Reklama

V dřevostavbě je centrální vysavač doma

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

12.09.2012

Jako výkonný, tichý a praktický pomocník se v domácnostech centrální vysavač osvědčuje už déle než půl století. Nejen usnadňuje udržování čistoty v bytě či rodinném domě, ale hlavně tak činí se zcela mimořádnou účinností, pohodlně a bez víření prachu.

Tři revoluce v historii boje za čistotu, zdraví a optimální funkci systému

Proklamovaná vysoká míra čistoty, o níž se centrální vysavač spolehlivě stará, i stejně často zdůrazňovaná kvalita obytného prostředí centrálním vysavačem zaručovaná, pozoruhodně korespondují s očekáváními, která před sebe klade člověk rozhodnutý vytvořit si domov právě v domě ze dřeva. Není to náhoda, už první centrální vysavače byly v době před padesáti lety, jak v Americe, tak ve Skandinávii, svázané právě s tímto druhem konstrukce rodinného domu. Lze říci, že v dřevostavbě je centrální vysavač doma. Její už tak skvělé užitné vlastnosti dokáže ještě povýšit. A dřevostavba centrálnímu vysavači nezůstává nic dlužna, dá jeho schopnostem ve svém výjimečně zdravém prostředí patřičně vyniknout.

První revoluce

Před sto lety přišla věhlasná firma Electrolux se svým vynálezem – vysavačem. Tento stroj zajistil výrobci nehynoucí slávu a například u nás dal dokonce vzniknout novému pojmu obohacujícímu nejen hovorovou mluvu, ale později dokonce i spisovnou češtinu – luxování.

Šlo tehdy na začátku dvacátého století ve způsobu uklízení bez nadsázky o revoluci světového významu. Koště a lopatku nahradil ze dne na den elegantní sací stroj. Dokonalý se však zdál být jen po jistý čas. Nejdříve možná někomu začala vadit skutečnost, že při vysávání za sebou na hadici tahá poměrně rozměrné monstrum po krkolomné dráze ohraničené nábytkem a výškově komplikované prahy mezi dveřmi. Ale docela určitě dříve nebo později vyvstal jiný problém. Filtrace zachycující nečistoty je sice vysoce účinná, ale nikoli stoprocentní. Jde o to, že vzduch transportující z povrchu čištěných podlah a nábytku prach, drobky, nejrůznější zbytky a také pověstné roztoče, je v případě klasického vysavače vyfukován zase jen do místnosti, v níž byl vysán… Jednoho dne si dal někdo práci, výsledky činnosti vysavače podrobil rozboru a vyčíslil procento zachycených a procento nezachycených částic. Žádná sláva! Zvlášť, když připomeneme odér, činnost konvenčního vysavače obvykle provázející.

Vývoj klasického vysavače tedy po další desetiletí provázelo hledání co nejdokonalejších filtrů. Tato cesta vlastně trvá dodnes. Časem bádání dorazilo až k metě, kdy už není problém zachytit skoro sto procent částic dokonce velikosti v řádu pouhých mikronů, což je takřka nepředstavitelná bilance. Děje se tak například pomocí filtrů, majících na čtverečním centimetru 1,4 miliardy mikroskopických otvorů! Nicméně skepticky založení jedinci stále krčí rameny a ptají se, kdy už bude těch zachycených nečistot čistých sto procent, protože v jejich očích jde o pouhý zviřovač ovzduší, když dokonalý úspěch se stále nedostavuje… Mají svoji pravdu. Žádný vysavač pracující na principu vzduchu nasávaného i vyfukovaného v jediném prostoru, nedokáže pracovat s totálním efektem.

Druhá revoluce

Centrální vysavač zásadní slabinu vysavače konvenčního řeší zcela převratně. Problematický nečistotami poznamenaný vzduch vyvede potrubí centrálního vysávacího systému totiž úplně mimo dům. Vyústění bývá na střeše či na fasádě, daleko od míst, kde se pohybují obyvatelé domu. Tento jednoduchý úkon přinesl do úklidu pomocí vysávání bez nadsázky další revoluci. Vysavač tím přestává být pouhou pomůckou v úklidu. Stává se zároveň účinným nástrojem v boji s hygienickými limity. Někdo se nerozpakuje dokonce centrální vysavač v těchto souvislostech označovat za zdravotní pomůcku.

Kvalita ovzduší uvnitř budov je skutečně jedním z častých problémů zmiňovaných v alergologii a je pro pacienty opravdu klíčová. Centrální vysavač pochopitelně nikomu astma nevyléčí. Ale opakovaně bylo vědeckými kapacitami na základě seriózních výzkumů prokázáno, že dokáže velmi pronikavě snížit přítomnost zdrojů astma způsobujících. Klinické studie prokázaly, že centrální vysavače přinášejí alergikům prokazatelně měřitelnou úlevu.

