Revize a kontroly elektroinstalací a elektrozařízení
04.11.2010
Provádět pravidelné revize elektroinstalací v domech a na stavbách, revize elektrorozvodů a dalších elektrických zařízení ukládá zákonná povinnost. Revize elektroinstalací a elektrospotřebičů jsou prováděny certifikovanými revizními techniky s potřebnou kvalifikací a osvědčeními pro dané zařízení a prostředí.
Profesionální firmy v tomto oboru vás zbaví i povinnosti hlídat prošlé revizní lhůty a samy vás budou s dostatečným předstihem informovat o blížícím se konci termínu pro další periodickou revizi daného elektrozařízení či elektroinstalace.
Výsledkem elektro-revize by měla být přehledná databáze v papírové nebo elektronické podobě, díky níž budete při kontrole schopni bleskově vyhledat příslušný revizní protokol a také si ověřit lhůtu další pravidelné kontroly.
Jak revize probíhá?
Prvním úkolem revizního technika je kontrola dokladů k instalaci, která zahrnuje dokumentaci skutečného provedení, protokol o určení vnějších vlivů, schémata rozvaděčů, případně výchozí a periodická revizní zpráva. Po kontrole dokladů následuje prohlídka zařízení. Jedná se o vizuální kontrolu zařízení, zda není poškozeno a je vhodně voleno s ohledem na prostředí, v němž je instalováno.
Dalším krokem je měření. V této fázi revize je zapotřebí instalaci vypnout, aby bylo možné provést všechna potřebná měření. Tímto úkonem provedení revize končí a revizní technik musí vypracovat revizní zprávu. V revizní zprávě objektivně posoudí stav zařízení a uvede případné závady a doporučení. Závěrem zprávy je jednoznačné stanovisko, zda zřízení je nebo není schopné bezpečného provozu. V konečné fázi je revizní zpráva v písemné podobě předána provozovateli zařízení.
Proč chtít a provádět elektro-revize?
Pravidelná elektro-kontrola přináší v prvé řadě bezpečnost a jistotu v používání objektů, zařízení a elektrospotřebičů. Posouzení výchozího stavu elektroinstalací, hromosvodů, elektrospotřebičů, ručního elektrického nářadí, rozvaděčů a strojů s certifikovaným dodavatelem revizních prací je uzákoněno zákonnými předpisy. Například zákoníkem práce (zákon č. 174/68 Sb., č. 488/2000 Sb.). I opakované revize elektro mají své zákonné ustanovení, jelikož bez nich pozbývá po vypršení lhůty výchozí kontroly její platnost.
Nedůslednost při nedodržování termínů elektro-revizí je považována jako porušení zákona ze strany organizace, která zařízení či instalaci provozuje, a je citelně postihována inspektoráty bezpečnosti práce při kontrolách.
Pokud se například stane úraz elektrickým proudem u osoby používající zařízení či instalaci je platný doklad o revizi elektro-zařízení důležitým dokumentem, který prokazuje provozovatel míru svého zavinění. Pokud chybí protokol z kontroly elektrozařízení je to vždy považováno za důkaz, že viníkem úrazu je provozovatel objektu či zařízení, na němž se úraz přihodil. Také pojištění provozovatele proti škodě způsobené zaměstnancům nebo třetím osobám pozbývá platnosti, jestliže se provozovatel nemůže prokázat platným protokolem revize zařízení.
V takových případech vystupuje skutečná pozice revizních techniků. Jsou to právě oni, kdo mohou bezpečnost elektro zařízení nejen posoudit, ale také vydat o zjištěném stavu osvědčení, k němuž v případě škodní události přihlédne soud ve prospěch zodpovědného provozovatele.
Tabulky norem
Speciální tabulky stanoví revizní lhůty zvlášť pro elektrické spotřebiče, elektrická zařízení, elektrické ruční nářadí a hromosvody. Podle ČSN 33 1610 (elektrické spotřebiče), ČSN 33 1500 (elektrická zařízení), ČSN 33 1600 (elektrické ruční nářadí) se stanovují v tabulkách lhůty pravidelných revizí v závislosti na umístění elektrického zařízení v prostoru se zvýšeným rizikem ohrožení osob nebo druhu prostředí v prostoru, v němž je elektrické zařízení umístěno.
Hlavní skupina elektrických spotřebičů se v tabulkách člení na podskupiny:
A - spotřebiče poskytované formou pronájmu dalšímu uživateli
B – spotřebiče používané ve venkovním prostoru (na stavbách, při zemědělských prací apod.)
C – spotřebiče používané při průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách
D – spotřebiče používané ve veřejně přístupných prostorách jako jsou školy, hotely aj.
E – spotřebiče používané při administrativní činnosti
Skupina elektrických spotřebičů se v tabulkách dělí dále na spotřebiče držené v ruce, přenosné spotřebiče a připevněné – nepřenosné spotřebiče.
U hromosvodů se kontroly člení podle účelu na výchozí revize (při montáži nového hromosvodu), periodické revize (podle normy ČSN 33 1500), přičemž u objektů konstruovaných ze stavebních hmot stupně hořlavosti C1, C2, C3 v prostorách s v prostředí s nebezpečím výbuchu či požáru je pravidelnost kontroly stanovena co 2 roky a v ostatních objektech co 5 let.
V současné době je téměř prakticky nemožné, aby podnikatel, který nerespektuje platné normy, dostal šanci vyvážet své výrobky a služby do ostatních zemí EU. Prokazatelné dodržování norem navazuje na získání dalších oprávnění a certifikátů, bez nichž je vstup na trh EU uzavřen. Mezi tyto certifikáty patří kupříkladu ISO9000, ES Prohlášení o shodě, Protokol o typové zkoušce, Protokol o kusové zkoušce, Osvědčení o jakosti a kompletnosti a další.
- ar -
Foto: archiv firem Schneider Electric, Abax
Článek byl zobrazen 25685 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Elektro montáže a elektroinstalace
Vaření na plynu nebo na skle?
Moderní varné desky nabízí opravdu velký komfort pro své uživatele. Výrobci neustále zdokonalují a inovují nejen design, ale i funkčnost a tak se k zákazníkovi dostávají velmi kvalitní desky, které mají vysokou účinnost ohřevu, jsou odolné proti oděru a jejich údržba je velmi snadná. Stačí si jen vybrat, zda bude sklokeramická nebo plynová.
Změna dodavatele elektřiny a plynu – jak na to?
Určitě také nechcete platit za elektřinu a plyn více, než je nutné. Mnoho lidí kvůli stále se zvyšujícím cenám energií přešlo ke společnosti, která jim nabídla nejnižší ceny a lepší služby. Jako zákazník máte právo volby, tak proč jej nevyužít? Dodavatele elektřiny i plynu může změnit každý a není to tak složité, jak by se mohlo zdát.
Instalace fotovoltaiky na starší rodinné domy
Se stoupající oblibou fotovoltaických elektráren se kromě majitelů novostaveb zajímají o instalaci FVE i majitelé starších domů. Instalace je samozřejmě možná, ale je potřeba důkladně prověřit stav střechy a elektroinstalace.
Bohemia Energy zpřehlednila vyúčtování
Největší český alternativní dodavatel Bohemia Energy mění vzhled faktur. Do jejich nové podoby přitom významně promluvili i samotní zákazníci. Nyní budou dostávat srozumitelnější vyúčtování, kde nejdůležitější informace jsou přehledně uvedené na první stránce, a to včetně historické spotřeby.
Elektrické lišty a systém flexibilních zásuvek
Už se vám stalo či vás nazlobilo, že všechny zásuvky v dosahu, a to nejen v kuchyni, byly už totálně obsazené nebo zrovna ten nejpotřebnější spotřebič k patřičné zásuvce prostě nedosáhl? Užitečné řešení se nabízí v podobě mobilních zásuvek. Jde o systém elektrických lišt a zásuvek s rozdílnou délkou, které je možné podle potřeby rozmístit nebo přidávat.
Zásuvky v domácnostech – typy, funkce a využití
Dokázali byste spočítat, kolik by byl ideální počet zásuvek pro vaši domácnost? Pravděpodobně byste došli k docela vysokému číslu. Zásuvky jsou podstatnou součástí našich domácností a vybrat správný typ zásuvky vám usnadní zapojení i využití domácích spotřebičů.
Přehledné informace o vypínačích a zásuvkách. Vše, co potřebujete vědět
Zorientovat se v nabídce zásuvek a vypínačů nemusí být jednoduché. Pokud si s výběrem nevíte rady, může vám pomoci následující text nebo se můžete poradit ve firmě Tympol Plus, kde vám rádi a ochotně odpoví na vaše dotazy ohledně elektroinstalace. Zároveň si zde vyberete vše potřebné.
Hromosvod je spolehlivý ochránce před blesky
K čemu jsou potřebné hromosvody, nebo chcete-li bleskosvody, ví snad každé malé dítě. Chrání naše domy před následky nebezpečného úderu blesku, zabraňují případným požárům, zničení střech a především chrání lidi, kteří se v domech vyskytují. Málokdo už ovšem ví, že k tomu, aby hromosvod správně fungoval, je nutné provádět jeho pravidelnou revizi.