Výběr myčky nádobí podle programů a funkcí
18.02.2020
Každá moderní myčka, i ta nejlevnější, nabízí několik základních programů mytí nádobí. Dražší myčky potom nabízejí další programy a funkce, které zefektivní mytí nádobí, ušetří vodu, energii a zpříjemní její používání. S čím se tedy můžeme aktuálně na trhu myček setkat?
Většina myček je vybavena alespoň 3 až 4 programy na mytí:
1. Opláchnutí neboli předmytí, kdy nádobí je opláchnuto pouze studenou vodou. Tento program se hodí ve chvíli, kdy chcete do myčky později ještě nějaké nádobí přidat a nechcete, aby zbytky jídla a nápojů na první várce zaschly a hůře se pak myly.
2. Dále jsou myčky vybaveny nějakým programem na sklo, který zpravidla myje při teplotě 40° C. Málokdy myjete samotné sklo, ovšem záleží na velikosti rodiny a jejich zvyklostech. Při návštěvách se opravdu může nashromáždit tolik sklenic, že naplní celou myčku a tento program se pak hodí.
3. Standardním programem na mytí je program nazývaný zpravidla ECO, který myje při teplotě kolem 50° C delší dobu. Úspora energie spočívá v nižší teplotě vody.
4. Většina myček je vybavena také tzv. intenzivním programem, kdy myčka pracuje při teplotě 65° C, v některých případech dokonce až 70° C. Program se hodí pro silně znečištěné nádobí, jako jsou hrnce, pekáče apod. Při tomto programu máte také jistotu, že teplota zničí bakterie, které by se mohly na nádobí objevit. Vyšší teploty však můžou poškodit zejména měkké plasty, misky, tisk na hrnečcích apod. Je potřeba vždy sledovat piktogramy na výrobcích a doporučení výrobce.
U některých myček se setkáme také s tzv. automatickými programy, což znamená, že myčka pracuje v nějakém teplotním a časovém rozmezí, sama detekuje znečištění nádobí a přizpůsobuje délku a teplotu úrovni „zašpiněnosti“ nádobí, které je právě v myčce. Což může výrazně zefektivnit mytí a přinést úsporu vody i energie.
Jako další přídavné funkce a programy se v poslední době objevuje např. intenzivní nebo přídavné sušení, zkrácení doby mytí v případě, že nádobí je málo zašpiněné, oplachování vyšší teplotou (70°) pro hygienickou čistotu nebo velmi tichý program na noční mytí. Užitečnou funkcí je tzv. poloviční náplň. U některých myček je tato funkce řešena stále tak, že umývají pouze ramena spodního nebo horního koše (dle typu myčky). Častěji se ovšem setkáváme s automatikou, tedy že nádobí uložíme do myčky libovolně a myčka sama sníží spotřebu vody a energie.
U těch nejdražších myček se objevují také funkce jako „přirozené sušení“, což znamená, že po skončení programu, když je nádobí ještě horké, se myčka sama otevře a nádobí přirozenou cestou rychle schne. Myčky Bosch zase nabízejí ekonomické sušení za pomoci minerálu Zeolithu, který pohlcuje vlhkost a přeměňuje ji v teplo, které je následně využito při sušení.
Při každodenním používání myčky si většina z nás oblíbí jeden až dva programy, dle druhu nádobí, které se v domácnosti používá. Někde se více vaří a peče a je tudíž zašpiněno více hrnců a pekáčů, jinde zase špinavé nádobí tvoří hlavně hrníčky a talíře.
Standardní funkcí myčky je odložený start, který umožňuje nastavit spuštění myčky na pozdější hodinu. Dále pak ukazatel stavu soli a leštidla. Je také dobré si zkontrolovat, zda myčka umožňuje používat tablety 3v1 – tedy mycí prostředek, sůl a leštidlo v jedné tabletě, pokud samozřejmě tyto tablety chcete používat. U kratších programů je lépe dát přednost klasickým tabletám, leštidlu a soli. Tablety 3v1 se totiž mohou déle rozpouštět.
