahrazován digitálním (DVB-C).
K příjmu klasické kabelové televize postačí jakýkoliv televizní přijímač a pochopitelně zavedená přípojka, pro digitální DVB-C je třeba mít buď set-top-box, nebo TV přijímač s digitálním tunerem.
6. Internet
Poměrně novou formou příjmu televize představuje internet. Sledování televize na internetu může mít řadu podob – od prostého přehrávání vybraných pořadů na stránkách příslušné televizní stanice, až po IPTV, tedy Internet Protocol Television (Televize přes internetový protokol). Posledně jmenovaný systém, založený na šíření TV signálu skrze počítačové sítě, má řadu výhod. Umožňuje např. interaktivitu, různé možnosti propojení s internetem či službu Video on Demand (VoD), což znamená „video na vyžádání“. VoD nabízí uživateli možnost vybrat si on-line požadovaný pořad a jeho okamžité přehrávání.
Kromě uvedených variant příjmu televize existují ještě další (např. televize v mobilu), které však dosud nedoznaly velkého rozšíření.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Přijímáme televizi ze satelitu
Tajemná skříňka STB
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Jak se připojit doma k internetu
Kupujeme plazmovou televizi
Kupujeme LCD televizi
Článek byl zobrazen 23866 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Elektronika
Kupujeme plazmovou televizi
Dnes už bychom u nás jen stěží našli domácnost bez televize. Zábavní technika, nabízející pasivní odpočinek i rozptýlení, doslova pronikla do celého spektra všech sociálních vrstev. A zatímco ti méně majetní se spokojí s „klasikou“, jedinci, sledující trend a vývoj nových technologií, volí mnohem elegantnější řešení – rozměrné plazmové televize.
Vánoce se blíží - tipy na zajímavé dárky pro celou rodinu včetně domácích mazlíčku
Někdo má s dárky pro své blízké jasno už od léta a někdo spíše tápe a hledá inspiraci a tipy. Pokud patříte do té druhé skupiny máme pro vás opět řadu zajímavých tipů z různých oblastí bydlení, které potěší celou rodinu včetně pejsků.
Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.
Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.
Ozvučení rodinného domu a bytu
V dnešním článku Vás seznámíme se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování a zaměříme se hlavně na ozvučení našich příbytků.
Kdy se dočkáme HDTV?
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.
Přijímáme televizi ze satelitu
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Technologické trendy: Jaké novinky by vás rozhodně neměly minout?
Svět technologií se neustále posouvá dopředu. Každým dnem přibývají další a další novinky, které hýbou světem počítačů, chytrých telefonů i dalších zařízení a posouvají nás na cestě k modernější budoucnosti. Jaké jsou aktuální trendy a co od nich lze očekávat?