Výsledky vzpomínaných studií pomohly také vysvětlit, proč alergiemi horních cest dýchacích lidé vlastně trpí. Pacienti, kteří se zúčastnili těchto klinických testů, potvrdili výrazné snížení alergických obtíží. Uváděli při používání centrálního vysavače ve své domácnosti následné snížení obtíží v průměru o více než padesát procent. Zejména pokud jde o zlepšení kvality spánku, ustoupení dýchacích a očních obtíží a snížení emociálních symptomů. Ti lidé byli prokazatelně více aktivní a dostávali se ve svém jakémkoli konání do menšího množství praktických problémů.

Není bez zajímavosti, že popsané klady života s centrálním vysavačem až nápadně korespondují s kvalitami často uváděnými v souvislosti s bydlením v domě ze dřeva. I když toto konstatování na své klinické zpracování nejspíš teprve čeká, obraty jako „zlepšení kvality spánku“, „prokazatelně zvýšené aktivity všeho druhu“, „ustoupení dýchacích potíží“, lze často slýchat i od čerstvých obyvatel dřevostaveb, kteří se do svého nového domova čerstvě přestěhovali třeba z konvenčního bytu v železobetonových panelech.

Třetí revoluce?

V dřevostavbě je však centrální vysavač doma ještě z dalších důvodů. Praktická stránka instalace centrálního vysávacího systému má svoje zásady. A ty jsou všemi obvyklými konstrukcemi domů budovaných převážně ze dřeva velmi dobře respektované.

Potrubní a kabelový rozvod se usazuje převážně do podlah a do stěn, což v případě dřevostavby znamená zejména při dodatečné instalaci práci mnohem elegantnější, než v případě zásahu do zděné klasiky. Potrubní díly jsou obecně instalovány tak, aby docházelo k co nejmenšímu odporu proudění vzduchu. Pokud je to možné, dodržuje se gravitační spád. Trubky jsou dvoupalcového průměru a zásuvky se rozmisťují v zájmu skutečnosti, že obvykle devítimetrová hadice by měla dosáhnout do každého koutu bytu.

Za zásuvkou se osazuje vždy ostré bezpečnostní koleno. To zamezí případnému vniknutí delšího předmětu do potrubního systému. Agregát s filtrační jednotkou je nejvhodnější umístit do nejnižší části objektu, výfukové potrubí směřuje mimo budovu. Celý systém je uzavřený a samozřejmě hygienicky nezávadný. Potrubní rozvod lze zrevidovat kamerou a těsnost se kontroluje tlakovou zkouškou. Ke spínání centrálního vysavače slouží dvanácti-voltový kabelový rozvod. Cena celého systému mimo jiné závisí na délce rozvodů a tím na velikosti domu, takže se vžilo konstatování, že představuje obvykle zhruba setinu celkového rozpočtu.

A třetí revoluce z mezititulku? Ta nastane v našich podmínkách ve chvíli, kdy tady bude stejně samozřejmé jako například ve Skandinávii či v Severní Americe, že projekt instalace centrálního vysavače se stane povinnou součástí projektové dokumentace každé novostavby. Stejně jako je dnes povinný například projekt rozvodu vody či projekt vytápění. Přinese to mimo jiné i jistotu volby optimální trasy rozvodů a plné využití všech nabízených výhod systému.

Další články BEAM Electrolux
Zdravější domov s centrálním vysavačem
Sada BEAM GOES GREEN za velice zajímavou cenu 20 490 Kč
Savec domácí aneb mazlíček bez rizika

Kontakt:

BEAM ELECTROLUX

V Areálu 1227
252 42 Jesenice u Prahy
Tel.: (+420) 241 400 799
Web: www.beam.cz, www.centralnivysavace.com
E-mail: beam@beam.cz

- PR článek -

Článek byl zobrazen 6654 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Centrální vysavače

Beam Goes Green

Beam Goes Green

Firma EKOELEKTRO® má ve své bohaté nabídce centrálních vysavačů speciální edici Beam Goes Green. Tuto sestavu od firmy Electrolux tvoří centrální vysavač SC335LCD a kompletní vysávací sada Progression s regulací výkonu. Jde o absolutní špičku v oblasti centrálního vysávání.

 
Centrální vysavač Husky - opravdu účinný a pohodlný úklid

Centrální vysavač Husky - opravdu účinný a pohodlný úklid

Naše domovy jsou chtě nechtě útočištěm roztočů, bakterií a všudypřítomného prachu. Boj s nimi bývá zdlouhavý a dost často neúspěšný. Nemusí tomu ale tak být vždy -- silný a odolný centrální vysavač Husky s 25letou zárukou si s těmito nevítanými hosty dokáže poradit spolehlivě.

