Chraňte se před elektrosmogem!
12.07.2005
V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.
Televizory, videopřehrávače, HI-FI věže, počítače, mikrovlnné trouby, kuchyňské roboty, pračky a v neposlední řadě třeba i mobilní telefony… Všechna tato zařízení, včetně lamp a elektrických zásuvek vyzařují v našich domácnostech elektromagnetické vlny.
O tom, že mají tato pole rušivý vliv na lidský organismus, není pochyb, neboť informace v našem těle se přenášejí také pomocí elektrických impulsů. O míře škodlivosti elektrosmogu však již panují dohady. Někteří mu nepřikládají velký význam, jiní naopak doslova bijí na poplach.
Na internetu existuje hned několik stránek, které se neblahými účinky těchto záření zabývají a radí, jak míru elektrického smogu v našich bytech a domech alespoň částečně omezit.
A co tedy vlastně elektrosmog údajně způsobuje? Mnoho lékařů hovoří například o nespavosti nebo otupění koncentrace. Existují však i závažnější informace o prokázaném zvyšujícím se počtu nemocných leukémií a dalších typů rakoviny.
Pokud se obecně chcete vyhnout nepříznivým vlivům elektrického záření na své zdraví, měli byste preventivně zabránit vysoké koncentraci elektrosmogu v domácnosti, zejména pak v místnostech, kde se nejvíce odpočívá, tedy hlavně v ložnici.
Vedle snahy omezit doma používání elektrických přístrojů je vhodné odpojovat je ze zásuvky, nepobývat dlouhou dobu v jeho blízkosti, dbát na dobré uzemnění všech rozvodů, nebydlet v blízkosti trafostanic nebo vysílačů a omezit přítomnost přístrojů zejména v ložnicích. To se týká také stolních lampiček nebo mobilních telefonů, elektronických budíků a rádia.
Své mobilní telefony bychom na noc měli vypínat a už vůbec bychom neměli usínat u zapnuté televize. Za velmi nebezpečný pak považují odborníci bezdrátový telefon a mikrovlnnou troubu, které do okolí vypouštějí nejsilnější elektromagnetické záření; tyto přístroje bychom si údajně neměli vůbec pořizovat.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Dokonalé chlazení
Zázrak jménem mikrovlná trouba
Článek byl zobrazen 12808 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Domovní videotelefon nejen pro pocit bezpečí. Jak vybrat ten správný?
K pocitu bezpečí patří, že víte, kdo se pohybuje kolem vašeho domu. Nastat může například situace, kdy jste sama doma, a v pozdních hodinách vás překvapí nečekaná návštěva. Nebo naopak někoho netrpělivě očekáváte, ale musíte odejít. Jak pak zjistíte, jestli se nakonec ten někdo dostavil? Odpovědi mají společné jedno – domovní videotelefon.
Vybíráme elektrický zubní kartáček
Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.
Přenosné DVD doma i na cestách
Videorekordéry se z domácností pomalu vytrácejí a stále více je nahrazuje nové médium – DVD („Digital Versatile Disc“ nebo „Digital Video Disc“). Ovšem ještě než se „dívídýčka“ stihla mezi lidmi zabydlet, objevili se další kandidáti na nástupnický trůn záznamu a přehrávání obrazu – neúspěšný HD-DVD a prozatím zřejmě vítězný Blu-ray.
Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor
Teď v létě je příjemné osvěžení něčím, bez čeho si nelze představit den. Slunce a teplo k létu patří a venku je třeba si to do sytosti užít, ale mít tropy i v bytě, to už taková pohoda není. Když běžné větrání nestačí, přicházejí na řadu větráky a ventilátory. Jenže je to něco za něco. Běžné větráky sice vzduch ochladí, ale přinášejí s sebou typický hluk. Tomu se lze vyhnout s chytrým spotřebičem, kterým je bezvrtulový ventilátor. Je tichý, nenápadný a zároveň zajistí v bytě příjemný chládek.
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Příznivci novinek možná ani nepřemýšlejí nad tím, proč právě oni si jako první nakupují technické vymoženosti. Novinky s netrpělivostí očekávají a s nadšením nakupují. Ostatní čekají a hledají argumenty, zda právě tato vymoženost stojí za jejich pozornost.
Kupujeme plazmovou televizi
Dnes už bychom u nás jen stěží našli domácnost bez televize. Zábavní technika, nabízející pasivní odpočinek i rozptýlení, doslova pronikla do celého spektra všech sociálních vrstev. A zatímco ti méně majetní se spokojí s „klasikou“, jedinci, sledující trend a vývoj nových technologií, volí mnohem elegantnější řešení – rozměrné plazmové televize.
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Veškeré věci podléhají módním trendům a nejinak je tomu i v oblasti spotřební elektroniky. V kurzu je nyní retro, všechny milovníky hudby a starých časů tak jistě potěší retro rádia a přehrávače, které vypadají jako z dob našich dědečků a babiček. Elektronika ukrytá uvnitř už ovšem tak zastaralá není a vy si tak můžete užívat kvalitního zvuku současnosti.