Domácí projekce
15.12.2005
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Projektor lze připojit k DVD přehrávači, domácímu kinu i stolnímu počítači nebo notebooku, takže ani ti, kteří mají DVD mechaniku pouze v počítači, nemusí být ochuzeni. V případě signálu z počítače je třeba dořešit otázku zvuku. Promítání filmu pomocí projektoru a k tomu zvuk znějící z „bedniček“ počítače asi není to pravé ořechové.
Nespornou výhodou projektoru je úhlopříčka obrazu, která může být třeba i sedm metrů. Obraz je i při rozlišení 800 x 600 bodů velmi ostrý a zážitek z filmové podívané je tak téměř dokonalý. Navíc jste v pohodlí domova, k jídlu a pití si dáte, co chcete, a na pohovce můžete sedět klidně v teplácích.
Nevýhod je na první pohled mnohem více, záleží ovšem na tom, čemu kdo přikládá význam. Pokud byste používali projektor místo televize a sledovali vše od večerníčku, zpráv až po sportovní přenosy či pořady pro kutily, provozní náklady by se vyšplhaly do astronomických výšek. Ne snad, že by měl projektor takovou spotřebu energie, ale lampa projektoru má pouze omezenou životnost (1500 až 5000 hodin - což znamená, že při denním provozu projektoru okolo 6 hodin, nevydrží lampa ani rok.) Při ceně kvalitní lampy okolo 10 tisíc korun si můžete snadno spočítat, na kolik by přišel třeba dvacetiletý velmi frekventovaný provoz.
Další možnou nevýhodou je také fakt, že ke sledování opravdu kvalitního obrazu je lépe mít projekční plátno a místnost zatemnit. Dívat se na projekci v kuchyni během vaření je v podstatě nesmysl.
Domácí projekce má své využití zejména při sledování sportovních utkání, hudebních koncertů nebo oblíbených filmů s přáteli. Pak má „promítání“ nezapomenutelnou atmosféru a žádná televize ho nenahradí. Skvělé využití nalezne také například při dětské narozeninové párty, kdy může oslavenec spolu s ostatními dětmi sledovat oblíbený kreslený příběh jako kině.
Při nákupu projektoru je třeba sledovat několik parametrů. Za prvé je to určitě cena. Nejlevnější digitální projektory lze pořídit od 18 tisíc korun, špičkové modely s kontrastem 2500:1 a rozlišením 1280 x 720 bodů se přehoupnou¨i před hranici 50 tisíc korun. Při nákupu se zajímejte určitě také o cenu již zmiňovaných náhradních lamp a hlučnost chlazení.
Foto: alibaba.com a Panasonic
Články s podobnou tématikou
Není televize jako televize
Doma jako v kině
Nepodceňujte akustiku místnosti
Chraňte se před elektrosmogem
Vyhrajte pod stromeček TV stolek
Článek byl zobrazen 12618 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
Pod modrými paprsky
Zatímco „dívídýčka“ se stala masovou záležitostí a filmy na DVD se prodávají v supermarketech za 38,- korun, pomalu vyvstává otázka, co dál. Nyní to vypadá, že novým vítězem nosičů videa a dat jsou blu-ray disky, jejichž název je mírně zkráceným „blue-ray“, tedy modrý paprsek.
Trendy v oblasti televizí pro rok 2014
Technika se neustále vyvíjí a tak dnes už v oblasti televizí nejsou plazmové, LED či full HD televize ničím neobvyklým. Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 poodhalil, jakým směrem se budou ubírat trendy ve světě televizí. Televizím budou kralovat zakřivené TV, zdokonalené smart TV a velký důraz bude kladen i na kvalitnější obraz.
Domov oázou zdraví díky čističkám vzduchu
Aby byl váš domov, kde trávíme nejvíce času, OÁZOU ve světě plném alergenů, potřebujete účinnou zbraň. Tou je zaručeně čistička vzduchu – jako například AP2030 od španělského výrobce TAURUS.
Vybíráme elektrický zubní kartáček
Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
Ideální prostor pro televizi
Je jen velmi málo domácností, ve kterých by chyběla televize. Kde má své místo nyní? V minulosti jsme byli zvyklí, že televizní přístroj příliš neměnil tvar, ale najednou se objevily ploché obrazovky. Změna tvaru přináší i nová řešení interiéru, která nabízejí netušené možnosti, ale také nová úskalí.
Čištění a náprava poškrábaných CD a DVD nosičů
Chtěli jste si doma pustit oblíbenou hudbu, nebo si prohlédnout fotky z dovolené, ale zjistili jste, že se dané CD nebo DVD v mechanice nenačítá, nebo jak se říká „skáče“? Zatím není důvod propadat panice, že jsou veškerá data nenávratně ztracena. Existuje totiž několik šikovných pomocníků, kteří nám mohou pomoci problém poškrábaného či špinavého disku vyřešit.
Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami
Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.