 
Newag slaví 19 let a nabízí vysavač Garagevac se slevou 19 %!

Newag slaví 19 let a nabízí vysavač Garagevac se slevou 19 %!

Společnost Newag s.r.o., přední dodavatel centrálních vysavačů, působí na trhu již 19 let. Pro návštěvníky Mezinárodního stavebního veletrhu IBF v Brně proto připravila mimořádnou nabídku - malý centrální vysavač Garagevac se slevou 19 %! Pro získání slevy stačí do objednávky na stránkách www.garagevac.cz zadat kód 398d684s.

 
Novinka ve světě tepelných čerpadel... aneb s Chameleonem až k energetické svobodě

Novinka ve světě tepelných čerpadel... aneb s Chameleonem až k energetické svobodě

Hodně majitelů rodinných domů touží po co možná největší nezávislosti na energetických gigantech a na energiích vůbec. Proto si dům zateplují, instalují úsporné topení (třeba tepelné čerpadlo s podlahovým topením) a své střechy pokrývají solárními panely s velkou kapacitou baterií. Chtěli byste také takový rodinný dům?

 
V dřevostavbě je centrální vysavač doma

V dřevostavbě je centrální vysavač doma

Jako výkonný, tichý a praktický pomocník se v domácnostech centrální vysavač osvědčuje už déle než půl století. Nejen usnadňuje udržování čistoty v bytě či rodinném domě, ale hlavně tak činí se zcela mimořádnou účinností, pohodlně a bez víření prachu.

 
Centrální vysavače HUSKY - úklid domácnosti nemusí být jen dřina

Centrální vysavače HUSKY - úklid domácnosti nemusí být jen dřina

Každá správná hospodyňka má ráda pořádek a ten se neobejde bez pravidelného úklidu, ke kterému neodmyslitelně patří i vysávání. Ovšem vysávání v takovém rodinném domě nebo větším bytě je úmorná a nikdy nekončící činnost. Běžným vysavačem totiž prach sice odsajete, ale značné množství i rozvíříte.

 
Kolik stojí centrální vysavač?

Kolik stojí centrální vysavač?

Centrální vysavač by měl být součástí každého moderního domu. Je neocenitelným pomocníkem při úklidu, šetří váš čas i energii. Díky nejrozmanitějšímu příslušenství, kterým jsou centrální vysavače vybaveny, je úklid doslova hračkou. Mnoho lidí si však myslí, že pořídit si centrální vysavač si mohou dovolit jen zbohatlíci, ale tak tomu rozhodně není.

 
Zdravější domov s centrálním vysavačem

Zdravější domov s centrálním vysavačem

V souvislosti s různými drobnými elektrospotřebiči pomáhajícími s provozem domácnosti, bývají diskutovány rozličné kvality. Například schopnost nepoznamenat činností stroje hygienické limity, především pokud jde o míru případného znečištění a také hlučnost provozu. Když se v tomto směru prokáže nezávadnost, je vlastně vyhráno a výrobce i spotřebitel si spokojeně oddychnou.

 

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

Přírodní ručně vyráběná mýdla

Mýdla značky BalneoPeat jsou vyráběnná z nejkvalitnějších surovin, rašeliny a českých bylin. Jsou skvělá pro citlivou pokožku se sklony k ekzémům, lupence a akné.

 

Nepropustné chrániče matrací

Chránič matrace výrazně prodlouží životnost Vaší matrace. Vybírat můžete z různých povrchových materiálů: klasické froté, 100% bavlna nebo moderní molton či tencel.

 

Matrace Store – vše pro zdravé spaní

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

MASIVNÍ POSTELE A LOŽNICE V RETRO STYLU

Masivní postel z dubu model JESSIE splní nejpřísnější nároky na retro design a moderní funkčnost ložnice z masivního dřeva. Právě díky tomuto materiálu je rám celé postele stabilní.

 

Sedací vak Kostka Mini

Sedací kostka je zajímavá nabídka do současných moderních interiérů, kde chybí elegantní a praktické doplňky. Kostky můžou být alternativou klasických sedacích vaků, vždyť na mejdan mnohokrát přijde více osob než bylo pozváno. Pro Vaše děti vznikne zábava při stavění hradů, domečků a pyramid.

 

Minerální foukaná izolace ABD Izospol

Foukaná minerální vata IZOSPOL Granulát používaná pro tepelnou a zvukovou izolaci je za nejlepší cenu. Izolace foukanou minerální vatou je rychlá a dokonale pokryje celý izolovaný prostor. Vše bez nepořádku v domě.

