Domácí projekce
15.12.2005
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Projektor lze připojit k DVD přehrávači, domácímu kinu i stolnímu počítači nebo notebooku, takže ani ti, kteří mají DVD mechaniku pouze v počítači, nemusí být ochuzeni. V případě signálu z počítače je třeba dořešit otázku zvuku. Promítání filmu pomocí projektoru a k tomu zvuk znějící z „bedniček“ počítače asi není to pravé ořechové.
Nespornou výhodou projektoru je úhlopříčka obrazu, která může být třeba i sedm metrů. Obraz je i při rozlišení 800 x 600 bodů velmi ostrý a zážitek z filmové podívané je tak téměř dokonalý. Navíc jste v pohodlí domova, k jídlu a pití si dáte, co chcete, a na pohovce můžete sedět klidně v teplácích.
Nevýhod je na první pohled mnohem více, záleží ovšem na tom, čemu kdo přikládá význam. Pokud byste používali projektor místo televize a sledovali vše od večerníčku, zpráv až po sportovní přenosy či pořady pro kutily, provozní náklady by se vyšplhaly do astronomických výšek. Ne snad, že by měl projektor takovou spotřebu energie, ale lampa projektoru má pouze omezenou životnost (1500 až 5000 hodin - což znamená, že při denním provozu projektoru okolo 6 hodin, nevydrží lampa ani rok.) Při ceně kvalitní lampy okolo 10 tisíc korun si můžete snadno spočítat, na kolik by přišel třeba dvacetiletý velmi frekventovaný provoz.
Další možnou nevýhodou je také fakt, že ke sledování opravdu kvalitního obrazu je lépe mít projekční plátno a místnost zatemnit. Dívat se na projekci v kuchyni během vaření je v podstatě nesmysl.
Domácí projekce má své využití zejména při sledování sportovních utkání, hudebních koncertů nebo oblíbených filmů s přáteli. Pak má „promítání“ nezapomenutelnou atmosféru a žádná televize ho nenahradí. Skvělé využití nalezne také například při dětské narozeninové párty, kdy může oslavenec spolu s ostatními dětmi sledovat oblíbený kreslený příběh jako kině.
Při nákupu projektoru je třeba sledovat několik parametrů. Za prvé je to určitě cena. Nejlevnější digitální projektory lze pořídit od 18 tisíc korun, špičkové modely s kontrastem 2500:1 a rozlišením 1280 x 720 bodů se přehoupnou¨i před hranici 50 tisíc korun. Při nákupu se zajímejte určitě také o cenu již zmiňovaných náhradních lamp a hlučnost chlazení.
Foto: alibaba.com a Panasonic
Články s podobnou tématikou
Není televize jako televize
Doma jako v kině
Nepodceňujte akustiku místnosti
Chraňte se před elektrosmogem
Vyhrajte pod stromeček TV stolek
Článek byl zobrazen 12259 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
Vyměňte video za DVD rekordér
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?
Kdy se dočkáme HDTV?
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.
Přenosné televize na cesty i na chalupu
Také máte někdy problém dohodnout se s partnerem, na jaký program se budete v televizi koukat? Je vám líto, že během vaření nemůžete sledovat svůj oblíbený seriál? Jedete na chalupu, kde není televize, a víte, že zrovna dávají film, který jste chtěli vidět? Nezoufejte, skvělým řešením je přenosná televize, která může být všude s vámi.
3D televize aneb 3D kino u vás doma
Chodíte rádi do kina na 3D filmy? A chtěli byste mít stejný zážitek jako z 3D kina i při sledování filmů u vás doma? V dnešní době je to již téměř možné, stačí si pořídit speciální trojrozměrnou, tedy 3D televizi, která je mezi televizemi revoluční novinkou. Vyznat se v jejich nabídce je ale téměř nadlidský výkon, proto si o 3D televizích něco povíme.
Kupujeme LCD televizi
Většina mladých rodin, sledujících poslední trendy ve světě technologií, se dnes již může pochlubit novou generací plochých televizorů. I díky blížící se digitalizaci jsou v domácnostech stále častěji klasické televizní přijímače nahrazovány plazmovými a LCD obrazovkami. A právě na ty druhé jmenované se dnes zaměříme.
Top 10 tipů na praktické dárky do domácnosti, které pod stromečkem udělají radost
Pantofle a ponožky jsou klasikou, která pod stromečkem snad nikdy nechybí. Ale takové praktické dárky na mysli tentokrát nemáme. Přinášíme několik nápadů na praktické dárky do domácnosti, které obdarovaný určitě ocení. Jedná se o velké pomocníky a opravdu hodnotné dary, s nimiž vykouzlíte nejeden úsměv. Podívejte se na Top 10 tipů na dárky pro snadný úklid i do kuchyně.
4 tipy, čím udělat radost o Vánocích náctiletým
Máte doma teenagera – přesněji řečeno pořádného puberťáka – a přemýšlíte, čím mu udělat opravdovou radost o Vánocích či narozeninách? Vaše dítko by nejlépe chtělo tetování, nejnovější mobil a novou garderobu? Máme pro vás několik tipů, které by vám při výběru dárku mohly přijít vhod.
Domácí elektrická vinotéka
Ačkoliv nápojem číslo jedna u nás zůstává pivo, spotřeba vína v České republice postupně roste. A nejde přitom jen o kvantitu, zvyšuje se i náročnost spotřebitelů. Stále více lidí si kupuje kvalitní značková vína a rozšiřuje se také jakási vinná kultura, tedy povědomí o tom, jak víno správně konzumovat a uchovávat.