Na výsledné čistotě nádobí se projevuje také tlak vody, která stříká na nádobí z ramen (rotujících nebo pevných). Málokdy se tuto hodnotu dozvíme v manuálu nebo od prodejce, některé výrobky nabízejí vyšší tlak vody jako přídavnou funkci pro úsporu času a energie. Někdy je vyšší tlak spojen pouze se spodním košem, což dává smysl, protože do spodního koše dáváme špinavé hrnce a pekáče, zatímco do horního koše spíše hrníčky, sklenice a misky, které nejsou tolik špinavé a tak velký tlak vody nepotřebují. Pokud nemáte možnost tuto hodnotu nějak zjistit, zkuste se řídit alespoň recenzemi dalších zákazníků, kteří mají zkušenosti s různými typy myček a značkami.
Ovládací panel a ovládání myčky
U volně stojících myček je ovládací panel zpravidla čelní, u vestavných myček se setkáme spíše s plně integrovaným panelem. Ovšem existují i vestavné myčky s čelním panelem. Nedá se říci, že by jednotlivý typ ovládacího panelu byl v něčem lepší nebo horší. Čelní panel může být větší, pro někoho přehlednější, displej může být víceřádkový a na první pohled jsou informace na něm viditelné. Vidíme tedy např., jaký program jsme zvolili, a kolik času ještě zbývá do konce mytí. U plně integrovaných panelů na něj při zavřené myčce nevidíme, resp. úzkou škvírkou na něj vidět je, ale není to moc komfortní. U integrovaných ovládacích panelů hraje zkrátka prim design kuchyně.
Další užitečné informace o výběru myčky najdete v článku Jaké parametry sledovat při výběru myčky nádobí?
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 10083 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.
Kuchyňský robot versus ruční šlehač, mixér a další přístroje
Základní funkce každého kuchyňského robota jsou velmi podobné ručnímu šlehači, ovšem s řadou výhod a dalších funkcí. V čem jsou kuchyňské roboty o tolik lepší, že se vyplatí do nich investovat tisíce korun?
Dokonalé chlazení
Bez lednice si chod kuchyně, zvláště teď v létě, nedovedeme představit. Tatínkové a děti oceňují u lednice zejména její obsah, maminky se starají, jak ji udržet stále plnou dobrot. Co ale v případě, že stará lednice už nestačí potřebám rodiny nebo doslouží úplně?
Elektrická udírna – snadné a rychlé uzení
Vůni uzeného masa odolá jen málokdo. Dnes už nemusíme složitě hledat prostory ani si vyhrazovat dostatek času na jeho přípravu. K tomu, abychom si mohli pochutnat na dobře vyuzené klobáse, šunce či rybě nám totiž poslouží domácí elektrická udírna, v níž si připravíme jakýkoliv pokrm. Je to snadné, rychlé a výsledek stojí za to!
Jak vybírat myčku nádobí
Přestože patří myčka nádobí dnes již ke standardnímu kuchyňskému vybavení, stále se vyskytují názory, že je jen dalším zbytečným spotřebičem v domácnosti. Avšak kdo jednou objevil její kouzlo, už nedokáže pochopit, jak se bez ní mohl dříve obejít. Podívejme se, na co bychom se měli při výběru tohoto kuchyňského pomocníka zaměřit.
Magnetické chlazení v ledničce
Velkými a trvalými žrouty elektrické energie v našich domácnostech jsou lednička a mraznička. Bez nich si už nedokážeme náš život vůbec představit. Nový druh ledniček však může být chlazen magneticky.
Rychlovarné konvice, to je elegance v kuchyni
Pomocí moderních technologií vytváříme spolehlivou techniku pro novou kvalitu života našich zákazníků. Značka Vitek je výrobce elektrických spotřebičů, který kombinuje nejnovější technologie v oblasti designu a výroby. Evropská kvalita a spolehlivost s unikátním designem dává těmto výrobkům vlastní, snadno rozpoznatelný styl za výhodnou cenu.
Lednice z bazaru, použitá nebo zánovní se zárukou?
Koupit si ne úplně novou lednici neznamená, že ji musíte pořizovat na inzerát bez jakýchkoliv záruk. Obchody dnes nabízejí zánovní, použité nebo jen rozbalené zboží se zárukou 12 – 24 měsíců dle konkrétního zboží. Jaké jsou výhody takového nákupu a na co si dát pozor?