 

Reklama

Firmy z oboru

ELEKTROINSTALACE A MONTÁŽE ezs

H+D elektromontáže nabízí elektroinstalace, návrhy a montáže zabezpečovacích zařízení Jablotron, inteligentní dům LOXONE a výrobu rozvaděčů.

Nejčtenější z této rubriky

Přenosné televize na cesty i na chalupu

Přenosné televize na cesty i na chalupu

Také máte někdy problém dohodnout se s partnerem, na jaký program se budete v televizi koukat? Je vám líto, že během vaření nemůžete sledovat svůj oblíbený seriál? Jedete na chalupu, kde není televize, a víte, že zrovna dávají film, který jste chtěli vidět? Nezoufejte, skvělým řešením je přenosná televize, která může být všude s vámi.

 

Co všechno umí multimediální centra

Co všechno umí multimediální centra

Technika jde neustále kupředu a její vývoj je nezadržitelný. Pokud s ní držíte krok, dokážete využívat všech vymožeností, které se objevují na trhu. Hitem poslední doby se stalo například multimediální centrum, které je možné definovat jako malý počítač kombinující hned několik zařízení – přehrávač filmů, hudby, DVD, Blue-ray nebo DVB-T tuner.

 

I Hi-Fi věž má mít své místo

I Hi-Fi věž má mít své místo

Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?

 

Vybíráme elektrický zubní kartáček

Vybíráme elektrický zubní kartáček

Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.

 

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.

 

Ideální prostor pro televizi

Ideální prostor pro televizi

Je jen velmi málo domácností, ve kterých by chyběla televize. Kde má své místo nyní? V minulosti jsme byli zvyklí, že televizní přístroj příliš neměnil tvar, ale najednou se objevily ploché obrazovky. Změna tvaru přináší i nová řešení interiéru, která nabízejí netušené možnosti, ale také nová úskalí.

 

Přijímáme televizi ze satelitu

Přijímáme televizi ze satelitu

„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.

 

Radiobudík dnes umí mnohem více než jen budit

Radiobudík dnes umí mnohem více než jen budit

Radiobudíky dávno nejsou nevzhledné krabičky s agresivními červenými číslicemi a nekvalitním tunerem. Dnešní přístroje skvěle vypadají a umí toho mnohem více, než si dokážete představit - nabíjet telefon, zobrazit fotky, promítnout čas na zeď, měřit a zobrazit teplotu nebo třeba přehrávat hudbu z pamětové karty nebo flash disku.

 

Další z této rubriky

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?

Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.

 

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?

Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.

 

Ozvučení rodinného domu a bytu

Ozvučení rodinného domu a bytu

V dnešním článku Vás seznámíme se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování a zaměříme se hlavně na ozvučení našich příbytků.

 

Centrální vysavače s hadicí ve zdi a dalšími chytrými doplňky

Centrální vysavače s hadicí ve zdi a dalšími chytrými doplňky

Centrální vysavače jsou velmi populární mezi majiteli novostaveb. Značka Husky se stala průkopníkem tichého a účinného úklidu, při kterém se nevíří žádný prach. Už ani úklid schodiště není problém. Vše pomáhá zajistit 9 metrů dlouhá a lehká vysavačová hadice, doplněná o účinné nástavce.

 

V dřevostavbě je centrální vysavač doma

V dřevostavbě je centrální vysavač doma

Jako výkonný, tichý a praktický pomocník se v domácnostech centrální vysavač osvědčuje už déle než půl století. Nejen usnadňuje udržování čistoty v bytě či rodinném domě, ale hlavně tak činí se zcela mimořádnou účinností, pohodlně a bez víření prachu.

 

3D televize aneb 3D kino u vás doma

3D televize aneb 3D kino u vás doma

Chodíte rádi do kina na 3D filmy? A chtěli byste mít stejný zážitek jako z 3D kina i při sledování filmů u vás doma? V dnešní době je to již téměř možné, stačí si pořídit speciální trojrozměrnou, tedy 3D televizi, která je mezi televizemi revoluční novinkou. Vyznat se v jejich nabídce je ale téměř nadlidský výkon, proto si o 3D televizích něco povíme.

 

Domácí projekce

Domácí projekce

Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.

 

Centrální vysavače HUSKY - úklid domácnosti nemusí být jen dřina

Centrální vysavače HUSKY - úklid domácnosti nemusí být jen dřina

Každá správná hospodyňka má ráda pořádek a ten se neobejde bez pravidelného úklidu, ke kterému neodmyslitelně patří i vysávání. Ovšem vysávání v takovém rodinném domě nebo větším bytě je úmorná a nikdy nekončící činnost. Běžným vysavačem totiž prach sice odsajete, ale značné množství i rozvíříte.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom