Domácí projekce
15.12.2005
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Projektor lze připojit k DVD přehrávači, domácímu kinu i stolnímu počítači nebo notebooku, takže ani ti, kteří mají DVD mechaniku pouze v počítači, nemusí být ochuzeni. V případě signálu z počítače je třeba dořešit otázku zvuku. Promítání filmu pomocí projektoru a k tomu zvuk znějící z „bedniček“ počítače asi není to pravé ořechové.
Nespornou výhodou projektoru je úhlopříčka obrazu, která může být třeba i sedm metrů. Obraz je i při rozlišení 800 x 600 bodů velmi ostrý a zážitek z filmové podívané je tak téměř dokonalý. Navíc jste v pohodlí domova, k jídlu a pití si dáte, co chcete, a na pohovce můžete sedět klidně v teplácích.
Nevýhod je na první pohled mnohem více, záleží ovšem na tom, čemu kdo přikládá význam. Pokud byste používali projektor místo televize a sledovali vše od večerníčku, zpráv až po sportovní přenosy či pořady pro kutily, provozní náklady by se vyšplhaly do astronomických výšek. Ne snad, že by měl projektor takovou spotřebu energie, ale lampa projektoru má pouze omezenou životnost (1500 až 5000 hodin - což znamená, že při denním provozu projektoru okolo 6 hodin, nevydrží lampa ani rok.) Při ceně kvalitní lampy okolo 10 tisíc korun si můžete snadno spočítat, na kolik by přišel třeba dvacetiletý velmi frekventovaný provoz.
Další možnou nevýhodou je také fakt, že ke sledování opravdu kvalitního obrazu je lépe mít projekční plátno a místnost zatemnit. Dívat se na projekci v kuchyni během vaření je v podstatě nesmysl.
Domácí projekce má své využití zejména při sledování sportovních utkání, hudebních koncertů nebo oblíbených filmů s přáteli. Pak má „promítání“ nezapomenutelnou atmosféru a žádná televize ho nenahradí. Skvělé využití nalezne také například při dětské narozeninové párty, kdy může oslavenec spolu s ostatními dětmi sledovat oblíbený kreslený příběh jako kině.
Při nákupu projektoru je třeba sledovat několik parametrů. Za prvé je to určitě cena. Nejlevnější digitální projektory lze pořídit od 18 tisíc korun, špičkové modely s kontrastem 2500:1 a rozlišením 1280 x 720 bodů se přehoupnou¨i před hranici 50 tisíc korun. Při nákupu se zajímejte určitě také o cenu již zmiňovaných náhradních lamp a hlučnost chlazení.
Foto: alibaba.com a Panasonic
Články s podobnou tématikou
Není televize jako televize
Doma jako v kině
Nepodceňujte akustiku místnosti
Chraňte se před elektrosmogem
Vyhrajte pod stromeček TV stolek
Článek byl zobrazen 12686 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Domácí projekce
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.
Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?
Technologické trendy: Jaké novinky by vás rozhodně neměly minout?
Svět technologií se neustále posouvá dopředu. Každým dnem přibývají další a další novinky, které hýbou světem počítačů, chytrých telefonů i dalších zařízení a posouvají nás na cestě k modernější budoucnosti. Jaké jsou aktuální trendy a co od nich lze očekávat?
Přenosné DVD doma i na cestách
Videorekordéry se z domácností pomalu vytrácejí a stále více je nahrazuje nové médium – DVD („Digital Versatile Disc“ nebo „Digital Video Disc“). Ovšem ještě než se „dívídýčka“ stihla mezi lidmi zabydlet, objevili se další kandidáti na nástupnický trůn záznamu a přehrávání obrazu – neúspěšný HD-DVD a prozatím zřejmě vítězný Blu-ray.
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor
Teď v létě je příjemné osvěžení něčím, bez čeho si nelze představit den. Slunce a teplo k létu patří a venku je třeba si to do sytosti užít, ale mít tropy i v bytě, to už taková pohoda není. Když běžné větrání nestačí, přicházejí na řadu větráky a ventilátory. Jenže je to něco za něco. Běžné větráky sice vzduch ochladí, ale přinášejí s sebou typický hluk. Tomu se lze vyhnout s chytrým spotřebičem, kterým je bezvrtulový ventilátor. Je tichý, nenápadný a zároveň zajistí v bytě příjemný chládek.
Domov oázou zdraví díky čističkám vzduchu
Aby byl váš domov, kde trávíme nejvíce času, OÁZOU ve světě plném alergenů, potřebujete účinnou zbraň. Tou je zaručeně čistička vzduchu – jako například AP2030 od španělského výrobce TAURUS.